OpenDNS Nedir? OpenDNS Nasıl Kullanılır? OpenDNS Ayarları

2
88

opendnslogo.png

OpenDNS nedir?

OpenDNS; kendi tanımlarıyla, internette daha hızlı, güvenli, akıllıca ve güvenilir bir şekilde dolaşmanıza yardım eden bir servistir. Ücretsiz ve hiç bir ek program gerektirmeyen bu servisi kullanarak internette daha hızlı dolaşabilirsiniz.

OpenDNS Kullanmanın Faydaları

OpenDNS Güvenlidir

Kişisel bilgilerinizi çalmaya çalışan ve Phishing Sites olarak adlandırdığımız sitelere tanır ve sizi onlara karşı korur.

OpenDNS Hızlıdır

İnternette her hangi bir sayfaya , emailinize yahut başka bir adrese erişmeye kalktığınız zaman bilgisayarınız öncelikle DNS sunucunuza; örneğin az.cokh.net, az.cokh.net’in nerede olduğu sorgusunu gönderir. DNS sunucusu bu sitenin bulunduğu sunucunun IP Adresini tesbit ederek bilgisayarınızın sorgusunu yanıtlar. Ancak bundan sonra o siteye erişebilirsiniz. Lakin sunucular bu işi her seferinde tekrar ve tekrar yaparak hem sunucularını yormak hemde sizi bekletmemek amacıyla bu sorguları bir süre ön belleklerinde (cache) bekletirler. İşte OpenDNS bu noktada çoğu diğer DNS sunucusundan daha geniş bir ön belleği olmasıyla öne çıkıyor. Aşağıdaki resimde bu işlemlerin grafiksel halini görebilirsiniz.

cachejm.gif

OpenDNS Akıllıdır

Çünkü OpenDNS bir sitenin adresini siz her ne kadar yanlış yazsanızda bunu fark eder ve sizi asıl gitmek istediğiniz yere gönderir.

OpenDNS Güvenilirdir

Yavaş bir DNS servisinden daha kötü bir şey varsa oda erişilemez bir DNS servisidir. DNS hizmeti çalışmadığı zaman sizin için internet komple çalışmıyor demektir. OpenDNS servisi bir çok şehirde ve bir çok farklı ağa yayılmış olması sayesinde sizlere yüksek performanslı ve güvenilir bir servis sunmaktadır.

Şimdi sıra OpenDNS nasıl kurulur, sistemde yapılması gereken değişiklikler nedir gibi ufak detaylarda.

1. Adım: Giriş ve Üyelik

Evvela OpenDNS sitesine kaydoluyoruz, aslında bu servisin çalışması için üyelik gerekmemekte. Lakin ben hem istatistik servisinden faydalanmak istediğim için, hem de üye olmayı bir avantaj olarak düşündüğüm için üye olarak başlayacağım.
Eğer Üye olmak istemiyorsanız sizi hemen ikinci adıma alalım.

Öncelikle tarayıcımızın adres satırına http://www.opendns.com yazarak OpenDNS sitesine erişiyoruz. Site açıldıktan sonra yukarıdaki “

Sign In” yazan yere tıklıyoruz.

Açılan sayfa üye girişleri için olan sayfa bu sayfada yapacağımız bir işlem şu an için yok. O yüzden aşağıda; okla belirtilmiş olan yerde, bulunan “Create Account” yazısına tıklayarak üyelik işlemlerimize başlayacağımız siteye geliyoruz.

Bizi karşılayan gayet sade bu kullanıcı kayıt sayfasında yapmanız gerekenlerUsername (Kullanıcı adı) Email Address (Sisteme kaydolmak istediğiniz email adresiniz, her hangi bir durumda buraya mail atıyorlar ) ve Password (Şifreniz) alanlarını doldurup

“Create Account Now” tuşuna tıklamak.

Eğer üyeliğiniz başarıyla gerçekleşti ise üyeliğinizin başarılı olduğuna ve üyeliğinizi onaylamanız için email adresinize gönderilecek olan postanın bir önizlemesi olan sayfa sizi karşılayacaktır.

Email’imize girip gelen postaya onay vermek gerek. Tıklayın…

Artık onay işlemide tamamlandığına göre OpenDNS kullanmaya hazırız. 2. Adıma geçmeden önce tek yapmamız gereken sistemimiz için

OpenDNS ayarlarını almak. Bunun için tek yapmamız gereken sitede her hangi bir sayfanın en ında yer alan IP adreslerini kopyalamak olacaktır.

208.67.222.222
208.67.220.220

2. Adım: Sisteminizi Ayarlamak

Her şeyi tamamladığımıza ve OpenDNS IP adreslerini aldığımıza göre artık sistemimizi OpenDNS kullanmak üzere ayarlamanın vakti geldi.

Masaüstü’nde bulunan “Ağ Bağlantılarım” simgesine tak tıklayarakÖzellikler‘i seçiniz. Eğer bu simge masaüstünüzde yoksa, Başlat > Ayarlar > Denetim Masası > Ağ Bağlantıları yolunu izleyerek de buraya erişebilirsiniz. Aşağıdaki Adımlar Ağ üyesi bir bilgisayarda yapılmıştır, eğer ADSL kullanıcısıyahut Kablosuz Ağ üyesi olsanızda işlemler pek bir fark göstermeyecektir.

Tek yapmanız gereken bu aşamada hangi bağlantıyı kullanıyorsanız onu seçmek olacaktır. Genelde “Çevirmeli Ağ” veya “Lan yada Yüksek hızlı internet” başlıkları ında kategorilendirilmiş olurlar.


Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "OpenDNS Nedir? OpenDNS Nasıl Kullanılır? OpenDNS Ayarları"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Taner
Ziyaretçi

öncelikle teşekkürler söylediklerinizi yaptım opendns ye kayıt oldum aktive msajını tıkladım “Success! You’re now using OpenDNS” dedi üye olduktan sonra daha sonrasında 208.67.222.222 208.67.220.220 olarak dns ayarlarını değiştirdim başka bir işlem yapmama gerek var mı yoksa internetim hızlanıcak mı şimdiden teşekkür ederim

Özgür Uygun
Yönetici

İnternetinizin hızlanmasıyla bu işlemin hiçbir alakası yoktur. tam olarak ne yapmak istediğinizi söylerseniz yardımcı olmaya çalışırız.

wpDiscuz