Tarih: 22 Nisan 2010Kategori: Bilgi KütüphanesiYazar: Yorum : 99 Yorum


TELEVİZYON VE ÇOCUK TELEVİZYON İZLEMENİN YARARLARI

Çocukları eve bağlar, aile bireylerini bir araya toplayarak aralarında yeni ortak ilgilerin doğmasını sağlar. Aileler için bir kültür kaynağı ödevi görür. Çocukları düşünmeye teşvik eder. Çocukların ilgi ve yaşantı alanlarını genişletir. Çocukların estetik zevklerini genişletir. Çocuğun kelime hazinesini genişletir. Televizyonu genel olarak düşündüğümüzde çocuklar için okul yoluyla düzenlenmiş, sistemli, amaçlı öğrenim için kullanabileceğimiz bir araç haline dönüşebilir.

TELEVİZYON İZLEMENİN ZARARLARI TELEVİZYON PROGRAMLARINA DÜŞKÜNLÜK

Çocuğu, adeta uyuşturarak yararlı etkinliklerden ve uğraşlardan alıkoyabilir. Çocukların kazanılmış bilgilerinin azalmasına neden olur. Çocukların tek tip değer yargıları geliştirmelerine neden olur. Özellikle duygusal yönden güven içinde olmayan çocuklarda endişe ve korkular geliştirebilir. Çocukların televizyonda gördükleri her şeyi gerçek olarak algılamaları gördüklerini denemekten ve taklit etmekten hoşlandıkları görülmüştür. Doğruyu, yanlışı ayırt edemedikleri bilinmektedir. Okul öncesinde çok fazla televizyon izleyen çocukların okuldaki başarılarını ve sosyal ilişkilerini etkilemektedir. Televizyon programlarına düşkünlük çocukları pasifleştirir.

PROGRAMLAR NASIL HAZIRLANMALIDIR?

Yaş gruplarına göre; 2-7 yaş konuların hareketli, taklit dolu, sembolik öğelerin renk, ışık, ses düzenine Toplumsal niteliği olan ağırlık veren kurguyla sunulmalısı gerekir. 7 – 11 yaş ahlak ve toplum kurallarının doğrusuyla, yanlışıyla sergilendiği programlar Ergenlerin anlama ve eleştirme yeteneklerinin erişkin olmalıdır. 12 yaş + düzeyine ulaşması nedeniyle yine aynı çerçevede daha karmaşık kültürel ve toplumsal konulara yer verilebilir. Çocuklara yönelik programların hazırlanmasında pedagogla işbirliği yapılmalıdır. Programlarda doğru konuşma dili kullanılmalıdır. Küçük çocuklara yönelik programlarda konu ve dil sade olmalıdır.

TELEVİZYONUN FAYDALARI

Televizyon bir kitle iletişim cihazıdır. Yani, televizyon dünyada olup bitenleri bize en kolay yoldan haber verebilecek, diğer insanlarla düşüncelerimizde benzerlik veya farklılık olup olmadığını sınayabileceğimiz, bütün bunların yanı sıra insanlarla ortak konularüzerine konuşmamızı sağlayan (diziler, maçlar, haberler) ve bu anlamda insanı sosyalleştiren (derinine inildiğinde tekdüzeleştiren) bir cihazdır. Televizyon işlerimizde de bize yardımcıdır, mesala ertesi gün havanın nasıl olacağını televizyondan öğreniriz ve buna göre önlemimizi alırız, veya köprüde trafik olduğu söylenirse 2. Köprüden gideriz. Ayrıca ekonominin gidişatı yani bizim uğraştığımız meslekle ilgili bilgilere de televizyon sayesinde sahip oluruz. Mesala bir milletvekili dolar yükselecek derse; hemen dolara yükleniriz.

Aslında iyice düşününce televizyonla doğmuşsak onsuz yaşamanın zorluğunu göz ardı edilemeyeceğini görürüz. Çünkü televiyonu herkez izler, ve o dünyayı bizim ayağımıza getirmiyor desek yalan olur. UEFA kupası finalini televizyon olmasa nasıl izlerdik? Bir yolu var tabi ki; Maça gitmek, tamam gidersin ama bir gidersin iki gidersin insanın bütcesi dayanmaz buna, ayrıca her maçı izlemek isteyen stada akın etse bu etkinliğe stad dayanmaz. Bu örnek bence güzel bir örnek çünkü futbolu da populer yapan televizyondan başkası değildir. Bu özelliğin yanı sıra haberlerde fakirleri de görüp onlar hakkında içimizin sızlaması televizyonun duygularımızı da kontrol eden bir cihaz olduğunun kanıtıdır…

Televizyonun yararları

Çağımızda gerek çocukların gerekse erişkinlerin yaşamında iletişim ve bilgilenme açısından en az yazılı yayınlar kadar hatta daha fazla televizyonun etkisi olduğu şüphesizdir. Televizyon, görsel ve işitsel duyulara yönelik bir kitle iletişim aracı olması nedeniyle, hem olumlu hem de olumsuz etkilere sahip olabilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri nde yapılan bir çalışmada (1989), çocukların uyku dışındaki zamanının çoğunu diğer aktiviteler yerine TV izleyerek geçirdiklerini bildirilmiştir. TV ile ilgili Nielson raporuna göre, 2-5 yaşındaki çocuklar haftada yaklaşık 27 saat, 6-11 yaşındaki çocuklar haftada yaklaşık 23 saatten daha fazla, 12-17 yaşındaki çocuklar ise yaklaşık 23 saat TV izlemektedir. Bu çocukların 70 yaşına ulaştıklarında toplam yaşamlarının 7 yılını TV izlemekle geçirmiş olacakları bildirilmektedir. Böylece TV, çocukların adölesanların yaşamında oldukça etkili bir güç olarak ortaya çıkmaktadır. Yine yapılan çalışmalar, çocuk üzerinde zihinsel, duygusal ve sosyal etkiye sahip olan TV nin çocuğa denetimli olarak izletilmesinin olumlu, gelişigüzel izletilmesinin ise olumsuz etkisi olduğunu bildirmektedir. Ailelerin TV konusundaki denetimlerinin yetersiz olduğu durumlarda, TV çocukların inanç, fikir ve davranışlarını kolaylıkla etkileyebilmektedir. Bu nedenle TV kullanımında yetişkinlerin gerekli denetim ve düzenlemeler yapmaları, bu konuda bazı kurallar koyarak çocuğun bu kurallara uymasını sağlamaları da dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Ana-babaların TV yi çocuğun bütün gününü başında geçireceği bir araç olarak değil, sadece günlük yaşamda karşılaşabileceklerinden çok daha çeşitli konularla ilgili bilgi ve izlenimler edinmesine yardımcı olacak bir araç olarak görmeleri sağlanmalıdır. Özellikle farklı roller ve ortamlarda pekçok ailelerle etkileşim halinde bulunan hemşirelerin TV nin çocuk üzerindeki olumsuz etkileri azaltılabilir.

Oxford Üniversitesinin İletişim Dekanları,TV nin çocuk üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla bazı önerilerde bulunmuştur. Çalışmamızda yer verdiğimiz bu önerilerden bazıları;
* Ebeveynlere TV nin etkileri konusunda eğitim vermeye çaba gösterilmeli, çocuklara eleştirel TV izleme becerisi kazandırılmalı,
* Ebeveynler çocuklarının TV izlemesini günde 1-2 saatle sınırlandırılmalı,
* Ebeveynlere TV nin yerine geçebilecek okuma, spor veya eğitici hobiler gibi uğraşlar bulmaları öğütlenmeli,
* Ebeveynler çocuklarının seyredeceği programların seçimine katılmalı,
* Ebeveynler çocukların izlediklerini yorumlamalarına yardım etmek amacıyla onlarla birlikte TV izlemeli,
* TV nin çocuklar üzerindeki etkilerini içeren daha fazla araştırma desteklenmeli ve çocuklar için diğer gruplarla işbirliği yapılmalıdır.

Yararları

 • Yeni bilgiler öğretir.
 • Boş zamanları değerlendirir.
 • Eğlendirir.
 • Dilini geliştirir.
 • Hayal gücünü değiştirir.
 • Müziğe ilgisini artırır.
 • Yaratıcılığı yönlendirir.

Televizyonun Birey ve Toplum Üzerindeki Etkisi

İnsanların kimi zaman can sıkıntısından, kimi zaman vakit geçirmek için, kimi zaman da eglenmek ve bilgilenmek amacıyla karsısına geçtigi televizyon çagımızın popüler iletisim araçlarından biri olmaya devam etmektedir. Hem eglendirme hem de egitme islevini, insanları hiçbir zahmete sokmadan gerçeklestiren televizyon; is yaparken, kitap okurken, hatta eglenirken dahi izlenebilme özelligine sahiptir. Bu nedenle “televizyon, tarihte ilk kez, … milyarlarca insan tarafından, kolaylıkla ve yaygınlıkla izlenebilen yegane iletisim aracıdır. TV yıgınlara sunulan bir “elma sekeridir”bir anlamda. “Çagımız insanının büyük tutkusu,… milyonlarca insanı, boyutları daha önce su ya da bu sekilde saptanmıs bir kalıplasmadan geçirme aracı”dır. Olumlu kullanıldıgında çok faydalı ve verimli kullanıldığında çok iyi bir egitim aracıdır.Olumsuz kullanımında ise en tehlikeli silahtan daha etkili, sinsi bir zehir gibi insanları yok etme gücüne sahip olabilmektedir.

Televizyonun Zararları – Televizyonun Zararları Nelerdir

Hayatta kalma savaşındaki dikkate değer çelişkilerden biri, organizmaların, kendi arzuladıkları şeyler tarafından kolayca zarar görebilmeleri. Tıpkı balıkların oltanın ucundaki yemle, farelerinse peynirle avlanmaları gibi. Ancak bu yaratıkların, aldanışları için en azından uygun bir mazeretleri var: Yem ve peynir, hayatta kalmalarını sağlayan besin maddeleri. İnsanlarınsa, çoğu bağımlılıkları için bu türden tesellileri yok denecek kadar az.

İnsanların hayatı düşkünlüklerine bağlı olarak altüst olabiliyor. Yaşamını sürdürmek için kimse alkol içmek, kumar oynamak zorunda değil. Bu yüzden, eğlence ya da oyalanma amaçlı yapılan bir şeyin ne zaman kontrolden çıktığını anlamak, yaşamın önemli dönüm noktalarından olsa gerek. Düşkünlüklerin ille de fiziksel maddelerle ilgili olması gerekmiyor. Televizyon , ünü ve her yerde bulunabilirliğiyle, dünyanın en popüler boşa zaman geçirme makinesi olarak karşımıza çıkıyor. Çoğu insan, televizyonla arasında sevmekle nefret etmek arası bir bağ olduğunu itiraf ediyor. Ondan şikayet edenler, şikayetleri bittikten belki de hemen sonra koltuklarına kurulup, uzaktan kumandalarına sarılıveriyorlar. Anne babalar, çocuklarının televizyon seyretmeleri konusunda endişelerini dile getiriyorlar. Ama aslında bu endişe, kendilerinin çok fazla televizyon seyretmesinden kaynaklanmıyor mu? Dost sohbetlerinde, aile toplantılarında, söyleyeceğimiz şeyler tükendiğinde… Çoğumuz onunla olabilmek için bir kitap okumadan, ailemizle, arkadaşlarımızla konuşmadan, bir yakınımızın sesini duymadan, çocuğumuzla bir oyun oynamadan, gönlümüzce bir gezintiye çıkmadan, çocuklarımız için kurabiye pişirmeden geçiriyoruz günlerimizi.

Endüstriyel dünyada bireyler günde ortalama üç saatlerini plansız olarak televizyon seyretmeye ayırıyorlar. Bu saatler, bir gün içinde çalışma ve uyuma dışında tek bir faaliyet için ayrılan en büyük zaman dilimini oluşturuyor. Düşünün, 75 yaşına geldiğinizde, her gün yalnızca üç saat televizyon seyrettiyseniz, yaklaşık 9 yılınızı televizyon karşısında geçirmiş oluyorsunuz. Rakam gerçekten çok çarpıcı. Bazı yorumculara göre bu bağlılık basitçe şu anlama geliyor: İnsanlar televizyon seyretmekten hoşlanıyor ve onu seyretmek için bilinçli bir karar alıyorlar. Eğer herşey bundan ibaretse, o halde neden bu kadar çok insan, fazla televizyon seyrettiği endişesine kapılıyor? Neden 5 yetişkinden 2’si, 10 gençten 7’si televizyon karşısında çok fazla zaman geçirdiğini düşünüyor? Neden yetişkinlerin yaklaşık % 10’u kendini TV bağımlısı olarak tanımlıyor?.

Televizyonun Zararları

 • Televizyondaki Kötü Programları Örnek Alan Çocuklar Ülkedeki Suç Oranını Arttırır.
 • Televizyona Çok Bağlı Olan Kişilerde Bazı Rahatsızlıklar Olabilir.(Örnek: Göz Bozulması)
 • Okumak Yerine Televizyondaki Programlardan Bilgilenmeye Çalışmak, Okuma Kültürünü Öldürür.
 • Televizyona Çok Bağlı Olan Kişinin Hayatta Hiçbir Amacı Kalmaz Ve Hayatta Bir Amacı Olmayan Kişinin Yaşamasına Gerek Yoktur.
 • Televizyon İnsanları Tembelleştirir Tembel Olmaya Yöneltir.
 • Ders Çalışan Birinin Çalıştığı Yerde Televizyon Bulunması O Kişinin Dikkatini Dağıtarak Ders Çalışmasına Engel Olur.
 • Televizyona Çok Bağlı Olan Kişilerin İşleri Aksayabilir.
 • Yöreleri Kötü Tanıtan Bir Filmde, O Yörenin İmajını Bozabilir.
 • Ayrıca Çok Fazla Televizyon İzlemek Enerji Kaybına Neden Olur.
 • Yaşına Uygun Olmayan Kişilerin Zararlı Programlar İzlemesi, Kişinin Ruhsal Ve Zihinsel Problemler Yaşamasına Neden Olur. Televizyonun Zararları
Görüntülenen 99 Yorum
Yorum Sırası Sizde Eeee. Ne duruyorsunuz? :)

 1. yunus emre diyor ki:

  çok işime yaradı teşekkür ederim

 2. hilal diyor ki:

  hiç güzel degil ayyyy neden ki başkalarına güzel

 3. betül sena diyor ki:

  ödevime çok yardımcı oldu allah razı olsun 100 aldım

 4. yaprak diyor ki:

  teşekkürler

 5. arzu aydın diyor ki:

  güzel bir site

 6. pınar diyor ki:

  güzel :D :)

 7. meltem diyor ki:

  çok işime yarayacağını düşünüyorum inşallah yüksek alırım :) :'( :Q

 8. hande bozkurt diyor ki:

  ödevlerime çok yardimcı oldu allah razı olsun 99 aldım

 9. Can diyor ki:

  Çokkkk Güzelllll :D :D :) :D :) :D :) :D :) :( :D :D :D :D

 10. ceyda diyor ki:

  :Q :'( :( :D :) güzel fena değil ama biraz beğenmedim :(

 11. melisa diyor ki:

  saolun :) :) :L: B-) :P (K) (K)

 12. cansu diyor ki:

  4. madde hariç hepsi çok güzeldi. bu siteye teşekkürlerimi iletiyorum yinede performanstan 100 aldım SBS de 500 tam puan aldım tekrar teşekkürlerimi iletiyorum :) :) :) :)

 13. zeynep diyor ki:

  çok yayrlı oldu :)

 14. emir tuncer diyor ki:

  çok güzel çok yardımcı olduu

 15. ilknur diyor ki:

  ay çok güzel 100 aldım :D

 16. ilknur diyor ki:

  süper ya hemde net net açıklanmış bu siteye teşekkür ederim beni zor bir durumdan kurtardı :) :D :( (K) :$ :( :D :D :D

 17. elif diyor ki:

  çok güzel bir site :) :) :) :) :) :) :) :) :)

 18. hasibe nur diyor ki:

  :) güzeldi tesekkürler

 19. dilay diyor ki:

  çok iyi açıklamışlar çok güzel:D

 20. ceren. diyor ki:

  çok güzel

 21. yagmur diyor ki:

  :)
  teşekkürler

 22. ali fırat öğüt diyor ki:

  olumlu yönleri neden kısa

 23. İrem diyor ki:

  Süper :) :) :) :) :) :) :) :) :) :D

 24. aysel diyor ki:

  ödevime yardım etti allah razı olsun çok saolun 100 aldım:D a24 :D :D :)

 25. Mustafa Batuhan Zıraman diyor ki:

  çok saolun ödevimde çok işe yaradı performanstan 100 aldım
  :) :) :D :D :( :( :'(

 26. murat diyor ki:

  :) çok güzel

 27. beyza turgut diyor ki:

  çokkkkkkkkkk işime yaradı saolun :D :) :D :)

 28. beyza turgut diyor ki:

  çokkkkkkkkkk işime yaradı saolun :D :) :D :)

 29. ismail diyor ki:

  ovvvvvvvvv ödev olmasa katlanmam :) :) :) :) :)

 30. edanur diyor ki:

  hepsi harika teşekkürler ödevimi yapmakta yardımcı oldunuz :)

 31. edanur diyor ki:

  harika bilgiler

 32. edanur diyor ki:

  çok teşekkürler süperr

 33. dilanur diyor ki:

  bizim proje ödevimiz var ama bu çook uzun oofff televizyonun yararları ve zararlarını yazın dedi ama çocukları yazayım mı ;)

 34. merve diyor ki:

  ben kopyaladım kolay bence siz becerememişsinizdir banada faydası dokundu diger arkadaşların dedigi gibi :D :P :)

 35. Buse diyor ki:

  Gerçekten çok işime yaradı ellerinize sağlık :D Emeğe saygı :D :D :D :)

 36. ayse diyor ki:

  çok tşk ederim saolun çok yararı dokundu

 37. gy6uıı diyor ki:

  bu ne kopyalan mıyo bile

 38. reis diyor ki:

  evet çok çok yararlı :D :)

 39. melisa diyor ki:

  emeği geçen herkeze tşk :) :) :) :)

 40. sanane diyor ki:

  bulamam

 41. bahar diyor ki:

  güzel hazırlanmış her bilgi var :) :) :) :) :) :D :D :D :D :D :P :P :P ;) ;) ;)

 42. ziyaretçi diyor ki:

  çokk :P

 43. ceren diyor ki:

  :)

 44. sanane diyor ki:

  çok güzel hazırlanmiş süper teşekürlerrr :) :D :D :D
  ;) ;) :$ :$ :P :Q :Q :Q :) :)

  • ceren diyor ki:

   her bilgi burada var sizede tavsiye ederim :) :) :D
   :D :) :D :) :P ;) (K) B-) :L: I-) :-O

 45. napcan diyor ki:

  çok güzel oldu :)

 46. mert diyor ki:

  bende türkçe ödevi için bakmıştım gerçekden çok fazla tv izliyoru
  ;) ;)

 47. adı yok diyor ki:

  türkçe öğretmenimiz tartışma konuşu hazırlatmıştı teşekkürle çok işime yeredı :) :P :D :$

 48. eeeeeeeesssssssssssssssssss diyor ki:

  :)ben çok şaşırdım :-O

 49. aylin diyor ki:

  işime yaradı çk teşekkürlerrr ;)

 50. fatmagül diyor ki:

  bende sosyal bilgiler ödevim için baktım gercekten de cook fazla tv izliyorumm ;) :'( :Q

  • tvci kız diyor ki:

   ewt bende sosyal bilgiler ödevi için bakmıştım hem çok işime yaradı bende çok tv izliyorum … :D

  • irem diyor ki:

   bilemiyorum bence çok uzun arkadaşlar..

 51. beyza diyor ki:

  bence güzel, proje ödevim için gayet iyi oldu

 52. asena ilayda diyor ki:

  :L: :B: ay sprrr :Q :'( :D ;)

 53. emrrreeeeeeee diyor ki:

  ;) proje ödevim için bakıyordum ofline of

 54. alper yürür diyor ki:

  gerçekten çooooookkkk güzel hazırlanmış

 55. aydan diyor ki:

  ;) :$ :P :Q :'( :( :D :) bence çok güzel

 56. irem diyor ki:

  ben çok beğendim hoca 100 verdiiiiiiiiii :) :)

 57. merve diyor ki:

  bilgisayarı yazmamışlar :Q :Q :Q :Q :Q

  • mustafa berk diyor ki:

   televizyonu araştırıyorsun bilgisayarı neden yazsınlar :D

 58. burak diyor ki:

  knk güzel olmuş ama biraz nakitle daha güzel yaparım 100 tl ver düzeltim :D :( :P ;) :$ ;) ;)

 59. cabir diyor ki:

  namazı kaçırtırım kindiyi unutturrum benim adın televizyon ;)

 60. şerife diyor ki:

  :) sizlere çok teşekkür ederim ben 100 aldım :) :D

 61. eda terzi diyor ki:

  :'( çok güzel bilgiler ama bizim yazıcı çok fazla çıkardı ben napıcam bütün bu kağıtlarla :'(

 62. qoplejek diyor ki:

  100 aldım ama sevindim :)

  • kevser diyor ki:

   NE DEMEK İSTİYORSUN NE ALAKA TELEVİZYONUN ZARARLARI VEYA TEL
   EVİZYON YARARLARI NE ALAKA …………..

 63. ela diyor ki:

  :) :) çok güzel ve bilğili

 64. yasemin diyor ki:

  B-) bnc daha güzel yapabilirdiniz ama yinede bir şey olmazzzz hoşçakalın :) :P

  • yeşim diyor ki:

   ;) ayyyyyyyyy

   :D :) :( baydi bü televizyon telefonda foto çek daha iiiiiiiiiiiiii:))))))………….,,..00

  • yeşim diyor ki:

   ya da facebooka gir daha iiiiiii:::::)))))) :) :D

  • Adım Gerekli Değil diyor ki:

   BENCE DE SANA KATILIYORUM :D :P

 65. yasemin diyor ki:

  100 aldm ama ne yazık ki sevmedimmmmmmm …………… :'(

 66. Eminay Awesome diyor ki:

  Zararları Da Var TV nin :Q

 67. Eminay Awesome diyor ki:

  tv de bakugan dan başka şey seyretmem pc oyunu oynarım :)

 68. irem diyor ki:

  :) bnim işimi grdü gerisi önemli deil.

 69. gizem diyor ki:

  :B: ama bazı zararları da var… :)

  • kevser diyor ki:

   :) bence en doğrusunu sen dedin gizem hem yararları hemde zararlarıda var

 70. gizem diyor ki:

  I-) :P :D ben hiçbirinize katılmıyorum kızlar çünkü televizyonun yararlarını unutmamak lazım… :)

 71. ASMİN diyor ki:

  dediğin gibi bilgecim bunu herkes yanliş bişey olduğunu biliyorlar amaanlamıyorlar………………………..

 72. ASMİN diyor ki:

  sana katılıyorum bilgecim aynen zaten bunu biz tek değil herkes yapıyor

 73. bilge diyor ki:

  BUNU OKUYANLARA DIYORUM VE HATTA KENDİMEDE FAZLA TV İZLEMEK COK YANLIŞ BİŞEY AMA BİZ YİNE BOŞ VERİP İZLİYORUZ

Yorumunuzu Ekleyin

Sponsor Bağlantı

kadın,sağlık,moda
Reklam Vermek İçin Tıklayınız
Android oyunları, apk indir
Reklam Vermek İçin Tıklayınız

Durma Sende Katıl :)

E-posta bültenimize abone olun ve yeni eklenen içeriklerimizden sizde haberdar olun.

Sorulan & Cevaplananlar

Tavsiye Linkler