Deodorant Meme Kanseri Yapar mı?

0
727


Ekim ayı boyunca tüm dünyada meme kanserine karşı kampanyalar gerçekleştiriliyor. Bu sırada kanserin neednlerine dair yanlış bilinen konulara açıklık getiriliyor. İşte meme kanserinin nedenlerine dair yanlış bilinenler ve doğruları..

Deodorant veya rollerlar meme kanserine neden olur: Yanlış. Dünyada bilimsel olarak bu konuda bilimsel verilere ulaşılmamış. Bu söylentinin henüz bilimsel bir dayanağı yok.

Her beze, sertlik kanserdir: Yanlış. Her beze, sertlik kanser değildir ancak mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilip görülmesi gerekir.

Sadece ailesinde meme kanseri öyküsü olanlar risk altındadır: Yanlış. Her kadın meme kanserine yakalanma riskine sahiptir. Ailesinde göğüs kanseri olanların hepsi meme kanserine yakalanmaz ancak doktorunuzla bu gerçeği paylaşmalı yine de tedbirli davranmalısınız.

Meme kanseri Afrika kökenli Amerikan kadınlarda olmaz: Yanlış. Afrika kökenli Amerikan kadınlarda meme kanseri daha az görülse de, tamamen görülmediği söylenemez. Hatta bazen beyaz kadınlara oranla daha agresif ve yayılmacı bir yapı izleyebiliyor. Göçmenlerin bu tür risklere karşı kontrolleri ihmal etmemeleri tavsiye ediliyor.

Eğer biyopsi yaptırırsanız kanser yayılabilir: Yanlış. Bu kesinlikle doğru değil. Yıllarönce insan kaynaklı ve teknik araçların yeterli olmaması buna neden olmuş olabilir ancak şimdi böyle bir şey söz konusu değil. Biyopsi yapılarak anlaşılmayan bir sorun ödürücü olur.

Göğüs kanseri 40 yaşından sonraki kadınları etkiler: Yanlış. İleri yaşta göğüs kanseri riski artıyor ancak her yaşta bu riskin var olduğunu gösteren vakalar var. 20 yaşından başlayarak jinekolojik ve meme kontrolleri düzenli olarak yapılmalı. 40 yaşından sonra her yıl mamografi yaptırmak erken müdahaleyi sağlar.

Kimler Neler Demiş?

avatar