Sigara içilen odada elbiselere, masalara, halılara bulaşan duman, sigara içmeyenlere, özellikle küçük çocuklara tehlike oluşturuyor.

Sigaranın kansere neden olduğu, pasif içiciliğin de kronik hastalıklara yol açtığı kanıtlandıktan sonra şimdi de “üçüncü el içiciliği” olarak adlandırılan tehlikeye de dikkat çekiliyor.

ABD’de gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, içicinin ayrılmasından günler sonra bile, sigara içilen odada, elbiselere, masalara, halılara bulaşan dumanın, kirlilik yaratan diğer maddelerle birleşmesinden meydana gelen kanser yapıcı kimyasallar sigara içmeyenlere, özellikle küçük çocuklara tehlike oluşturuyor.

Kaliforniya’daki Lawrance Berkeley Ulusal Laboratuarında yapılan araştırma, sigara içenler, içtikleri odadan ayrıldıktan günler sonra bile içtikleri sigaraların kalıntıların etkilerinin devam ettiğini ortaya koydu.

Bilim adamları, sigara dumanının bulaştığı odalarda önemli miktarda kanser yapıcı kimyasalların üretildiğini, bunun da içmeyen kişilerin sağlığına da zarar verdiğini tespit ettiler.

Böylece, sigaranın kansere neden olduğu, pasif içiciliğin de kronik hastalıklara yol açtığı kanıtlandıktan sonra şimdi de “üçüncü el içiciliği” olarak adlandırılan tehlikeye de dikkat çekiliyor.

İngiliz gazetesi The Independent’in bu konudaki haberine göre, sandalyelere, masalara ve hatta deriye sinen zararlı maddelerin sigara dumanın odadaki diğer kirli maddelerle etkileşime girmesi, özellikle küçük çocuklara tehlike oluşturuyor.

Araştırmada, araba egzozu ve gaz araçları tarafından yayılan “gaz nitröz oksidinden” oluşan nitröz asitin nikotinle birleştikten sonra oda yüzeylerine yapışabildiği bulundu. Araştırmacılardan Muhammed Sleiman de, iki madde birleştiğinde “kimyasal tütüne özgü nitrozamin” oluşturarak kansere neden olabildiğinin altını çizdi.

Projeyi gerçekleştiren uzmanlardan Lara Gundel, dışarıda sigara içmenin içeride içmeden iyi olduğunu fakat nikotin kalıntılarının deriye ve kıyafetlere sineceğini ve böylece etrafa yayılacağını vurguladı.

ANKA

Kimler Neler Demiş?

avatar