Koruma Memuru Alım Şartları Açıklandı 2013-2014

0
421

AY302372
Emniyet Genel müdürlüğü bünyesinde yeni bir birim “koruma memurluğu”. Nasıl koruma memuru olunur?, gereken şartlar nelerdir?, İsteyen herkes koruma memuru olabilir mi? gibi sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.
Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığına bağlı olmak üzere koruma memurları için yeni bir birim kurulacak. Konu ile ilgili yasa tasarısının TBMM den kısa sürede geçmesi bekleniyor. Ve bu aşamada resmi ağızdan alınan bilgilere göre kademeli olarak her dönem 3 bin kişi olmak üzere toplam 30 bin koruma memuru alınacağı haberini verebiliriz.
Koruma memuru olmak isteyen kişilerde aranan temel özellikler ise; en az lise mezunu olmak, sağlık şartlarından herhangi bir sorununun olmaması, beden eğitimi sınavlarından başarılı olmak ve KPSS Lise puan türünden 40-60 puan almak olarak belirlenmiştir.
Fiziki yeterliliğin önemsendiği koruma memurluğu alımında, erkek adayların en az 1,72 metre, bayan adayların ise en az 1,68 metre boy uzunluğuna sahip olmaları ve 25 yaşından küçük olmaları gerekmektedir. Ayrıca koruma memurluğuna Açıköğretim lisesi mezunları ile ön lisans ve lisans mezunları da başvuru da bulunabilecekler.
Koruma memurları 6 yıl görev yaptıktan sonra “kıdemli koruma memuru” olacak ve eğer istenmesi durumunda 7.yılda polisliğe sınavla geçiş yapabilecekler. Polislik için koruma memurlarının % 10u kabul edilecek. Koruma memurları polis olduktan sonra polislerin tüm terfi haklarından faydalanabilecekler.
Koruma memuru adayları, her dönem 3 bin kişilik gruplar halinde polis okullarında 4 aylık eğitimden geçip kadrolu olarak göreve başlayacaklardır. Koruma memurları özel, siyah renli üniforma giyecek ve silahlı olarak görev yapacaklar.
Bütün koruma hizmetlerinin bu memurların görev alanı içinde olduğunu aktaran yetkililer, ancak TBMM, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve bakanlıklarda koruma görevi için koruma memuru bulunmayacağını söyledi. Koruma memurlarının asli çalışma ve görev yerleri; stadyumlar ve üniversiteler ile öğrenci yurtlarında güvenliği sağlamak olacak.
Koruma memurları, acil bir durum karşısında polisler gibi müdahalede bulunabilecek ve gerekli delilleri toplama yetkisine sahip olacak. Olay yerlerinin yetkisi, polisler gelene kadar koruma memurlarında bulunacak. Koruma memurlarının özlük hakları da polislere yakın veya aynı koşullarda ayarlanacak.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz