iOS 7 Mobil İşletim Sistemi İle Herşey Baştan Yazılıyor

0
791

iOS 7

Geçtiğimiz ay Dünya Geneli Yazılım Geliştiricileri Konferansı’nda (WWDC) tanıtılan ve iphone modellerinde kullanılacak olan iOS 7 işletim sistemi de dikkatleri bir anda üzerine çekmişti. Aslında iphone kullanıcıları androidin rakip olmasından itibaren ve yıllardır benzer özelliklerde çalışan arayüzü konusunda bir beklenti içerindeydiler. Applede kullanıcılarının bu taleplerini görmüş olmalı ki arayüz ve işletim sisteminde köklü değişikliklere gitmiş görünüyor.

İOS 7 ne gibi yenilikler getirecek hayatımıza onu inceleyelim.

apple-ios7

Tahmin ettiğimiz gibi, iOS’un uygulama ikonları daha sade bir görünüm kazandı. O gölgeli ve artık modası geçmiş ikonlar yerine daha parlak ve derinliği olan ikonlar tercih edilmiş. Fontlar ise daha iyi ve daha büyük hale getirilmiş. Yeni fontlar Windows 7′nin fontlarının biraz daha cilalanmış versiyonuna benziyor.

iOS 7’nin yanı sıra Tim Cook’un tanıtımını yaptığı bir başka yenilik ise Apple’un internet tarayıcısı (internet browser) Safari’de yapılmış. Başlıca öne çıkan özellikleri: Artık 8’den fazla pencere (tab) yan yana açılabilecek, ayrıca Apple uygulamaları otomatik olarak aktualize edilecek.

Apple daha önce Mac OS X işletim sistemiyle birlikte kullanıma sunduğu AirDrop uygulamasında kısmi yenilikleri gitmiş. Kullanımı daha sade ve kablosuz ağ üzerinde (wifi) dosya paylaşımı kolaylaşıyor. Ancak bu özellik iphone 5, ipad 4, ipad mini ve ipod toch’ların 5. jenerasyonu için kullanıma sunuluyor. Kamera uygulaması da fotoğraf paylaşım ağı Instegram’la entegre hale getirilmiş.

Apple fanatiklerinin merakla beklediği bir diğer konu ise radyo idi. Bu konuda da bir yenilik tanıtıldı. iTunes’a entegre olarak çalışacak yeni uygulama, kullanıcının zevkine göre radyo istasyonlarını sınıflandıracak ve buradan dinleme imkanı sağlayacak… En güzel yanı ise, her şeyi paralı yapmayı seven Apple’ın bu uygulamayı ücretsiz olarak hizmete sunması. Ayrıca reklamsız da olacak. Ancak bu durum sadece iTunes-Match müşterileri için geçerli Söz konusu uygulama Mac’lerde ve Apple TV’de de kullanıma sunuluyor.

iOS 7 ile birlikte sunulan bir başka özellik ise ‘activation lock’ adını taşıyor. Bu özellik sayesinde aletlerin çalınmasının önüne geçilmek isteniyor. Aletin sahibi (iphone, ipad, ipod için) bu özelliği aktive ettiği takdirde içindeki bilgiler tamamen silinemeyecek ve alet yeniden aktive edilemeyecek.

Ne zaman kullanabileceğiz?

iOS 7 geliştiriciler için şu anda indirilebilir durumda. iPad için ise geliştiricilerin birkaç hafta beklemesi gerekecek. Biz sıradan ölümlüler ise yeni iOS 7′ye sonbaharda kavulacağız.

Apple müşterileri için bir başka kötü haber ise, iOS 7 güncellemesi iphone 4 ve üst modeller ile, ipad 2 ve üst modeller, ipad mini ile ipod tocuh’ların 5. jenerasyonu için hizmete sunulacak. Daha eski Apple mobil cihazlar için güncelleme mümkün olmayacak. Telefonunuzun uyup uymadığını öğrenmek için iOS 7 Destekleyen Modeller linkini ziyaret edebilirsiniz. ios7 sürümünü indirerek test etmek için iOS 7 BETA İndir linkine tıklayınız.

iOS 7 Tanıtım Videosu


iOS 7 Tanıtım Videosu

 

ios7 hakkında daha fazla bilgi edinmek içinde Dünyanın En gelismis Mobil İşletim Sistemi: iOS 7 isimli makaleyi inceleyebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar