Hergün kullandığımız e-posta teknolojisi değişiyor. Peki ama bu bizleri nasıl etkileyecek.

E-posta internetin vazgeçilmez araçları arasında yer alıyor. Ancak internet ile birlikte e-posta da değişiyor.

İnternet teknolojileri alanında çalışan mühendisler, daha net olmak gerekirse INET mühendisleri Web 2.0’a geçiş esnasında e-posta’nın gerilediğini söylüyor. Bu gerileme kullanım yaygınlığı gerilemesi değil, zararlı yazılımları engelleyen sistemlerin e-postaları neredeyse sadece metin olarak bırakması oluyor.

Spam filtreleri yüzde 98 başarı oranı yakalasa da yüzde 2’lik spam e-postanın içerdiği zararlı yazılımlar ve dolandırıcılıklar, e-postanın gerçek potansiyeliyle kullanılmasını engelliyor. Örneğin bankadan gelen e-postaya güvenle tıklayıp faturayı site bile açmadan ödeyebilmek…

Mühendislere göre sosyal ağlar e-postanın alternatifi değil. Kişinin çevresi genişledikçe, e-posta ile aynı tehlikeler baş gösteriyor. Kaldı ki e-postada da herkes tanıdıklarına güveniyor.

İşte E-posta 2.0’ı planlayan mühendisler de bu güven meselesine odaklanan teknolojiler geliştiriyor. Çünkü Ip filtreleme, IPv6 ile eklenen IP adresleri ile uzun vadede işe yaramaz hale geliyor. E-postada yollayanın gerçekten yazan kişi olduğunu garanti edecek bir sistem bunun parçası oluyor.

DKIM, ADSP, SPF ve DNSSEC teknolojileri bu iş için geliyor. DKIM domain kontrolü yapıyor; ADSP, domain yöneticisine bilgi verme imkanı sağlıyor. Hepsi bir arada bir alan adının uzun vadede güvenilirliğinin ölçülmesini ve bu ölçüde HTML5, JavaScript, AJAX gibi kodlara izin verilmesini sağlıyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar