Skype Kullanımı İçin Faydalı İpuçları

0
819

 

Özellikle yurtdışında internet üzerinden telefon aramalarında sıkça kullanılan Skype bir süre önce Microsoft tarafından Messenger hizmetininin yerine kullanılmaya başlanmıştı. Böylelikle yıllardır alışkın olduğumuz messenger programına veda ederek kullanmaya başlamıştık. Tabiki varolan hesaplarımızıda skype üzerinden kullanabiliyor olmamızda ayrıca avantaj sağlamıştı. Burada skype kullanırken işinize yarayacak bazı ipuçlarına yer verelim.

– Programı hala bilgisayarınıza kurmadıysanız “Skype PC” linkine tıklayarak bilgisayar sürümünü bilgisayarınıza indirip rahatlıkla kurabilirsiniz.

– Bilgisayarınıza format attınız ve skype programına ait verilerinizi yedeklemeniz mi gerekiyor. Yapmanız gereken işlem sisteminizde “C:\Users\windows kullanıcı adınız\AppData\Roaming\Skype” yolunu takip ederek skype klasörünü yedeklemek. Bu yedeklemeyle birlikte yapmış olduğunuz günlük konuşmalarınızda yedeklenmiş olacaktır. Yedeklerinizi geri yüklemek için yapmanız gereken sisteminizi kurduktan sonra yazılımı aynı adrese geri yüklemek.

– Skype aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz anlık mesajlaşma ve görüşmeler sürekli olarak kayıt altına alınıyor. Önceki görüşmelerinizde nelerden bahsettiğinizi hatırlamanız için faydalı bir özellik olsa da bu görüşme kayıtlarınızı isterseniz silebilirsiniz. “Araçlar” menüsü içinde bulunan “Seçenekler” kısmında geçmişin nasıl tutulmasını istediğinizi ayarlayabilirsiniz. Buradaki “Gizlilik Seçenekleri” bölümünde yer alan “Geçmişi Temizle” düğmesiyle, hassas bütün verileriniz yerel olarak saklanan gizli yerlerden silinecek ve gizliliğiniz daha iyi sağlanacaktır.

– Birden fazla Skype çalıştırmak istiyorsanız bununda kolayı var. Altta ki işletim sisteminize uygun olanı Başlat – Çalıştır ( Windows + R tuşuna basarakta yapabilirsiniz.) çıkacak olan çalıştır menüsüne yazarak enter ile onaylamak.

[codesyntax lang=”text”]

32-Bit işletim sistemi kullanıyorsanız:  C:\Program Files\Skype\Phone\Skype.exe /secondary
64 Bit işletim sistemi kullanıyorsanız:  C:\Program Files (x86)\Skype\Phone\Skype.exe /secondary

[/codesyntax]

– Skype hesabınızı cep telefonunuzda kullanmak istiyorsanızda android için  Skype Android ” adresinden uygulamayı telefonunuza indirerek sevdiklerinizle iletişime devam edebilirsiniz.

Aklımıza gelmeyen gündelik kullanım için ipuçları olmamış olabilir o yüzden “Yararlı Skype İpuçları” isimli makaleyede gözatmanızı öneririz.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar