Winamp Kapanıyor. Winamp Alternatifi Programlar Hangileri?

0
1178

winamp

Zamanının en iyi medya oynatıcılarından birisi olan winamp oynatıcısı AOL tarafından yapılan açıklamayla 20 Aralık 2013 tarihinden itibaren kapatılacağı duyurusu yapıldı. Şirketin açıklamasında bu tarihten itibaren winamp sitesinin kapatılacağı ve son sürümü dahil artık hiçbir sürümü indirilemeyeceği açıklandı. 16 yıllık geçmişe sahip olan winampın böyle bir karar almasında AOL şirketinin yeni çıkan teknolojilere karşı yeterince tepki gösteremediği ve gelişmelere pek açık olmadıkları söylenebilir. Daha sonradan mobil aygıtlar için Winamp’ın Mac ve Android versiyonları da yaratılmış olsa da Windows’daki kadar ilgi görmeyen winampın kaderini pek değiştirmedi.

Peki winamp yoksa neler olacak? Tabi ki cevabı basit. Alternatif ve ücretsiz diğer programlara yöneleceğiz. Şimdi winampa alternatif olabilecek birkaç programdan bahsedelim.

AIMP

aimp

Windows Media Player ve Winamp yazılımlarına alternatif bir ücretsiz medya oynatıcı programıdır. Aimp en az sistem kaynakları kullanarak en temiz ve kaliteli ses sunmayı vaadediyor. Aimp ile çeşitli ses formatlarını wma, mp3, wav, ogg formatlarına dönüştürebilir, yine ses cdlerini Mp3, OGG, WAV veya WM olarak bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

AIMP İndir

VLC Media Player

vlc-media-player

VLC Player çok kullanışlı bir video ve müzik çalar programıdır. MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, mp3, ogg vb.. birçok formatı desteklediği gibi DVD, VCD ve canlı video izleme olanağı sağlar. VLC codec paketlerini kendi içinde taşır, bu nedenle ayrı bir codec paketi yüklemenize gerek yoktur. Ücretsiz olan bu program ile başka bir video player kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

VLC Media Player İndir

GOM Player

gom_player

Ücretsiz yazılımlar arasında en popüler yazılımlardan biri olan GOM Player (Gretech Online Movie Player), popüler ses ve görüntü çözücülerini kendi içerisinde barındıran ücretsiz bir ses ve video oynatıcıdır. GOM Player sisteminizde kuruluysa başka bir çözücü (codec) paketi yüklemenize gerek yoktur.

GOM Player İndir

Clementine Müzik Oynatıcı

clementine

Clementine ÇokluOrtamlı bir müzik oynatıcıdır. Clementine çoklu ortam bir müzikçalar ve müzik arşivi yönetme programı. Amarok’dan esinlenerek yapılmış, arama ve müzik dinlemek için hızlı ve kolay kullanıma sahip bir arayüzü vardır.

Clementine İndir

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar