Kristof Kolomb Biyografi

23
85

Amerika’yı keşfettiği kabul edilen denizci. Cenova doğumlu olup 1451-1506 yılları arasında yaşadı. Harita yapma merâkına sâhib olup genç yaşlarında deniz yolculukları yaptı. İngiltere’ye, muhtemelen Grönland’a seyâhat etti. 1482’de Portekizliler tarafından inşâ edilen Afrika Altın kıyısındaki Kale’ye gitti. Hemen hemen bu zamanlarda meşhur “Batıya giderek Hindistan’a ve Uzak Doğuya varılacağı” fikrine sâhib olmuştur. O zamânın fen bilgileri ile uğraşanlar dünyânın yuvarlak olduğuna inanmaktaysa da büyüklüğü hakkında belirsizlik vardı. Columbus daha önceki coğrafî bilgileri öğrendi. Bunlardan, yanılarak dünyânın olduğundan daha küçük olduğunu çıkardı. Avrupa ile Japonya arasını olduğunun beşte biri kadar hesapladı. Tabiî zamânındakiler gibi, Amerika kıtasından ve ötesindeki Pasifik Okyanusundan haberi yoktu. Düşündüğü seyâhatı yapmak için 1485’te Portekiz kralına başvurdu, sonuç alamayınca İspanya’ya geldi. 1486’da Kraliçe İsabella’ya teklifini sundu. Ancak altı yıl sonra Kraliçe İsabella ve Kral Ferdinand seyâhatini para vererek desteklemeyi kabul ettiler.

3 Ağustos 1492’de 120 kişilik mürettebâtı bulunan Santa Maria, Nina ve Pinta isimli gemilerle Palos limanından batıya açıldı. Rüzgârdan faydalanmak için güneybatı yönden ilerleyerek 3 Eylülde Kanarya Adalarına geldi. 12 Ekimde Bahama Adalarına geldiğinde, mürettebâtı isyân durumundaydı. Bundan sonra ve hayâtı boyunca Doğu Hindistan’a ulaştığını zannetti. Bu yanlışlık günümüze kadar bu bölgenin “Batı Hindistan” ve Amerikan kızılderililerinin “Hindistanlılar” olarak isimlendirilmesi şeklinde devâm etmiştir. O bölgeden hareket ederek orayı Asya’ya benzetmeye çalıştı. Altın ve bahârât hayâli gerçekleşmedi. Santa Maria gemisinin karaya oturması sonucu bu bölgede 39 kişi bıraktı. Kuzeydoğu doğrultusunda geri gelerek 15 Mart 1493’te 224 gün sonra Palos limanına geri döndü. 1493 ilkbaharında mükâfâtlandırıldı. Koloni kurmak amacıyla 17 gemi ve 1200 denizci asker ve göçmenle 25 Eylül 1493’te Cadiz’den hareket etti. 3 Kasımda kolayca Dominik’e vardı. Daha sonra Antil Adalarını dolaşarak bugüne kadar gelecek olan isimlendirmeleri yaptı. İlk 39 kişinin bulunduğu yere varınca bunların kötü davranışları sebebiyle yerliler tarafından yerlerinden sökülüp atıldığını gördü. Hispaniola bölgesinde kurulan bu koloni Avrupa barbarlığını orada da göstererek, 1492’de 250.000 olan yerli nüfûsu 1508’de 60.000 ve 1560’da 500’ün altına düşürdü. Columbus 10 Mart 1496’da hareket ederek 11 Haziranda Cadiz’e geri döndü.

30 Mayıs 1498’de üçüncü seyâhatine koyuldu. Daha da güneye indi. Venezuella’ya yakın Trinidad Adasını keşfetti. Daha önce kurduğu koloniye geldiğinde durumu çok karışık buldu. 1500’de Ferdinand ve İsabella tarafından gönderilen yetkili, idâreyi ele aldı ve kendisini zincire vurarak İspanya’ya gönderdi. Ferdinand ve İsabella, Columbus’a 3 Nisan 1502’de dördüncü defâ seyâhat izni verdiler. Hindistan’a daha kısa bir yol bulmak için Orta Amerika sâhillerini baştan aşağı dolaşan Columbus, Panama’dan Pasifik Okyanusunu keşfedemedi. Bu târihten birkaç yıl sonra Vasco Nunez de Balboo tarafından keşfedildi. Gemilerin alt kısımları midyeler tarafından tahrib edildi. Columbus, Jamaika’da tam bir sene Kobani vâlisinden yardım için bekledi. Kasım 1504’te Kraliçe İsabella’nın ölümünden birkaç gün önce İspanya’ya ulaştı. Kral Ferdinand kendisi ile arası iyi olmayan Columbus’a iltifat etmedi. 20 Mayıs 1506’da İspanya’da dostları tarafından terk edilmiş olarak öldü.

Kimler Neler Demiş?

23 Yorum - "Kristof Kolomb Biyografi"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
merve
Ziyaretçi

teşekkürler

muhammed emin aydın
Ziyaretçi

teşekkürler ders için harika oldu :)

Eren
Ziyaretçi

teşekkürler admin :)

lina
Ziyaretçi

:'( çok uzun :D nn

metehan
Ziyaretçi

çok uzuzn bence site adını değiştirin zorunlu olmasam yazmazdım :Q :Q :Q :Q :Q :'( :'(

lina
Ziyaretçi

bu ne yaaa abicim enkisa.com diyosunz en uzunun veriyosunuz ödevimde özet çıkarsam en az2 sayfa eder ama yinede bilgiler güzel tşk :'( :D :'( :Q :P :$ :$ ;) ;) ;)

Özgür Uygun
Yönetici

Sizin karıştırdığınız şey sanırım sitenin ismiyle kısa ödev arasındaki karmaşıklık. Sitemizin adı en kısa bilgi var ise olduğu gibi paylaşırız biz. Özet çıkarmakda çok zor bir iş sayılmaz. :)

anıl
Ziyaretçi

çok beyendim vallaha : :D

tuğcem
Ziyaretçi

çok uzun ama güzel :)

ali
Ziyaretçi

:) :) güzel… :)

hazan
Ziyaretçi

bence iyi

selin
Ziyaretçi

(K) offfff bune ya bn kısa istemiştim ama siz bana uzun verionuz bide kisa .com dionuz B-) I-) I-( okuyup özet çikarsam 1 yada 2 satircik cikacak :'(

merve
Ziyaretçi

:N: <:o) +o( yyyyyyaaaaaaaaaaaa çok karışık bir şey anlamadım. ben kısa bilgi istıyordum :'( :) :emo: :S:

zeynep alıç
Ziyaretçi

ben kısa olsun istedim bide enkısa.com olcak ya :(

ebru
Ziyaretçi

off

ebru
Ziyaretçi

off bu nebiçim bişey ben kısaca istemiştim be :(

Özgür Uygun
Yönetici

yazıyı okuyup aklınızda kalanları bir kağıda dökerseniz emin olun kısa bir yazıya ulaşabilirsiniz.o kadarda zor olmasa gerek.

ESRA
Ziyaretçi

BEN KISA BİR BİLGİ İSTEDİM Ama :Q :)

gizem
Ziyaretçi

esracım daha çok bilgi daha iyidir ablan olarak sana diyim canım

ebru
Ziyaretçi

bencede öyle esracıjmm işimize yaraması ve bilgi vermesi önemli :Q :S

ESRA
Ziyaretçi

nekadar güzel :)

mehmet
Ziyaretçi

güzel ama uzun kısa böylemi olr :$

buket
Ziyaretçi

I-( :-/ BEN KISA BİR BİLGİ İSTEMİŞTİM :) :D

wpDiscuz