WhatsApp, LINE ve WeChat Karşılaştırması

1
1118

 

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte telefonlarımızda sms’lerin yerini internet kullanımıyla birlikte karşılıklı iletişimi kolaylaştıran mobil uygulamalar almaya başladı. Öyle ki artık bu yazılım günlük yaşantımızın birer parçası olmaya başladı. WhatsApp, LINE ve WeChat gibi birçok uygulama artık sms mesajların yerini çoktan aldı. Bu uygulamalarla birlikte sevdiklerimizle mesaj, ses ve görüntülü bir şekilde iletişime geçmemiz mümkün. Şimdi size WhatsApp, LINE ve WeChat gibi uygulamaların bazı özelliklerinden bahsedelim.

Whatsapp

Kuşkusuz şuan da en popüler iletişim aracı WhatsApp olarak söylenebilir. Uygulamaya kayıt olmak için telefon numaranızı kullanıp gerekli onaylamayı yaptıktan sonra kullanabiliyorsunuz. Uygulama üzerinden ses ve görüntü paylaşımı yapılabiliyor. Fakat henüz görüntülü görüşme yapılamamakta. Whatsapp arkadaş listenizi değil, telefon rehberinizi kullanıyor. Karşı tarafın rehberinizde ekli olması yeterli. Whatsapp’ın önemli özelliklerinden biride servisin bilgisayarlarımızda kullandığımız anlık sohbet servislerinden farkı, sürekli açık olması. Uygulama kapalı dahi olsa mesajlar sunucuda depolanıyor. Anlık bildirim özelliği açıksa anında karşı tarafa iletiliyor. Smiley yada emoji bakımından satın alma seçenekleri bulunmuyor fakat yeterli smileye sahip. Whatsapp 1 yıl boyunca ilk kullanıma ücret almıyor. 1 yıllık süreç sonunda 1 Dolar gibi bir ücretle hizmeti sorunsuz olarak kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

WhatsApp İndir

LINE

line

Son dönemlerde reklamlarda sıkça karşılaştığımız Line whatsappın aksine görüntülü görüşme desteği sağlamakta. Görsel olarak iyi bir tasarıma sahip. Ancak tasarımının iyi olması haricinde hantal bir yapıya sahip. Line’da whatsappta olduğu gibi telefon numarası ile kayıt oluyorsunuz. Kişi listesine telefon rehberini kullanarak arkadaşlarınızı ekleyebilmeniz mümkün. Sizide aynı ID üzerinden arkadaşlarınız ekleyebilmektedir. Line üzerinde kullanabilmek için emoji satın alabilmeniz mümkün. Salla özelliği sayesinde arkadaşınız veya yeni tanıştığınız bir kişi ile aynı anda akıllı telefonlarınızı sallayarak birbirinizi LINE üzerinden ekleyebilirsiniz.

LINE İndir

WeChat

wechat

Line gibi reklamlardan tanıdığımız hatta dünyaca ünlü futbolcu Messi’nin reklamlarında boy gösterdiği biranda ilgi odağı olan mobil mesajlaşma uygulaması. Line tarzında birçok benzer özelliğe sahip Wechat’te. Salla özelliğinide içerisinde barındırıyor. Bu sayede arkadaşlarınızı kolayca uygulamadaki arkadaş listenize ekleyebiliyorsunuz. Wechat’te görüntülü görüşme desteği sunuyor. Yine çeşitli emojileri satın alarak kullanabilmeniz mümkün.

WeChat İndir

Uygulamaların genel özelliklerinden birisi hepsi üzerinden dosya paylaşımı yapmanızın mümkün olması. Ayrıca birden fazla kişiyle aynı anda mesajlaşmak istiyorsanız bu yazılımları tercih edebilirsiniz Tüm bu yazılımlarla birlikte GSM operatörüne bağlı kalmaksızın 3G yada WiFi internet bağlantısı üzerinden ücretsiz olarak mesajlaşabilirsiniz. Tüm uygulamaların hem android için hemde iOS için geçerli sürümleri mevcut.

Whatsapp her ne kadar sesli ve görüşmeli iletişimi şuan için sağlayamıyorsa da uygulamalar içinde en iyisi diyebiliriz.

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "WhatsApp, LINE ve WeChat Karşılaştırması"

avatar
azat
Ziyaretçi

Yarın ne yapıyorsun