Facebook’ta Profiline kimin baktığını merak edenler dikkat

38
16925

Facebook’ta kullanıcıların büyük bir bölümü, profil sayfasına hangi arkadaşının tıkladığını fazlasıyla merak ediyor. Bu nedenle “Profilime kim bakmış” türü uygulamalara yoğun ilgi gösteren kullanıcılar, böylece hangi arkadaşlarının profil sayfalarına tıkladığını öğrendiğini zannediyor. Zannediyor diyoruz; zira güvenlik yazılımı şirketi Trend Micro tarafından yapılan son açıklama, bu tür uygulamaların tamamen yalan olduğunu ve kimsenin bu bilgileri öğrenmesinin mümkün olmadığını ortaya koyuyor.

Facebook kullanıcılarının azımsanmayacak bir bölümü, profillerine kimin tıkladığını ve fotoğraflarına hangi arkadaşlarının baktığını öğrenmek için bu bilgileri gösterdiğini iddia eden uygulamaları profiline yüklüyor. İsimleri genellikle “Profilime kim bakmış” veya “Profiline bakanı gör” şeklinde olan bu uygulamalarla ilgili geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan güvenlik yazılımı şirketi Trend Micro yetkilileri, bu tür uygulamaların kesinlikle yüklenmemesi gerektiğini açıklarken, bu uygulamaların yüklenmesiyle kişilerin profil bilgilerinin bu uygulamayı geliştirenlerin eline geçtiğine dikkat çekti.

Hiçbir şekilde kullanıcılara veya uygulama geliştiricilere bu tip bir yetki verilmediğinin altını çizen uzmanlar, bu uygulamaların yüklenmesiyle kullanıcıların profil sayfalarına hangi kullanıcıların tıkladığını öğrenmelerinin mümkün olmadığını ifade etti.

“PROFİLİNE KİM BAKMIŞ” TÜRÜ UYGULAMALAR NASIL ÇALIŞIYOR

Aslında bu tip uygulamaların çalışma mantığı oldukça basit: Önce kullanıcılar bu uygulamayı profillerine yüklüyor; ardından belirli bir süre geçtikten sonra kullanıcıların karşısına arkadaşlarının isminin yer aldığı bir liste çıkıyor. Uygulamanın iddiasına göre bu listede yer alan isimlerin hepsi söz konusu kişinin profiline sık sık girenlerden oluşuyor. Oysa uzmanların bu konudaki görüşü de dikkate alındığında böyle bir durumun söz konusu olmadığı ortaya çıkıyor. Bu tür uygulamalar bu listeleri ya gelişigüzel oluşturuyor ya da Facebook’ta “ileti” durumunu ya da “fotoğraflarını” en son güncelleyen isimleri baz alarak bu listeyi oluşturuyor.

Kimler Neler Demiş?

38 Yorum - "Facebook’ta Profiline kimin baktığını merak edenler dikkat"

avatar
Amir
Ziyaretçi

özel bir profili görmek mi istiyorsunuz Daha iyi denemek faceves com.

melek
Ziyaretçi

arkadaslar kımın baktıgı sıze gelıyomu 😀

ömer
Ziyaretçi

arkadaşlar listenizde ekli olanları hiçbir programa gerek kalmaksızın öğrenebiliyorsunuz..yalnız burada yazmak istemiyorum çünkü bu kimilerini rahatsız eden bir uygulama..biraz googledan araştırın bulursunuz

Kbra
Ziyaretçi

Omer yzsana bana

zehra
Ziyaretçi

ya ben yapamadım nasıl yapılıyor
🙁

murat
Ziyaretçi

slmlar benimde profilimde yüklü bir uygulamaydı ve bana gelen sonuçlarda ölen bir arkadaşımın profilinden benim profilime bakıldığını gösteriyor YANİ SİZİN ANLIYCAĞINIZ YALAN BİR UYGULAMA

mert güneş
Ziyaretçi

imkansızmış hahahah güldürmeyin.Uygulama ile olabilir bu mümkün ama facedekilerin hepsi kandırma amaçlı yani güvenli değil ama iyi bir coder olsaydınız bilirdiniz.Bana coder bir aradaş öğretmişti ama hatrlamıyorum.Yani anlayacağınız programa gerek yok.

şeref elvan
Ziyaretçi

:Q bu zaman tüneli çıkmadan eski facbook da arkadaşım olmayanların bile adresime kimşlerin baktığını görebiliyordum zaman tüneli çıktığından buya herşey kısıtlı…..

Beyza
Ziyaretçi

Uygulamayı yükleyin diyor ama nasıl bir uygulama bu 🙂

assdad
Ziyaretçi

😀 yani artık herkesin profiline rahatça bakabilcez nasolsa görmüolar mantıq 🙂

Elf
Ziyaretçi

bence izin verilme herkesin seni tanıması lazm 😛

yağmur tansu
Ziyaretçi

🙂 🙂 :)bence buna müsade edmeliler
🙂 🙂 🙂 🙂

yağmur tansu
Ziyaretçi

neden ama herkezin kendi profiline bakma hakkı vardır ama başkalarına bakmasınlar

osman
Ziyaretçi

bomba harbi 😀

murat duman
Ziyaretçi

ya arkadaşlar baksalar ne bakmasalar ne ne kadar meraklısınız 😀 siz böyle asıl onemlı olan gecenlere bı bayanın profılıne bakmıstım ve kız arkadasım onun profılıne baktım zamanı saatı bılıyor ve nasıl yaptını soylemıyor 🙂 bence fazla merak ıyı degıl bos verın gıtsın

maide
Ziyaretçi

Nasıl yaptıgını biliyorum :)Profiline gir kapat resminin üzerinde hareketler dökümü var ona tıkla.Sol tarafta kutular göreceksin fotograflar begenmeler vs. daha fazlaya tıkla en altta ara yazıyo ona tıkla saat kaçta hangi gün ne arattıgını görebiliyorsun.En yukarda arama kayıtlarını silde var ordan silebilirsin.(Murat duman)

Emir
Ziyaretçi

Geçmişten bakıyordur baktıktan sonra geçmişini temizlemelisin 😀

mustafa
Ziyaretçi

ya neden profiline bakanın kim olduğunu görebilmek imkansızki ben 3 senedir odnoklassniki kullanıyorum rus sitesi. aynı facebook gibi kim benim profilime bakarsa onun kim olduğunu ve hangi saatte baktığını göre biliyorum ayrıca rus sitesindeki resimlerime 1 den 5 e kadarda puan verebiliyorsun bence imkansız değil bakın adamlar rusyada yapmışlar yılllar önce biz ise hala imkansızlıktan bahsediyoruz 😉

Davut
Ziyaretçi

eğer mail . ru dan bahsediyorsan o tamamen farklı fir site
feceden ziyade yahoo ya benzer bu yüzden böyle bir şey var
(Мои гости)-beneim misafirlerim-
ama bu bir uygulama değil sitenin bizzat kendisi tarafından yapılıyor
istemesen dahi gösterir
😀

muhammed
Ziyaretçi

ne nasıl neden niye. palaşımlardan zaten kim olduğunu bilmiyorlarmı.??

serhan
Ziyaretçi

profilinizi ziyaret eden kişiyi görmek sadece netlog da var bu uygulama

-...-
Ziyaretçi

ya smdı anlamadm , yanı boyle bırsey war mıı ?? 😛

ceren
Ziyaretçi

Bak bu çok hoşuma gitti işte 😀 profillere bakamamak sinir bozucuydu
ama nerden biliim gerçek olup olmadını söylenenlerin

atila
Ziyaretçi

bencede bakılmaması gerekli

ecem
Ziyaretçi

güzell 😀

wpDiscuz