2011 MEB ve yükseköğretim bütçesi ne kadar?

0
501

Eğitim Sen Merkez Yönetim Kurulundan yapılan yazılı açıklamada, 2011 yılı bütçe görüşmelerinin TBMM Genel Kurulunda devam ettiği hatırlatılarak, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve yükseköğretim bütçelerinin 21 Aralıkta TBMM’de görüşüleceği anımsatıldı.

2010 yılında 28 milyar 237 milyon 412 bin TL olan MEB bütçesinin, artan okul, derslik, öğretmen ihtiyacı ve öğrenci sayısına rağmen, 2011 yılı için 34 milyar 112 milyon 163 bin TL olarak öngörüldüğü belirtilen açıklamada, ”Milli Eğitim Bakanlığı okullara yeterli ödenek ayırmadığı için eğitim harcamalarının önemli bir bölümü öğrenci velilerinin üzerinden çeşitli adlar altında karşılanmaktadır. Öngörülen eğitim bütçesi rakamları, aynı durumun 2011 yılında da süreceğini göstermektedir” denildi.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

”2011 yılı için öngörülen bütçe rakamları ile eğitim sisteminde yapısal hale gelen fiziki altyapı, öğretmen, idari ve akademik personel açıkları, araç gereç gereksinimi ve benzeri sorunların ve ihtiyaçların karşılanabilmesi mümkün değildir. Herkese eşit ve nitelikli bir eğitim hizmeti sunulabilmesi için bütçeler oluşturulurken ilgili kurumların ihtiyaçları mutlaka dikkate alınmalıdır.”

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar