Tarih: 23 Mart 2010Kategori: Haber, Resmi KurumlarYazar: Yorum : 27 Yorum

122 Bin kişiye KEY ödemesi yapılmasına karşılık, , ikinci KEY ödeme listesinin neden beklenen sayının altında kaldığını Tasfiye Halindeki Emlak Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın anlattı.

Sayın, KEY listesinden adlarını göremeyenlere müjdeli bir haber verdi. KEY ödemeleri sorgulama listesinde adı gözükmeyen yaklaşık 1 milyon hak sahibinin, bilgilerinin düzeltilmesi için bilgilerin kamu kurumlarına gönderildiğini aktaran Sayın, yakın bir tarihte bu isimlerin de KEY ödemeleri sorgulamasında çıkacağını belirtti.

Zeki Sayın şunları söyledi:

“KEY listesinde ismi olmayan kişilerin mutlaka hatalı işlemi vardır. Bu kişilerin isimleri düzeltilmesi için kamu kurumlarına gönderildi. Kurumlar bilgileri düzelterek, isimleri yeniden bize bildirecekler. Biz de bu bilgileri üçer aylık dönemler halinde ilan edeceğiz. Örneğin, 1 milyon kişinin bilgileri bize gelirse, üç ay sonra tamamının listesini yeniden ilan edeceğiz.

***********************************************************************************


1987 yılında başlayan ve 1995 yılında sona eren KEY hesaplarını, 2002 yılına kadar geçen bütün hükümetler tasfiye etmeyi beceremediler, hatta bırakın becermeyi, düşünmediler bile. Ancak, şu andaki AK Parti hükümeti cesur bir kararla, önce TTF (Tasarrufu Teşvik Fonu) sonra da KEY (Konut Edindirme Yardımı) hesaplarını tasfiye kararı aldı. Bunun için birkaç denemeden  sonra 22.05.2007 günü 5664 Sayılı “Konut Edindirme Yardımı Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanun” TBMM’de kabul gördü ve 30.05.2007 günü Resmi Gazete’de yayınlandı. İlk çıktığında,  süreç altı ay içinde bitecek ve 31.12.2007 günü herkes KEY parasını alabilecekti. Fakat, memurlar için kamu kurumları, SSK’lılar için ise SSK (yeni adıyla SGK) liste oluşturamayınca süreler bazen yasa gereği Bakanlar Kurulu’nca, bazen de yasalarla uzatıldı. KEY hesaplarının tasfiyesine ilişkin 5664 Sayılı Kanun ile 28 Temmuz 2008 günü açıklanan ilk hak sahibi listesiyle 5 milyon 397 bin 382 hak sahibine toplam 2 milyar 544 milyon 31 bin 930 lira ödeme yapılmış olup, ilk listede ismi bulunmadığı halde KEY alma hakkına sahip olduklarını ileri sürenlere de itiraz hakkı tanınmıştı.

İLK LİSTEYE 5.8 MİLYON KİŞİ İTİRAZ ETTİ

28 Temmuz 2008 günü açıklanan ilk listeye, bazıları hiç ismi olmadığı için bazıları da açıklanan KEY alacak rakamı az diye 28 Ekim 2008 gününe kadar itiraz etti. İtiraz edenlerin 1.5 milyonu  emur, 4.3 milyonu da SSK’lı idi. İtirazlar sonrasında  ikinci liste 28 Aralık 2008 günü ilan edilecekti ama yetiştirilemeyince
süre kanunla 28 Haziran 2009 gününe kadar uzatıldı. Fakat, 28 Haziran gününün üzerinden epey süre geçtiği halde yetkililerden ne bir ses ne de bir nefes gelmeyince,  Habertürk Gazetesi olarak “KEY’de sessizlik sayacı” yapıp gün saymaya başladık. Ardından da 150’nci gün geldiği halde eğer bir açıklama yapılmamışsa 5.8 milyon kişi için dava dilekçesi hazırlayıp gazeteden yayınlayacağımızı duyurduk. Bu köşeden 5.8 milyon kişiye göre dava dilekçesi örnekleri hazırlayacağımızı duyurmamızdan sonra dava sürecini engellemek ve ötelemek için yeni bir kanuni düzenleme yaptılar. Yeni düzenleme gereğince KEY işini sulandırdılar ve 31.03.2011 gününe kadar yaydılar.

108 aylık sürenin tamamı için kesinti yapılan 1.560 lira alacak

Yaklaşık 5.8 milyon Konut Edindirme Yardımı itirazcısından sadece 1 milyon 685 bin kişi için yeni KEY listesi dün Resmi Gazete’de yayınladı. Uygulama gereğince paralar, bugünden itibaren Ziraat Bankası şubelerinden veya ATM’lerinden alınmaya başlanacak. Ödemeler sırasıyla 2 Nisan 2010 gününe kadar devam edecek. Kişiler, açıklanan listede var  olup olmadıklarını ve isimleri varsa ne kadar para alacaklarını Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş’nin (http://www.emlakgyo.com.tr/) internet sitesinde sorgulayabilecek. Öte yandan, sorumlu bir girişimci de www.keysorgulama.net adresinde yayına soktuğu hesaplama modülüyle kimlerin ne kadar KEY alması gerektiğini hesaplayan bir sistem geliştirmiş. Hesaplamayı yaparken de, Konut Edindirme  Yardımları’nın yapılmaya başlandığı 1987 yılı ocak ayından itibaren, her ay yapılan yardım tutarını, Emlak Bankası’nın o ay için geçerli olan 6 aylık vadeli mevduat hesabıyla faizlendirmiş. Bu işlem 1999 yılı aralık ayına kadar, birleşik faiz hesabıyla yapılmış. Sonrasında, o ana kadar hesaplanan toplam tutar, açıklanan 4.51 nema katsayısıyla çarpılarak hak sahiplerine ödenecek tutar bulunmuştur. Ayrıca, devlet tarafından açıklanan yüzde 10 gecikme faizi de hesaba dahil edilmiştir. Adına 108 ayın tamamı boyunca konut edindirme yardımı yatırılmış bir hak sahibinin alacağı miktar, 1560 TL (bin beş yüz almış) olarak belli edilmiştir. Sizler de mahkemeye gitmek istiyorsanız bu modülü kullanarak hesaplama yapıp, dava edeceğiniz KEY tutarını bulabilirsiniz.

SSK’lıların dava açması engellenmek istendi

TBMM’nin 8 Aralık 2009 günü kabul ettiği 5939 Sayılı Kanun’a göre, “İkinci fıkrada belirlenen sürenin sonuna kadar ilgili kurum ve kuruluşlarca bankaya gönderilen listelerde belirlenen hatalı bildirimler, banka tarafından azami 3 ay içinde ilgili kurumlara düzeltme işlemleri için iade edilir. Hatalı bildirimlerin düzeltilmesiyle ilgili süre 31.12.2010 tarihinde sona erer. Ancak kurum ve kuruluşlar, süre sonunu beklemeden düzeltmesi tamamlanan listeleri üçer aylık dönemler halinde bankaya gönderir. Bu düzeltme sırasında, 30.6.2010 tarihinden sonra yeni hak sahibi bildirimi yapılamaz. Banka, ikinci fıkrada belirlenen sürenin sonuna kadar yapılacak bildirimlerden hatasız olanlara göre hazırlanacak listeleri 31.3.2010 tarihine kadar, kurum ve kuruluşlarca düzeltme işlemleri yapılarak gönderilen listeleri ise üçer aylık dönemler halinde Emlak Konut GYO’ya gönderir. Düzeltmeler neticesinde hazırlanacak son liste 31.3.2011 tarihine kadar EGYO’ya gönderilir. Bankaca EGYO’ya bildirilen listeler, hak sahipliğinin tespitine esas olmak üzere EGYO tarafından Resmi Gazete’de ilan edilir” denilerek özellikle 4.3 milyonluk SSK’lı kesimin dava açmasının önünü kesmeye çalıştılar.

Hisse senediyle KEY ödemesinde bir hissenin değeri 1 kuruş hesaplandı

İtirazların ardından oluşturulan yeni listeyle KEY ödemelerinde yeniliklerden biri de isteyene Emlak Konut
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı hisse senediyle yapılması oldu. Ancak kimlik numarasını girerek hesabına bakanlar alacak tutarının bulunduğu satırın sonunda alacaklarının kaç hisse senedine karşılık geldiği de belirtiliyor. Bu hisse senetlerinin değerimerak konusu. Emlak Konut yetkililerinin verdiği bilgiye  göre yasanın çıktığı tarihteki Emlak Konut’un yaklaşık 2 milyar liralık öz kaynağı ve 650 milyon liralık da öz sermayesi dikkate alınarak hesaplama yapılmış. Buna göre ödemesini hisse senediyle alanlar için bir senet bir kuruş nominal değere karşılık geliyor. Buna göre örneğin hesabında 1000 hisse senedi görünenler, 1000 kuruşluk yani 10 liralık hisse senedi almış olacaklar. Ancak hak sahibi ödemesini nakit almak istediği takdirde bu kez 4.51’lik katsayıya bölünerek hesap yapılıyor. Yani 10 liralık hisse senedine karşılık gelen nakit alınabilecek tutar 2.2 lira. Ya da diğer bir deyişle 1000 lira KEY alacağı belirtilen hak sahibine isterse 221 adet hisse senedi verilebilecek. Hisse senedi almak isteyenlerin 9 Nisan’a kadar başvuru yapması gerekiyor.

İlk gün 122 bin kişiye 76 milyon lira ödendi

Tasfiye Halindeki Emlak Bankası KEY Birimi tarafından, tasfiye kanunu çerçevesinde hazırlanan ilk  isteye istinaden KEY Yardımı ödemeleri başladı. Ziraat Bankası, bu listelere istinaden, ilk gün 122 bin kişiye 76 milyon lira civarında ödeme gerçekleştirdi. ATM’lerden de ödeme yapılması nedeniyle, ilk gün yapılan ödemenin 80 milyon liraya yaklaşacağı tahmin ediliyor. Bu arada, KEY ödemelerini Emlak Konut GYO’nun ‘keyodemeleri.com’ sitesinden sorgulamak için saniyede 25 bin kişinin bilgisayara giriş yaptığı, bu nedenle bazı vatandaşların bilgiye ulaşmakta zaman zaman sıkıntı yaşadığı öğrenildi. Sistemin, 6 server  ile 135 megabite kapasite ile hizmet verdiği kaydedildi.

GAZETE HABERTÜRK – ALİ TEZEL

Görüntülenen 27 Yorum
Yorum Sırası Sizde Eeee. Ne duruyorsunuz? :)

 1. ramazan diyor ki:

  ben niye key parası alamıyorum benimkinde hata mı var nasıl düzeltebilirim…

  • Çilekeş diyor ki:

   Bağlı olduğunuz kuruma başvuru yaptınız mı? Nereye bağlıysanız SGK, Emekli sandığı, bağkur gibi.

 2. Müride diyor ki:

  Ben 10 yıl önce emekli oldum.bütün evraklarımı hazırlatıp tam 4 kez Ankara ya gönderdim.Hep eksik evrak diye geri gönderildi.Bu yüzden muhasebecimlede kavga ettim.Tasarruf Teşvik Fonu paramı alabilmem için ne yapmalıyım.Benimle emekli olan arkadaşlarım hep aldılar.Ben mağdur oldum.Nereye baş vurmalıyım.Yardımcı olurmusunuz.:(

 3. reyhan diyor ki:

  :'( :'(
  17/01/2011 tarih,1744 sayılı ile intikal eden Konut Edindirme Yardımı konulu Edirne Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne itiraz dilekçesinde ;1987-1991 yılları arasında 754 gün hizmetimin olduğu K.E.Y liste ödeme kayıtları Emlak Bankasına bildirildiği ilan edilen tarihlerde Ziraat Bankasına müraacat etmemi yazılmiş fakat bu güne kadar her hangi bir sonuç çıkmadı. Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme kurumu emrinde çalışırken 2010 yılında emekli oldum.1991-1995 tarihleri arası Trakya Üniversitesi bünyesinde 2000 yılına kadar çalıştım 28/02/2011(Resmi Gazetesinin yayınlanma tarihi)Tebliği gereği Edirne İdare Mahkemesince 28/04/2011 tarihinde Trakya Üniversitesine dava açtım Dosya No:2011/449 E.K.E.Y.kesinti listesi
  Konut Edindirme Yardımı Müdürlüğüne gönderildiğini ödeme yapmayan Trakya Üniversitesi değil Tasfiye Halinde Türkiye Emlak Bankası A.Ş olması dolayısıyla taraflarına açmış olduğum davanın reddine masraflarıyla birlikte ödememi bildirmişler.Peki key paramı kimlerin tarafından ödenmediğini bilmiyorum bu nedenle biran önce maduriyetimin giderilmesini arz ederim.

 4. esma diyor ki:

  benim tc. kimliğimin son rakamı 6,son iki rakamı 96 buna göre ben ne zaman key paramı alacağım

 5. ismail nazlı diyor ki:

  15.01.1988 tarihli sigortalıyım.fakat key araştırdım fakat keyde benim adım veya buna benzer hiç bir sey gecmiyor bunun içim ne yapmam lazım? Hemen cevaplarsanız cok memnun olurum

  saygılarımla

 6. ALİ diyor ki:

  Bende 1987-1995 yıllarında memur olarak çalıştım önce listede hiç çıkmadı sonra 70tl gözüktü memurun bilgileri gözükmüyorsa özel sektöre Allah yardım etsin bence bilinçli yapıyorlar Allah yolu diyorlar ama bunlar tam şeytan yolundalar Hakkımı HelaL etmiyorum bunlara ALLAH büyük.

 7. mehmet diyor ki:

  1978 senesinden beri çalışıyorum.2006 yılında emekli oldum.tasarrufu teşvik parası alamadım.bu arada hiç boşluğum olmadı.bana cıkan tasarrufu teşvik parası 20 TL.bende bunu almadım.benim hesabımda niye para yok ?

 8. mehmet şeyhoğlu diyor ki:

  1979 yılından 2007 yılına kadar kesintisiz devlet memurluğu yaptım. key ödemelerinde 121 tl. aldım. ben patagonya cumhuriyetinde çalışmadım. kayıtlarımın tümü devletin elinde mevcut.O halde benim kalan paramı niye vermiyorsunuz. insanı delirtmeyin adam gibi ödeyin bu milletin paralarını. :( :( :(

 9. msyuceer diyor ki:

  keyzedeler devleti iddare etmeye çalışan beyzeadelere karşı diye bir senaryo yazmışlar………. oyuncularda belli……….. sonuçda……….. :Q

 10. selahattin sezen diyor ki:

  slm ben emekli memurum tam calışdıgım halde key paramı taksitler halinde veriyolar daha yarısını alamadım devlet memurunu tanımıyo isdeseler 5 dakkikada bulurlar işlerine gelmiyo böyle hükümet olurmu devlet meurunu tanımıyo 3 kuruş parasını vermiyo calmıya gasp etmiye calışıyoyo hem mülümanlar hemde hırsızlar ikisi bir araad olmaz birisinii yapsınlar hırsızlara sesleniyom paramı verin sizleri affetmem

 11. umut zoran diyor ki:

  ben de internet sorgulamasında 338 hisse senedi gozukuyor ama bankada gozukmuyor. ne yapabilirim?bu konuyla karsılasan oldumu?tesekkurler

 12. neslihan diyor ki:

  babamın tc kimligine göre son iki rakamı 76 key ödemesi alması gerekiyordu sabah gitti vermediler neden acaba yardımcı olursanız acil bugün içinde çünkü sıralamda bugün alması gerekiyor hıdır efe adı acil yardımcı olursanız

 13. ismail dikkule diyor ki:

  1967 yılında emeklı sandıgına girdim 1972 den 1994 yılına kadar ssk oldum ve 6096 günle emekli oldum.key ödemelerim hiç çıkmadı bölge md.yapmış olduğum itirazım sonucu gelen cevapta kooperatif ortagı olduğum için key parası alamıyacağımı söylediler.oysa aynı kooperatif ortağı diher arkaşlarım key parası aldılar ben neden alamıyorum.

 14. HASAN HÜSEYİN GÖKER diyor ki:

  ben t.c.ziraat bankasında çalışmıştım ama şimdi key ödemesi alamadım
  iyi biliyorum ki benden KEY ÖDEMESİ İLGİLİ KESİNTİ YAPILDI AMA ŞİMDİ BİZİM T.T.ZİRAAT BANKALILAR HİÇ GÖZ ÖNÜNE ALINMAMIŞ SEBEBİ NEDİR BİLEMDEİK.BENDEN 18 veya 20 AY KEY ÖDEMESİ KESİLDİ.ŞİMDİ NE YAPMAM GEREKİYOR.
  SAYGILARIMLA

 15. Mehmet diyor ki:

  01.02.1985 / 15.07.1999 tarihleri arasındaki yerel yönetimdeki devlet memurluğu görevimden istifa ederek ayrıldım. KEY kesintilerimiz ve tasarruf teşvik kesintilerimiz belediye yönetimleri tarafından yatırılmamış olduğu için bu haklardan yararlanamadm. sadece tasarruf teşvik ödemesine belediyeye müraccatım üzerine yıllar sonra başkaca lacağım yoktur diye bir yazı imzalama şartı karşılığında bir miktar ödeme yaptılar. Başkaca hiçbir talebime ödeme yapılmadı. Ne yapmam gereklidir?

 16. Necdet Başkurt diyor ki:

  Key kesinti döneminde bilfiil çalıştım. İsmim her iki listedede çıkmadı. Listelerde yanlışlık olduğunu söylüyorlar. Aslında yanlışlık falan yok. Olmayan tek şey var ada para. Bizlerle dalga geçiyorlar. Atalarımızın bir sözü var “İmam ……… cemaat ……mış” derler gerçekten doğru. Seçim zamanı buzdolabı, çamaşır makinası dağıtırken para buluyorlar. Yakında ülke olarak üçkağıtçı olursak şaşmamak gerekir.

 17. burak diyor ki:

  bn 1994denn 2000 yılına kadarr şte calıstımm nema aldımm keyy alabilirmiyimmm hisse sendi 264 bunu alma sansımm ne olurr şimdidenn tşkk

 18. Mehmet Çetin Kocakuşak diyor ki:

  Resmi Gazetede yayınlanan listede sigorta sicil nosu ile adım yayınlandı ancak Ziraat Bankasında T.C. Kimlik numaram olmadığı için Key ödemesini alamıyorum ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkürler

 19. ali kuzu diyor ki:

  1985 Eylül ayında Diyarbakır Merkez Yaytaş Köyü ‘de göreve başladım.1993-1996 yıllarında Bursa ili Yenişehir İlçesi Selimiye İlköğretim Okulu ‘da çalıştım.Şu an hala çalışıyorum.Adım listelerde çıkmıyor.Yetkililere soruyorum,devletin resmi iki okulunda çalıştım.Nasıl oluyor da adım çıkmıyor.Bunu bulmak bu kadar zor mu?25 yıldır devlet bana maaş ödüyor.İş bilmez müdürleri ben mi atadım ki ceremesini ben çekiyorum.yuh artık,25 yıldır hiç ara vermedim,bir gün bile rapor almadım,bunları hak ettiğime inanmıyorum.BECERİKSİZ KİŞİLERİN HATAsını onları atayanlar çekmelidir.

 20. AYŞE GELGEÇ diyor ki:

  selamlar ….key ödemeleri hakkında vatandaş olarak ne yapacagımızı bilemiyoruz…ben tam almam gerekiyor key ödemelerini..sunu ögrenmek istiyorum…tekelden emekliyim.calısırken tamamını kestiler bizden.acaba bana ödenecek tutar ne kadar olmalı..key başlangıç tarihinden bitişine kadar kesildi tekel emeklisiyim nekadar almam gerek..rica etesmde bana yardımcı olsanz..bunun tamamı nekadar..herkes farklı farklı alıyor..tşk

 21. süleyman TOKMAK diyor ki:

  OCAk 1987 yılında başlayan key parasi aralik 1995 yılında bitti bu yıllar arasi ORMAN BAKANLIĞINA Değişik işletme Müdürlüğünde çaliştim en son mersin milli parklar av yaban hayatı baş müdürlüğünde mutemet olarak çalıştim ve ve key listesini kendi elimle emlak bankasina verdim o yıllar mersi defterdarlığına da verdiğim halde çikmadi nedenini bir türlü çözemedim sayın zeki sayın MUCURLU hemşerim bu sorunlara bir çare bulmalisin SAYGİLARİMLA.

  • İZZET diyor ki:

   1992-1995 yıllarında TSK da çalışıyordum ama adıma hiç bir key ödemasi çıkmadı.kurumumada dilekçe ile baş vurdum kesitilerim olduğu halde yinede çıkmadı ne yapmalıyim.

 22. FATMA diyor ki:

  ben tekelden emekliyi ama hesabıma 15.00 tl para yatırlımış bu konu hakkında tarafıma ne yapma hakkıda bilgi verilmesini taleb ediyorum

Yorumunuzu Ekleyin

Sponsor Bağlantı

kadın,sağlık,moda
galerimoda
Android oyunları, apk indir
Reklam Vermek İçin Tıklayınız

Durma Sende Katıl :)

E-posta bültenimize abone olun ve yeni eklenen içeriklerimizden sizde haberdar olun.

En Son Arananlar :

Sorulan & Cevaplananlar

Tavsiye Linkler