Bilgisayar ve İnternet Blogu
facebook-hesabi-yedekleme

Facebook’ta Profiline kimin baktığını merak edenler dikkat

Facebook’ta kullanıcıların büyük bir bölümü, profil sayfasına hangi arkadaşının tıkladığını fazlasıyla merak ediyor. Bu nedenle “Profilime kim bakmış” türü uygulamalara yoğun ilgi gösteren kullanıcılar, böylece hangi arkadaşlarının profil sayfalarına tıkladığını öğrendiğini zannediyor. Zannediyor diyoruz; zira güvenlik yazılımı şirketi Trend Micro tarafından yapılan son açıklama, bu tür uygulamaların tamamen yalan olduğunu ve kimsenin bu bilgileri öğrenmesinin mümkün olmadığını ortaya koyuyor.

Facebook kullanıcılarının azımsanmayacak bir bölümü, profillerine kimin tıkladığını ve fotoğraflarına hangi arkadaşlarının baktığını öğrenmek için bu bilgileri gösterdiğini iddia eden uygulamaları profiline yüklüyor. İsimleri genellikle “Profilime kim bakmış” veya “Profiline bakanı gör” şeklinde olan bu uygulamalarla ilgili geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan güvenlik yazılımı şirketi Trend Micro yetkilileri, bu tür uygulamaların kesinlikle yüklenmemesi gerektiğini açıklarken, bu uygulamaların yüklenmesiyle kişilerin profil bilgilerinin bu uygulamayı geliştirenlerin eline geçtiğine dikkat çekti.

Hiçbir şekilde kullanıcılara veya uygulama geliştiricilere bu tip bir yetki verilmediğinin altını çizen uzmanlar, bu uygulamaların yüklenmesiyle kullanıcıların profil sayfalarına hangi kullanıcıların tıkladığını öğrenmelerinin mümkün olmadığını ifade etti.

“PROFİLİNE KİM BAKMIŞ” TÜRÜ UYGULAMALAR NASIL ÇALIŞIYOR

Aslında bu tip uygulamaların çalışma mantığı oldukça basit: Önce kullanıcılar bu uygulamayı profillerine yüklüyor; ardından belirli bir süre geçtikten sonra kullanıcıların karşısına arkadaşlarının isminin yer aldığı bir liste çıkıyor. Uygulamanın iddiasına göre bu listede yer alan isimlerin hepsi söz konusu kişinin profiline sık sık girenlerden oluşuyor. Oysa uzmanların bu konudaki görüşü de dikkate alındığında böyle bir durumun söz konusu olmadığı ortaya çıkıyor. Bu tür uygulamalar bu listeleri ya gelişigüzel oluşturuyor ya da Facebook’ta “ileti” durumunu ya da “fotoğraflarını” en son güncelleyen isimleri baz alarak bu listeyi oluşturuyor.
36 thoughts on “Facebook’ta Profiline kimin baktığını merak edenler dikkat

 1. ömer

  arkadaşlar listenizde ekli olanları hiçbir programa gerek kalmaksızın öğrenebiliyorsunuz..yalnız burada yazmak istemiyorum çünkü bu kimilerini rahatsız eden bir uygulama..biraz googledan araştırın bulursunuz

  Cevapla
 2. murat

  slmlar benimde profilimde yüklü bir uygulamaydı ve bana gelen sonuçlarda ölen bir arkadaşımın profilinden benim profilime bakıldığını gösteriyor YANİ SİZİN ANLIYCAĞINIZ YALAN BİR UYGULAMA

  Cevapla
 3. mert güneş

  imkansızmış hahahah güldürmeyin.Uygulama ile olabilir bu mümkün ama facedekilerin hepsi kandırma amaçlı yani güvenli değil ama iyi bir coder olsaydınız bilirdiniz.Bana coder bir aradaş öğretmişti ama hatrlamıyorum.Yani anlayacağınız programa gerek yok.

  Cevapla
 4. şeref elvan

  :Q bu zaman tüneli çıkmadan eski facbook da arkadaşım olmayanların bile adresime kimşlerin baktığını görebiliyordum zaman tüneli çıktığından buya herşey kısıtlı…..

  Cevapla
 5. murat duman

  ya arkadaşlar baksalar ne bakmasalar ne ne kadar meraklısınız :D siz böyle asıl onemlı olan gecenlere bı bayanın profılıne bakmıstım ve kız arkadasım onun profılıne baktım zamanı saatı bılıyor ve nasıl yaptını soylemıyor :) bence fazla merak ıyı degıl bos verın gıtsın

  Cevapla
  1. maide

   Nasıl yaptıgını biliyorum :)Profiline gir kapat resminin üzerinde hareketler dökümü var ona tıkla.Sol tarafta kutular göreceksin fotograflar begenmeler vs. daha fazlaya tıkla en altta ara yazıyo ona tıkla saat kaçta hangi gün ne arattıgını görebiliyorsun.En yukarda arama kayıtlarını silde var ordan silebilirsin.(Murat duman)

 6. mustafa

  ya neden profiline bakanın kim olduğunu görebilmek imkansızki ben 3 senedir odnoklassniki kullanıyorum rus sitesi. aynı facebook gibi kim benim profilime bakarsa onun kim olduğunu ve hangi saatte baktığını göre biliyorum ayrıca rus sitesindeki resimlerime 1 den 5 e kadarda puan verebiliyorsun bence imkansız değil bakın adamlar rusyada yapmışlar yılllar önce biz ise hala imkansızlıktan bahsediyoruz ;)

  Cevapla
  1. Davut

   eğer mail . ru dan bahsediyorsan o tamamen farklı fir site
   feceden ziyade yahoo ya benzer bu yüzden böyle bir şey var
   (Мои гости)-beneim misafirlerim-
   ama bu bir uygulama değil sitenin bizzat kendisi tarafından yapılıyor
   istemesen dahi gösterir
   :D

 7. ceren

  Bak bu çok hoşuma gitti işte :D profillere bakamamak sinir bozucuydu
  ama nerden biliim gerçek olup olmadını söylenenlerin

  Cevapla
 8. nazlı

  çok güzel bence,profile kimin baktığı öğrenilememli çünkü bu işler iki taraflı ;-))))

  Cevapla
 9. Mehmet

  ozaman bu tamamen facebook’un bir hatası uygulama izinlerini sonuçda facebook veriyor ve isteyen herkes bir uygulama başlatabiliyor.Facebookun kişi bilgi güvenliğini ortaya döktüğü konusunda birçok şikayet vardı demekki bunlar yersiz değilmiş.Bende size bu konunuzdan dolayı teşekkür ediyorum…

  Cevapla
 10. abdulkerimhasanbasri

  bende hep gizli hayranlarım var zannediyorum:) hayal kırıklığı, yıkıldım..:)

  Cevapla
  1. fazlet

   :'( süper olan nedir?
   söylermisin güleyim çünkü gülmeye ihtiyacım var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest