RJ 45 Jack Bağlantıları ve Renk Sıralaması

10
3840

45

Üzerinde 8 adet metal bağlantı noktası bulunan konnektördür. Bilgisayarlar arası iletişimde ve bilgisayarların yerel ağa bağlanmasında kullanılan ve ethernet olarak isimlendirilen bağlantı kablolarının ucunda yer alır.

Kablo uçları ile RJ-45 jack birleştirilirken uyulması gereken T586A ve T586B adlı iki farklı kablolama standardı var.

586  A Kablolama standırdına göre renk dizilimi;Yeşil-Beyaz,Yeşil,Turuncu Beyaz,Mavi,Mavi-Beyaz,Turuncu,Kahverengi-Beyaz,Kahverengi olarak,
586  B Kablolama standırdına göre renk dizilimi ise;Turuncu-Beyaz,Turuncu,Yeşil-Beyaz,Mavi,Mavi-Beyaz,Yeşil,Kahverengi-Beyaz,Kahverengi olarak dizilir.

rj45

Kimler Neler Demiş?

10 Yorum - "RJ 45 Jack Bağlantıları ve Renk Sıralaması"

Bildir
avatar

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
gizemsu11
Ziyaretçi
1 yıl 11 ay önce

bilişimi çoook seviyorum ya.
her alanını

Sarp Gürsoy
Ziyaretçi
Sarp Gürsoy
9 ay 10 gün önce
Burada çok eksik bilgi var. 2 bağlantı şekli vardır lafı yanlış. 2 bağlantı çeşidi vardır. Bunlardan biri düz bağlandı, diğeri ise cross bağlantıdır. düz bağlantı ile bilgisayarı sadece switch veya hub gibi network cihazlarına bağlarsınız. bilgisayarı bilgisayara bağlamak istiyorsanız cross bağlantıyı tercih edersiniz. çünkü cross bağlantıda 1 ile 3, 2 ile 6 nolu bacaklar yer değiştirilir. Buna cross bağlantı denir. 2 bilgisayar arasında switch kullanmadan bir network kurmak isterseniz cross kablo kullanırsınız. Bu ince noktayı bilmenizde fayda var. Ayrıca her bacağın sarım sayıları farklı olduğundan boyları da birbirinden farklı olur, dolayısı ile dirençleri de farklıdır. Bu fark uzun mesafelerde kendini… Devamı »
hasan
Ziyaretçi
hasan
1 yıl 6 ay önce

teşekkürler

osan
Ziyaretçi
osan
2 yıl 11 ay önce

Teşekkürler

pompacı
Ziyaretçi
pompacı
3 yıl 9 ay önce

hll kardeş

sanane
Ziyaretçi
sanane
4 yıl 20 gün önce

sıralama yanlış olmus yeşil sağda kırmızı solda beyaz yeşil kahverngi kahverengi siyah :P

Özgür U.
Yönetici
4 yıl 17 gün önce

2 şekil kullanılmaktadır jack larda.

numan
Ziyaretçi
numan
4 yıl 4 ay önce

Saolasın yararlı bilgi..!

Asımcan hanecioğlu
Ziyaretçi
Asımcan hanecioğlu
4 yıl 9 ay önce

Eywallah sağolasın ya.d.d Acayip işime yaradı :D

SALİH TUTAL
Ziyaretçi
SALİH TUTAL
6 yıl 2 ay önce

Üzerinde 8 adet metal bağlantı noktası bulunan konnektördür. Bilgisayarlar arası iletişimde ve bilgisayarların yerel ağa bağlanmasında kullanılan ve ethernet olarak isimlendirilen bağlantı kablolarının ucunda yer alır.Kablo uçları ile RJ-45 jack birleştirilirken uyulması gereken T586A ve T586B adlı iki farklı kablolama standardı var.586 A Kablolama standırdına göre renk dizilimi;Yeşil-Beyaz,Yeşil,Turuncu Beyaz,Mavi,Mavi-Beyaz,Turuncu,Kahverengi-Beyaz,Kahverengi olarak,
586 B Kablolama standırdına göre renk dizilimi ise;Turuncu-Beyaz,Turuncu,Yeşil-Beyaz,Mavi,Mavi-Beyaz,Yeşil,Kahverengi-Beyaz,Kahverengi olarak dizilir.

wpDiscuz