Bilgisayar ve İnternet Blogu

Nüfus cüzdanını kaybedenler neler yapmalı?Nerelere Başvurmalı?

null

Bakanlık, nüfus cüzdanını kaybeden veya çaldıranların gazete ilanı vermelerinin yetmeyeceğini Vergi dairesine de haber vermeleri gerektiğini belirtti.

Maliye Bakanlığı nüfus cüzdanını kaybeden veya çaldıranları uyardı: “Sadece gazete ilanı vermek yetmez bize de haber verin.”

Maliye Bakanlığı başkalarının kimlikleriyle yapılan sahtekarlıklar konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Çalınan veya kaybolan kimlik kartı üzerinden fırsatçılar şirket kuruyor. Vergisi ise size geliyor.

Bakanlık, “Kimlik bilgilerinizle milyarlarca liralık işlem yapılabilir. Birileri adınıza şirket kurmuş olabilir. Vergi dairesine mutlaka bildirin” diye uyarıda bulundu.

Mağdur duruma düşmemek için ise yapılması gerekenler oldukça basit.

Emniyetten kayıp yada çalıntı tutanağını alan vatandaş, en yakın vergi dairesine dilekçe vererek, adına sahte şirket kurulmasının önüne geçecek.

Vergi mükellefi olmayan kişiler de herhangi bir vergi dairesine başvurabilecek.

Verdiğiniz bilgiler Maliye Bakanlığı tarafından sisteme giriliyor.

Böylece kimlik bilgilerinizi ele geçirip sizin adınıza şirket kurmaya çalışan birisi vergi dairesine başvurduğunda sistem uyarıda bulunuyor.
68 thoughts on “Nüfus cüzdanını kaybedenler neler yapmalı?Nerelere Başvurmalı?

 1. muhammed

  ya ben kimliğimi bir ay öncesinden kaybettim yeni kimlik çıkardım fakat bugün eski kimliğimi buldum ne yapayım sizce? eskisini yenisiyle beraber alsam paramı geri verirler mi :D ya da yeni kimliğimdeki kayıp yazısı silinir mi ?

  Cevapla
 2. cebrail

  biri 7 biri 1,5 yaşında kımliklerini kayıp etdim evde ne yapmalıyım gasdeye polise ğitmeye gerek varmı arkadaşlar acil cevap

  Cevapla
  1. Galip

   Gazeteye ilan vermek Gerekmiyor Eyer Kaybettiğiysen ve çaldırdıysan polise Yandıysa itfaiye müdürlüğüne bildirede bulunup rapor alınarak nufus müdürlüğünden yeni kimliği alırken ücret ödemesi alınmaz. :)

 3. nazzll

  Kimliğim yurtdısında çalındı. şu an Türkiyedeyim polis bu olay için çalındığına dair bi belge verebilir mi ??

  Cevapla
 4. Gizem

  yarın ehliyet sınavım var, kimliğimin kayıp olduğunu daha bu akşam farkettim, pasaportum falanda yok, ne yapabilirim?

  Cevapla
 5. Deniz

  13 yasindaki oglumun kimligini kaybettik. Velayeti bende fakat bir velayet belgesi su an ben de mevcut degil. Baska sehirdeyiz ve geri donus icin 3 gun sonraya ucagimiz var. kisa surede kimlik cikarabilmemiz mumkun mu? Nasil bir yol izlemeli? Ucak biletimizi yakar miyiz? Iyi gunler..

  Cevapla
  1. neoxi

   Hemen kimliğinizin kaybolduğunu bildirerek yenisini çıkartmalısınız. Kimliğiniz kötü niyetli insanların eline geçebilir.

 6. mehmet mirac

  arkadaşım ben 18 yaından küçügüm kimligim kayboLdu idari para cezası ödermiyim lütfen çabuk cevap verirsen sevin irim

  Cevapla
 7. hilal

  yaa bnm kimligim kayboldu we bnim sali gunu istanbula gitmem lazimm kimliksiz idebilirmiyim acaba acill cewapp istiorumm lutfenn :( :( :( :(

  Cevapla
 8. hilal

  yaa bnm kimligim kayboldu we bnim sali gunu istanbula gitmem lazimm kimliksiz idebilirmiyim acaba acill cewapp istiorumm lutfenn

  Cevapla
  1. Furkan

   benimde kaybolmuştu küçükken tekrardan çıkartırıldı kaybolduğunu gazete ilanı bile vermedik :) :) :) :) :D

 9. sinan

  benim arkadaşım dun kimliğini kayıp etti ve pazar gunu ygs sınavına giricek ne yapabilir acil bir cevap alabilirmiyim
  :'(

  Cevapla
 10. yağız

  arkadaşlar kimliğimi kaybettim ve ikametgahım denizlide ancak ben antalya’da yaşıyorum. antalyada kimliğimi tekrar çıkarmak için ne yapmalıyım ?? yardımcı olurmusunuz?

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Nüfus müdürlüğüne başvurursanız sorun olacağını sanmıyorum. Faxla yada internet aracılığıyla zaten sistemden kaydınızı görüp size yardımcı olacaklardır.

 11. ayten eren

  pardon arkadaşlar nüfüs müdürlüğüne gitmeden önce yanınıza en az dört adet fotoğraf alın muhtara uğramadan gitmeyin nüfüs cüzdanı çıkarma belgesi alın ALLAHA EMANET OLUN

  Cevapla
 12. ozan

  ben 3 gun once kımlıgımı kaybettim en baştan nerelere gitmem gerekir. bide ben memlekette deilim başka şehir de yim ne yapmalıyım lutfen beni bilgilendirin

  Cevapla
 13. vesile

  bende kızımın kimliğini kayıp ettim 3 ekimde dün farketim vergi dairesine ve karakola gitmem gerekiyormu nufus müdürlüğü yeterli olurmu ve nüfüs müdürlüğüne yeni kaybettim desem para cezasi 52 tl olurmu bana yardımcı olurmusunuz acil :(
  :(

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Kaybolan, çalınan veya aşırı yıpranma sebebiyle seri ve numarası okunamayan nüfus cüzdanının yerine kayıptan nüfus cüzdanı düzenlenir. Yerleşim yeri veya diğer adres Muhtarlığı ya da çalışılan Resmi Kurum yetkilisi tarafından düzenlenen Nüfus Cüzdanı Talep Belgesi ile Muhtarlığın bağlı olduğu İlçe Nüfus Müdürlüğüne müracaat edilmelidir. Nüfus Cüzdanı Talep Belgesindeki fotoğraf ile nüfus cüzdanına yapıştırılacak fotoğraf birebir aynı olmalıdır. Fotoğraf; alın ve çene açık olacak şekilde ön cepheden sivil kıyafetlerle son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır.

   Nüfus Cüzdanını kaybedenlere 73,00 TL idari para cezası uygulanır. Nüfus Cüzdanının gasp, hırsızlık, terör, yangın ve doğal afet sebebiyle kaybolması ve bu durumun belgelendirilmesi halinde idari para cezası uygulanmaz.

   Nüfus Cüzdanı düzenlenirken İlçe Nüfus Müdürlüğü personelince Ehliyet, Pasaport, Aile Cüzdanı, Memur Cüzdanı, Avukat Kimlik Kartı, Basın Kartı gibi kimliği kanıtlayan belgelerin ibraz edilmesi istenebilir.

   KAynak: http://www.izmirnufus.gov.tr/index.php/component/content/article/27-nufus/65-nufus-ve-aile-cuzdani?phpMyAdmin=e692cab1d06fa7ac07aa6c7997616f60

  1. melisa

   o sorun bendede var ya czdanı tümden kaybettim bulursam ne ala bulamazsam yandım kimlik de içindeydi offf :'(

 14. şefaat

  Ben de kimliğimi kaybettim , kimilk çıkartma işlemleri kaç sürüyo acaba bilen varsa söyleyebilir mi ? :(

  Cevapla
  1. sevde

   gazeteye kayıp ilanı vermek çok önemli ve geçerli evrak yerine geçmektedir ama kayıp ilanı verdiğinizde yayınlanan sayfanın bir yedeğini muhakkak saklamalısınız yıllarca değerli eşya gibi çünkü 10 yıl sonrada karşılaşabileceğiniz adli olaylarda mahkemeye delil olarak sununabilecek tek evrak gazeteye verdiğiniz kayıp ilanının yayınlandığı sayfadır.

 15. zeynep

  kimligimi düsürdüm yaa lıse kayt yenilemem gerekiyo ögrenci kimligimle yapabilirmiyim cok az zamanm kaldı smdı basvursam vergı dairesine ne zaman alabılırım kımlıgımı bırı bısıy solesın ya pfffff :(

  Cevapla
 16. haydar

  benim bu gün kimligimi bankamatik kartını verği kimlik kartını çaldılar bankamatik kartını iptal ettidimde vergi kimlik kartnı ve nufus cüzdanını ne yapmmam gerek tekrar almak içi neler gerek bilen vrsa lütfen cevap yazsın

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Tabi kayıp ilanını gazeteye verip karakolada başvurun. Ardından kimliğiniz için nüfus müdürlüğüne müracaat edin.vergi kimlik kartı için vergi dairesine başvurun.

  2. çiçek kara

   bende cüzdanımı bugün pazarda çaldırdım karakola gidip tutanak tutturun çalındığına dair ilan vermenize gerek yok

  3. sevde

   yanlış bilgilendiriyorsunuz çilek hm. ilan vermek ve ilan verdikten sonra en yakın vergi dairesine dilekçe vermek mecburidir hatta vergi mükellefi olmasanız bile mecburidir bu konuda devam eden binlerce madur olmuş insan ve dava vardır örneklerde. yanlış yönlendirme yapmyınız lütfen.

  1. çiçek kara

   15 gün içinde çıkartırsanız 52 tl daha geç çıkartırsanız 62 tl ödüyosunuz

 17. yağmur

  :( kimligimi kaybettim ve 2 hfta sonra sbsye giricem napabilirim. sbsye sağlık karnesi ile girebilirmiyim.lütfen biri cevap yazsın.

  Cevapla
 18. fatoş

  benim kimliğim üç hafta önce kayboldu. kpss çıkışı ne ysptım hiç hatırlamıyorum.şimdi üniversite sınavı için başvuru yapmam gerek ailem yanımda değil başka şehirde yaşım on sekiz kendim tek çıkartabiliyor muyum. ne yapmam lazım istanbul kayıtlı değilim memlekete mi gitmem gerek lütfen bilgisi olan benimle paylaşşın.hangi belgeler lazım :)

  Cevapla
  1. Emre

   İlçe Nüfus Müdürlüğüne bildirmeniz yeterli olacaktır. Tekrar memlekete gitmeye gerek yok, olmamalı.. Polise ve Vergi Dairesine başvurmayı unutmayın.. Nüfusta ceza kesip yeni cüzdan vereceklerdir. Tabi reşit iseniz..

  2. çiçek kara

   çalındıysa en yakın karakola gidip tutanak tutturuyosunuz ücretsiz çıkartabiliyosunuz

 19. ömer

  benim babamın da bugün cüzdanını çaldılar şimdi de karakoldalarmış ama yıllar önce de babamın 500 tl lik telefonunu almışlardı ama bişey yok şimdi de bu olay fatih te oldu ama babam 10 da geleceğini söyledi ama kesin bunda da bişey çıkmaz ama cüzdanda da 8-9 tane kredi kartı kimliği daha da var ama hatırlamıyorum bunları hep çaldılar bende annemde çok üzüldük :( :( :( :(

  Cevapla
 20. mustafa

  kimlik çıkması için anne veya babanın olması gerek ama benim babam hapis ve annemlede ayrı oldumuz için kimligimi çıkartamadım ne yapmalıyım

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Nüfus müdürlüğüne gittiniz mi. Başvuru yapıp ordaki memurlardan yardım isteyin. Bu sizin zaten mevcut haklarınızdan bir tanesi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest