Vitaminlerin faydaları

32
103

Vitaminler, vücudun metabolik gereksinimleri için vazgeçilmez olan ve vücutta yeterince ya da hiç elde edilemediği için dışarıdan alınması gereken küçük organik moleküllerdir.

Bütün vitaminler en geniş açıklamalarıyla okurlarımıza açıldı. Hangi vitamin nerelerde var, hangi vitaminleri ne zaman daha fazla almalıyız?

Klasik olarak vitaminler, yağda ve suda eriyenler biçiminde iki gruba ayrılır. Yağda eriyen vitaminler yağlarda, pişmemiş sebzelerde, tahıllarda, tereyağında, balık karaciğeri ve balık yağında, kaymak ve süt gibi yağlı besinlerde bulunur.

Genelde safra gibi emülsiyon yapıcı maddelerin varlığında bağırsaktan emilerek kan dolaşımına geçer ve proteinlere bağlanarak karaciğerde birikirler. Yağda eriyen vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir.

Suda eriyen vitaminler B grubu vitaminler ile C vitaminidir.Bunlar bağırsaktan emildikten sonra böbrek yoluyla atılır.Vitamin yoksunluğuna bağlı olarak gelişen hastalıklara avitaminozlar denir. Günümüzde B grubu vitaminlere ve folik asit eksikliğine bağlı olarak gelişen hastalıklar daha çok geri kalmış bölgelerde görülür ve genel beslenme bozukluğunun bir yönünü oluşturur.

Bütün vitaminlerin molekül yapısı ayrıntılı olarak belirlenmiş olduğundan, bunların belirli ya da bütün vitaminleri içeren haplar biçiminde üretimi olanaklı hale gelmiştir.

A vitamini (retinol veya akseroftol)
Yalnızca hayvanlarda bulunan ve yağda eriyen doymamış bir alkoldür.Sütte, yumurta sarısında, ton ve morina balıklarının karaciğer yağında (balıkyağı) bulunur.Havuç ve havuç benzeri sarı-turuncu renkli sebzelerde A vitamininin ön maddeleri vardır.

A vitamini eksikliğinde gözde ve deride keratoz, kseroftalmi (göz akı ve korneanın parlaklığını kaybederek kuruması), foliker hiperkeratoz ( deri hastalığı) ve gece körlüğü görülür.

D vitamini
Daha etkili olduğundan tedavide daha çok kullanılan D2 vitamini (ergokalsiferol) ve D3 vitamini (kolekalsiferol) olmak üzere iki tipi vardır.Molekül yapısı steroidlerle aynıdır.D2’ nin kaynağı deridir; derideki 7- dehidrokolestrol, mor ötesi ışınların etkisiyle vitamin D2’ ye dönüşür. D3 vitamininin kaynağı besinlerdir; daha çok et, süt ve yumurta sarısında bulunur.

Normal olarak güneş ışığı alan insan vücudunda D vitamini yeterince üretilir. Ama yenidoğanlarda, büyüme çağındaki çocuklarda, gebelik ve süt emzirme dönemlerindeki kadınlarda besinlerle dışardan daha fazla miktarda alınması gerekir. D vitamini eksikliğinde çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde osteomalazi (kemik yumuşaması) gelişir.

E vitamini (alfa-tokoferol)
Başta tahıl olmak üzere ıspanak, kabak, lahana, marul gibi yeşil sebzelerde bol miktarda bulunur. İnsanda karaciğerin yanı sıra yağlı dokularda, böbrekte, kalpte, kaslarda ve böbreküstü bezi kabuğunda depolanır. Fazla olan bölümü idrar ve dışkıyla atılır. Antioksidan özellik gösterir. E vitamini eksikliği son derece ender görülür ve kansızlık biçiminde ortaya çıkar.

K vitamini
Sebzelerin yeşil bölümünde, ıspanakta, kabakta, marulda, yeşil domateste, çam ignesinde, yeşil biberde bol bulunur. K vitamini insan bağırsağındaki bir grup bakteri tarafındanda üretilir. K vitamininin tamamına yakını kullanılır, yanlızca küçük bir bölümü karaciğerde depolanır. K vitamini eksikliği son derece nadirdir ve kafada, sindirim sisteminde, idrar yollarında, akciğerlerde ve deride kanamalara yol açar. K vitamini yanlızca kanamalı hastalarda eksikliğini gidermek için kullanılır.

B vitamini
Suda eriyebilen, molekül yapılarında bir azot atomu bulunan, bazı enzim sistemlerinin etkinliğini arttırıcı koenzimler olarak işlev gören 15’ e yakın değişik maddeden oluşan bir vitamin gurubudur.

B1 vitamini (tiyamin)
Buğday başağı, kepek, bira mayası, sebzeler gibi bir çok besinde bol miktarda bulunur. Memelilerin karaciğer, böbrek, kalp, beyin ve bağırsaklarında az miktarda bulunur. Sebzelerin pişirilmesi, sütün kaynatılması ve sterilize edilmesi (mikroptan arındırılması) çok miktarda tiyamin kaybına yol açar. Tiyamin ince bağırsaklardan etkin taşınma mekanizmasıyla emilir. Vücutta depolanmaz ve kullanılmayan bölümü yemekten üç saat sonra böbrekler yoluyla tamamen dışarı atılır.

B1 vitamini yetersizliğine bağlı olarak gelişen hastalık tablosunda depresyon, huzursuzluk, bellek zayıflığı ve dikkat azalması, hipotoni (kas gevşekliği) ve anoreksi (iştahsızlık) yer alır.

B6 vitamini (piridoksin)
Hayvansal ve bitkisel besinlerde düşük dozda bulunur. B6 vitamini eksikliği son derece enderdir.Bu durumda deri, sindirim sistemi rahatsızlıkları ortaya çıkar.

Karaciğerde, yumurta sarısında, bira mayasında, pirinç kabuğunda ve yeşilliklerde bulunur.
Eksikliği yanlızca uzun süre çiğ yumurta beyazı tüketiminde ya da bağırsak florasını ortadan kaldıran sülfamitlerin ve antibiyotiklerin çok fazla alınmasından sonra görülür.Bu durumda dermatit (deri iltihabı), iştahsızlık, zayıflama, depresyon ve kas ağrıları ortaya çıkar.

B12 vitamini (kobalamin)
Karaciğerde, sütte, yumurta akında, peynirde, balıkta, ette ve karideste bol miktarda,bitkilerde ise son derece az miktarda bulunur.

B12 vitamini eksiklği, folik asit eksikliğinde olduğu gibi, alyuvar yapısında biçim bozukluğuna yol açarak persinyöz ya da megaloblastik anemi denen kansızlığa neden olur.Ayrıca sindirim sistemi düzeyinde ve epitel dokunun beslenmesinde bazı etkileri görülür. Kansızlığın yanı sıra hafif sarılık, iştahsızlık, ishal, parestezi (karıncalanma) ve uyuşma gibi duyumsama bozuklukları, ataksi, işitme siniri iltihabı ve zihinsel bozukluklar ortaya çıkabilir.

C vitamini (askorbik asit)
İnsanlar tümünü dışardan almak zorundadır.Turunçgillerde bol miktarda, ayrıca taze sebzelerde, maydonozda, kabakta, soğanda ve domatesde bulunur.

C vitamini eksikliğinde skorbüt denen ve kıl diplerinde kanamalı döküntüler, dişeti kanamalarıyla belirlenen hastalık ortaya çıkar.

Kimler Neler Demiş?

32 Yorum - "Vitaminlerin faydaları"

Bildir

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Ziyaretçi
2 yıl 1 ay önce

teşekkürler

Ziyaretçi
nisanur zeybek
3 yıl 1 ay önce

hani kısaydı ya çok uzun yazana kadar canım çıktı. :D

Ziyaretçi
sema
3 yıl 1 ay önce

hani kısaydı :Q

Ziyaretçi
hülya
3 yıl 1 ay önce

:D ne kadar güzel bilgiler varmış arkadaş iyi iş çıkardınız çokk iyi iş afferin size TEŞEKKÜR ederim saygılarla HÜLYA (K)

Ziyaretçi
hazal
3 yıl 1 ay önce

my name is hazal :Q :'( :D :)

Ziyaretçi
berkay
3 yıl 2 ay önce

çok işime yaradı tşkler arkadaşlar

Ziyaretçi
burak
3 yıl 4 ay önce

çok uzun be bune :D :) :( :'( :Q -_-

Ziyaretçi
sanayi
3 yıl 4 ay önce

hiç kısa degil bide kısa yazmışlar

Ziyaretçi
sakaryalı güzel
3 yıl 4 ay önce

kötü hiç kısa diğil :P :(

Ziyaretçi
zeynep
3 yıl 4 ay önce

çok uzunn yani kısası yokmu ?? :'( :(

Ziyaretçi
korefan jo youngmin hayranı
3 yıl 4 ay önce

yeppudaaaa:)(korece anlamı güzel demek:)) aynen ama gerçekten biraz daha kısa olsaydı çok daha yeppuda olurdu…kısa ve öz…anlarsınız ya ^-^ (K)

Ziyaretçi
süleyman
3 yıl 4 ay önce

aynen :D

Ziyaretçi
süleyman
3 yıl 4 ay önce

bencede :Q :P :$ ;) :D B-)

Ziyaretçi
zeynep
3 yıl 4 ay önce

haha :)

Ziyaretçi
gülçin
3 yıl 4 ay önce

ya bn çok kısa bi iki satırlık istiyorum bilgiler güzel ama tebrikler yani :D :)

Ziyaretçi
busenur
3 yıl 4 ay önce

iki satırı da kafadan yaz
yaaaaaaaaaa :)

Ziyaretçi
rde
3 yıl 11 ay önce

çok güzel allah razı olsu 3 gündür ödevimi yapamdım……………….

Ziyaretçi
gülçin
3 yıl 4 ay önce

evet evet allah razı olsun

Ziyaretçi
efe
4 yıl 2 ay önce

:) :) güzel sewdim :D xD

Ziyaretçi
4 yıl 7 ay önce

very good post. Thanks you…

Ziyaretçi
berfin
4 yıl 2 ay önce

:) :) :) :)

Ziyaretçi
5 yıl 4 gün önce

Thanks man

Ziyaretçi
faruk
5 yıl 2 ay önce

çiğdem seni seviyorum ben seni üzdüğüm içi özür dilerim.”…faruk…”

Ziyaretçi
Doğukağan
5 yıl 1 ay önce

vay vay aşıksın hee heh soyadını sölede hangi çiğdem anlayalım

Ziyaretçi
ancalinacoli
5 yıl 2 ay önce

:'( allah razı olsun ödevimi yapmama yardım ettiniz .allah ne muradınız varsa kabul etsin!!!!!!!!!!!!!……………. d.j.

Ziyaretçi
berke
3 yıl 4 ay önce

soul evladm
:'( :L:

Ziyaretçi
berke
3 yıl 4 ay önce

:L: :L: :L: :L:

:D :) (K) :$ ooh yaptım gitti

Ziyaretçi
fato
5 yıl 2 ay önce

biraz daha renkli ve kısa olmasını istiyorum. ve de çok ciddi

Ziyaretçi
ALEYNA
5 yıl 3 ay önce

biraz daha açıklayıcı olamazmıydı
;)

Ziyaretçi
tuğba
5 yıl 3 ay önce

arkadaşlar iskorbüt hastalığını vucüt üretiemi bune biçin ödev

Yönetici
5 yıl 3 ay önce
Ziyaretçi
5 yıl 4 ay önce

B6 vitamini (piridoksin)
Hayvansal ve bitkisel besinlerde düşük dozda bulunur. B6 vitamini eksikliği son derece enderdir.Bu durumda deri, sindirim sistemi rahatsızlıkları ortaya çıkar. bakin burasi cok ilginc :D

wpDiscuz