Facebook şifrenizi 3 adımda güçlendirin

0
838

Hackerlar en usta şifre kırma tekniklerini geliştirirken, kullanıcılar zayıf şifreleri seçmeye devam ediyor.

Şifreleriniz ne kadar kısa ve kolaysa şifre saldırılarına maruz kalma olasılığınız o kadar yüksek demektir. Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Murat Göçe, hacker saldırılarının kullanıcıların bilgilerini savunmasız bıraktığına dikkat çekerek, alınması gereken önlemleri 3 maddede özetliyor.

Hacker saldırılarının ivme kazanıp kullanıcı bilgilerini savunmasız hale getirmesi, bu alana yönelik bir araştırmaya konu oldu. Imperva Application Defense Merkezi adıyla gerçekleştirilen araştırmada, kullanıcı şifrelerinin gücü incelenek raporlaştırıldı. Buna göre, merkezin araştırma sonuçların yer aldığı “Consumer Password Worst Practices” raporunda dikkat edilmesi gereken maddeler şu şekilde sıralanıyor:

* Kullanıcıların %30’u uzunluğu altı veya daha az karakterden oluşan şifreleri seçiyor.

* Kullanıcıların %60’ı kısıtlı harfler ve rakamlar kullanarak şifrelerini oluşturuyor.

* Kullanıcıların %50’si şifrelerini seçerken isim, argo kelime, günlük kelimeleri seçiyor veya ‘123456’, ‘asdfg’ gibi bitişik rakam ve klavye harfleri gibi kolay tahmin edilen şifreleri tercih ediyor.

Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Murat Göçe, şifrelerin güvenliğin önemli bir parçası olduğunu hatırlatarak, bu konuda kullanıcıların dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi. Göçe,kullanıcılara şunları öneriyor:

Kişisel bilgilerin saklandığı siteler için özellikle daha güçlü şifreleri tercih edin. Bir cümleyi kısaltarak, cümlenin sessiz harflerini kullanarak veya karakterlerin arasına rakamlar yerleştirerek kimsenin tahmin edemeyeceği şifreler oluşturabileceğinizi unutmayın.

Her site için farklı şifreler kullanmanın riski azaltacağını aklınızdan çıkarmayın. Güvenliğinden şüphe edilmeyecek sitelerde bile farklı şifreler kullanılabileceğini gözardı etmeyin.

Çok sayıda şifreyi hatırlamak için, yanınızda sözkonusu şifreyi hatırlatacak bir not cüzdanı taşıyabilirsiniz. Önemli şifrelerin üçüncü partiler veya şahıslarla paylaşılmaması gerektiğinin güvenlik açısından büyük önem taşıdığını aklınızdan çıkarmayın.

Kimler Neler Demiş?

avatar