Chatroulette ile webcam chat çılgınlığı hızla artıyor.

36
105

Haber bulmak için, yabancı internet sitelerine bakarken, Alman Spiegel dergisinin sitesinde o başlığı gördüm: “Seks, şok, arayış!”

Herkesin “yapmam” dediği, ama kendini alıkoyamadığı şeyi yaptıım ve hemen bu habere tıkladım. İşte böylece internetin son fenomeni Chatroulette’i (sohbet rulet veya chat-rulet şeklinde çevirebiliriz) öğrenmiş oldum.

Her ne kadar internetin son fenomeni desem de, Chatroulette’i ne Youtube, ne Facebook ne de Twitter ile karşılaştırabiliriz. Bunların hiçbiri, saniyeler içinde hiç tanımadığın insanlarla yüz yüze geldiğin Chatroulette kadar ‘vahşi’ değil. (Tabii yüz yüze gelmek iyi ihtimal. Maalesef yüzle çok daha münasebetsiz kombinasyonların denk gelmesi de vaki!)

TEK BAŞIMA GİTMEYEYİM
Spiegel’deki makaleyi okuduktan sonra “chatroulette” haberi yapmak için kolları sıvadım. Büyük araştırmama (!) Google’a sitenin ismini yazarak başladım. Ve önce ekşi sözlük’te konu ile ilgili girilmiş entry’leri okudum. Açıkçası, “iki meme görücen diye, 10 penis gördüğün site” yorumunu okuduktan sonra, haberden vazgeçmeye karar verecek gibi oldum ama pes etmedim.

Sadece, “Bilmediğim yere yalnız girmeyeyim” diyerek, bir başka editör arkadaşımdan yardım istedim. Böylece ofis ortamında oluşabilecek nahoş durumların sorumluluğunu beraber yüklenerek, bu yeni Rus ruletini oynamaya başladık.

KAYIT YOK, İSİM YOK
Chatroulette, diğer sosyal ağ sitelerine hiç benzemiyor. Kayıt olmak, isim veya nickname yazmak, ya da birileriyle arkadaş olmak gerekmiyor. Sadece siteye giriyorsunuz ve “play” tuşuna basıyorsunuz.

Biz saat 18.45’te girdiğimizde, sitede 21 bine yakın kullanıcı vardı. ‘Play’e basınca, ekranın sol alt köşesinde kendi görüntünüzü, onun üstünde ise rulette şansınıza gelen kişiyi görüyorsunuz.

DAHA HELLO’NUN H’SİNİ YAZAMADAN
Bizim gördüğümüz ilk kişi, kütüphanedeymiş gibi sessiz sakin oturan bir Asyalıydı. Ancak ben daha chat ekranına “hello”nun, “h”sini yazarken, o bizi sıkıcı bulmuş olacak ki, ekranı kapadı. Yeni bir kişi ile karşılaşmak için F9 tuşuna veya next’e basmak lazım. Ben de öyle yaptım.

WEB CAM’İN ÖNÜNDE KALABALIK TOPLADIK
Normalde bir haber yaparken, gelip kimse başınıza üşüşmez. Ama yaptığım haberin konusu Chatroulette olunca, ofisteki herkes ekranın başına toplandı. Ve her F9’da heyecanlı bir bekleyiş başladı.

Dişçiden yeni gelmiş ve yanağına buz torbası tutan bir çocuk, elinde gitarı bestelediği şarkıları dinletmeye çalışan bir kişi, koltukta uzanmış uyuyor gibi görünen bir başkası, bizim şansımıza çıkanlardan bazıları oldu.

BREZİLYALI BİZİ GÖRÜNCE FUTBOL MUHABBETİ BAŞLADI
Biz tribün gibi kalabalıklaştığımız için ekranın önünde, bu kişileri konuşmaya ikna etmek zor oldu. Ancak suratına, Scary Movie’nin ünlü maskelerinden takmış bir Brezilyalı, konuşmaya da istekli çıktı. “Nerelisin?” diye sordu. Türkiye lafını duyunca, “2002’deki Brezilya-Türkiye maçında biz sizi yenmiştik” dedi ve bizim tribünlerin hiç hoşuna gitmeyecek bir el hareketi yaptı. Biz fair play kuralları içinde kaldık; tepkimizi, ekranı kapayarak gösterdik.

Birkaç dakika içerisinde 15-20 kişi ile karşılaştıktan sonra, maalesef ekşi sözlükte de bahsi geçen acı sürprizle karşılaştık. Bu bizim ofis olarak yıkıldığımız andı. Herkes bir yandan ekrandan uzak bir yerlere kaçışmaya çalışırken, bir yandan da var gücümüzle F9’a basmaya çalıştık ki sahne değişsin. Ve Chatroulette maceramıza son vermeye karar verdik.

EN ESKİ EĞLENCE CHAT’İN REVİZE EDİLMİŞ HALİ
17 yaşındaki Moskovalı programcı Andrey Ternovskiy’nin tasarladığı Chatroulette, aslında internetteki en eski eğlencelerden birini, yani chat’i biraz değiştirerek bu popülariteyi yakaladı. Ternovskiy, siteye reklam vermek isteyenlerin sayısının arttığını ve tek sermayesi olan Frankfurt’taki birkaç sunucuyu bu şekilde finanse edebileceğini yazmış New York Times’daki blog’unda.

Kullanıcı sayısı her geçen gün artan Chatroulette’te, daha çok erkeklerin yer aldığı bir gerçek.

Biz sitede geçirdiğimiz süre içerisinde sadece iki kadınla karşılaştık.

16 YAŞIN ALTINDAKİ KULLANAMAZ!
Siteyi cazip kılan ise karşınıza her saniye sürpriz birinin çıkması ve canınızın istemediği anda o kişiyi hemen silebilmeniz. Ayrıca kayıt olmak, isim belirtmek gibi bir zorunluluğun olmaması da kullanıcıların rahat olmasını sağlıyor. Aslında siteye giren herkesin amacı eğlenmek. Ancak eğlenmekten herkesin farklı şeyler anlaması, bazı durumlarda sorun yaratabilir. Sitenin açılış sayfasında, “16 yaşın altındakilerin siteyi kullanamayacağı ve pornografik görüntülerin sitede yer alamayacağı” yazıyor. Ancak görülen o ki bu uyarılar sadece yazıda kalıyor. İnsanlar akıllarına ne eserse, Chatroulette’te onu yapabiliyor.

BURASI BİR İNSAN BAHÇESİ
Spiegel dergisindeki makalede Chatroulette, “Her saniye farklı bir insan türünü gördüğün, hayvanat bahçesi gibi bir insan bahçesi”ne benzetilmiş. Kesinlikle internetin son fenomeninin ruhunu özetleyen bir benzetme. Ancak unutmamak lazım ki, bu bahçede gezerken bir gün karşı kamerada tanıdık bir simayla karşılaşıp, bu geziye çıktığına pişman olmak da var.

NOT : Bu siteye girmeden önce bilmeniz gereken en önemli husus heran kötü bir görüntüyle karşılaşabileceğiniz.  Sapık insanlara denk gelmeniz mümkün. Bizden söylemesi hele bayan iseniz 2 kere düşünün. Bu konuya yer vermemizin nedeni bilgilendirmekten fazlası değildir.

Site Adresi:
http://www.chatroulette.com

Simla YERLİKAYA – ntvmsnbc
Yazının Orjinali : http://www.ntvmsnbc.com/id/25058593/

Kimler Neler Demiş?

36 Yorum - "Chatroulette ile webcam chat çılgınlığı hızla artıyor."

Bildir

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Ziyaretçi
alper
3 yıl 3 ay önce

çok güzel

Ziyaretçi
france
4 yıl 2 ay önce

nerde

Ziyaretçi
engin
5 yıl 3 ay önce

yaw arkadaş eski chatroulette gelsin bu güzel degil

Ziyaretçi
can uzun
5 yıl 4 ay önce

varsa online yazsın takılalm msnde;)

Ziyaretçi
ben
5 yıl 5 ay önce

:L:
seni seviyorummmmmmmmmmmmmmmmm aslıııııııııııııııııııııı

Ziyaretçi
haha
5 yıl 2 ay önce

cesur ‘ bikurt ile karlı dağlar eteklerinde yürümek istermisin?….

Ziyaretçi
ben
5 yıl 5 ay önce

aslı camda bekliyom seni birtanem msn adresini yolla :D

Ziyaretçi
cengiz
3 yıl 4 ay önce

tam konuşk yha .dd. :D

Ziyaretçi
ismail
5 yıl 7 ay önce

çok ğüzel

Ziyaretçi
5 yıl 7 ay önce

chat roulettenin simdide türkçesi çıkmış ayrıca kayıt yok bişey yok ücretsiz olarak direk sohbete baslayabiliyorz :)

Ziyaretçi
AsLi
5 yıl 8 ay önce

slm :S
:(

Ziyaretçi
ahmet
4 yıl 11 ay önce

slm

Ziyaretçi
erdoğan
5 yıl 5 ay önce

slm

Ziyaretçi
oktay
5 yıl 8 ay önce

selam nasılsın aslı tanısmak ıstermsın

Ziyaretçi
zeynep
5 yıl 7 ay önce

oktay benimle tanışmak ister misin??

Ziyaretçi
sarhoş
3 yıl 7 ay önce

ewett :D

Ziyaretçi
ramazan
3 yıl 10 ay önce

zeynep bnle qorusmekişteri mşin :D

Ziyaretçi
sempatik
4 yıl 1 ay önce

evt

Ziyaretçi
oktay
5 yıl 21 gün önce

ısterım

Ziyaretçi
ramazan
5 yıl 1 ay önce

benimle tanşmak istermisin
:)

Ziyaretçi
nejdet
5 yıl 1 ay önce

selam zeynep ben ısterım senınle tanışmak

Ziyaretçi
murat
5 yıl 2 ay önce

de :D

Ziyaretçi
haha
5 yıl 2 ay önce

37 yaşında atletik yapılı’ biraz deliyim….

Ziyaretçi
mustafa
5 yıl 6 ay önce

selam zeynepp ne haber canım msn gelirsen ince detayına dakar tanışırız canım

Ziyaretçi
cemil
5 yıl 8 ay önce

selam aslı nasılsın

Ziyaretçi
talha
5 yıl 8 ay önce

sevgi ask ariyorum

Ziyaretçi
cemil
5 yıl 9 ay önce

selam

Ziyaretçi
hüseyin
5 yıl 10 ay önce

arkadaşlık ve müzik dinlemek

Ziyaretçi
yavuz selim
5 yıl 10 ay önce

heyy …

Ziyaretçi
AsLi
5 yıl 8 ay önce

HEI:D

Ziyaretçi
efe_88
5 yıl 3 gün önce

nbr aslii

Ziyaretçi
kartal_1903
5 yıl 1 ay önce

slm aslı msn görüşelimi

Ziyaretçi
hakan
5 yıl 1 ay önce

slm

Ziyaretçi
toprak36
5 yıl 6 ay önce

süperrrrrrrrrrrrrr

Ziyaretçi
isa
5 yıl 7 ay önce

aslı görüşelimi
;)

Ziyaretçi
can günsoy
4 yıl 8 ay önce

selam aslı

wpDiscuz