Ay Lav Yu – Mardin’den Amerika’ya Uzanan Bir Aşk Öyküsü

Tinne Köyü’nün muhtarı Yusuf Ağa, resmi olarak kaydı bulunmayan köyünü tanıtmak için devlet büyüklerine mektuplar yazmaktadır. Oğlu İbrahim’i de sırf bu amaç uğruna, okuyup büyüsün diye bir fakülte avlusuna bırakmıştır. Papaz Hana, İbrahim’i nüfusuna geçirmiş ve ona sahip çıkmıştır. İbrahim 30 yaşına geldiğinde Amerikalı aşkı Jessica’yla birlikte köye dönmüştür. Tinne köyü Kürt genci İbrahim ve Amerikalı Jessica’nın vatanı olabilecek midir?

Kürtlerin sadece Türkiye’ye değil, Amerika’ya ve dünyaya, dünyanın da buraya açılımını oldukca sivri, politik ve çok komik bir dille anlatan “Ay Lav Yu”, değişik konusu ve komedisiyle seyirciye sıra dışı ve kahkahalı iki saat vaat ediyor. Mardin’li İbrahim’le, Colarado’lu Jessica’nın aşkının etrafinda gelişen olaylarla izleyicinin hayli ilgisini çekeceğe benzeyen filmi bugüne kadar daha çok oyuncu ve senarist kimliğiyle tanıdığımız Sermiyan Midyat yazıp yönetti ve başrolünü üstlendi.

Film’de Sermiyan Midyat’a, Hollywood’un ünlü oyuncuları Steve Guttenberg, Mariel Hemingway, Kathie Gill, Josh Folan’ın yanı sıra sinemamızdan Meray Ülgen, Ayşenil Samlioğlu ve Fadik Sevin Atasoy eşlik ediyor.

Yapımcılığını Plato Film’in üstlendiği filmin konusu şöyle;

Hala Mezopotamya’nın asırlık topraklarında bilinmeyen, görülmeyen, duyulmayan coğrafyaların olduğu günümüzde, Türkiye’nin Güneydoğu’sunda da, Kürtlerin, Ermenilerin, Süryanilerin yoğunlukta olduğu bölgelerde, henüz köy bile olamamış, resmi haritalarda arazi olarak geçen topraklar ve insanlar bulunuyor. Bu köylerin resmiyet kazanamadıkları için ne yolları, ne okulları, ne sağlık ocakları, ne hastaneleri var. Burada yaşayan insanların çoğu gerek siyasi nedenlerle, gerek ihmalleri yüzünden, gerekse cehaletlerinden ötürü kimlik, nüfus cüzdanı sahibi bile değiller.

Aralık 2009’da beyazperdede sinema izleyicisiyle buluşacak olan “Ay Lav Yu”da böyle bir köy olan ‘Tinne’ de geçiyor. Tinne Kürtçe bir kelime. Türkçe kelime anlamı ‘Yok’ olan Tinne’de yaşayan herkes resmi olarak da yoklar. Bu trajik olayı traji- komik bir dille anlatan Sermiyan Midyat, ilk sinema filminde Hollywood’un önemli oyuncularıyla da çalışma fırsatını elde etti.

Tinne Köyü’nün muhtarı olan Yusuf Ağa 100 yılı aşkın yaşadıkları, fakat resmi olarak kaydı bulunmayan topraklarını tanıtmak ve devlete açılmak için devamlı devlet büyüklerine mektuplar yazmaktadır. Tinne Köyü’nün bir kimliğe sahip olması, resmiyete kavuşması Yusuf Ağa’nın en büyük hayalidir. Oğlu İbrahim’i de sırf bu amaç uğruna, okuyup buyusun, kimlik sahibi olup Tinne’yi var etsin diye bir cami avlusu yerine fakülte avlusuna bırakmış. Yusuf Ağa’nın imdadına yetişen Papaz Hana, İbrahim’i nüfusuna geçirmiş ve kimlik sahibi olmasını sağlamıştır. İbrahim artık 30 yaşına gelmiş, askerliğini yapmış ve artık köyüne geri dönmüştür. Köyün tek resmi kimlik sahibi olan ve tek umudu olan İbrahim, köyüne dönmüştür dönmesine de beraberinde bir dolu sürprizi de getirmiştir. Kim derdi ki tek bir Allah’in kulunun bile uğramadığı Tinne’ye, gün gelecek ve Colarado’dan bir aşk gelecek, Jessica gelecek, Amerika gelecek. Tinne’nin umudu okumuş İbrahim, İbrahim’in aşkı Colarado’lu Jessica. Türk Devleti’nin ‘resmi’ olarak tanımadığı Tinne Köyü’nde Kürt genci İbrahim ve Amerikalı Jessica, büyük aşklarına bir vatan bulabilecekler midir? Aşkın vatanı Tinne midir, aşkın vatanı yok mudur?

11 Eylül saldırısından sonra birbirinden fena halde korkan ve neredeyse nefret eden Amerika ve Ortadoğu insanları bir aşk yüzünden ilk kez bir araya gelmektedir. Ancak bu kez başlarında ne siyasiler ne de politika vardır. Sadece insan insana bir karşılaşmadır onlarınki.

FİLMDEN NOTLAR:
– Filmde starlarla, hiç kamera görmemiş köylüler bir araya geldi.
– Filmde ilk defa anlatıcı koro (dengbejler) kullanıldı. Dengbejri Cem Yıldız, Cahit Berkay ve Mazlum Çimen canlandırdı. Cahit Berkay ilk defa bir filmde müzik yapmadı ve sadece oynadı.
– Uluslararası çapta bir filmde ilk defa Amerikalılar ve Kürtler (yani Ortadoğu) bir araya geldi.
– Bir filmde ilk defa Türkçe, Kürtçe, Süryanice ve İngilizce aynı anda konuşuldu.
– Uluslararası çapta bir komedi filminde ilk defa 11 Eylül olayı işlendi.
– Filmde güneydoğudaki dinlerin iç içeliğinden bahsedildi.
– Aşırı sıcaklarda çekimler yapıldı. Ekibin çoğu güneş çarpmasından ötürü hastanelik oldu
– Sermiyan Midyat ile Kathie Gill, aşırı sıcakta yaşanan türlü aksilikler nedeniyle Hasan Keyfin tepesinde defalarca öpüşmek zorunda kaldı.
– Filmde George Bush ve Usame Bin Laden bir araya geldi. İzleyiciler filmde George Bush’u, Usame Bin Laden’i, Kürtçe konuşan çizgi film karakteri Twitty ve Ayı Yogi’yi bir arada izleyecekler.
– Amerikalı oyuncuların çekim süresince en zorlandığı şey alaturka tuvalete alışamamaları oldu.
– Rol alan köylüler Rugby topuyla normal maç yapmaya çalışırken topun her vuruşta taca gitmesine çok bozuldu
– Bütün yemeklerin etten yapıldığı Mardin’de Mariel Hemingway, her mekanda wireless sorup, internetten cesar salata siparişi vermeye kalkıştı.
– Baş örtülü ve basma elbiseli bir Kürt ana üzerinde ‘Love Me’ yazılı t-shirt’i ile komik bir görüntü oluşturdu.
– Genç oyuncu Josh Folan, atletik vücudunu korumak için, tüm köylülerin şaşkın bakışlarına aldırmadan her sabah sporunu yaptı.

Ay Lav Yu – Film Müziği / Soundtrack

Youtube üzerindedir video.Videoyu izleyemiyorsanız alttaki linkte anlatılan yöntemlerden birisini kullanmanız yeterlidir.

http://www.enkisa.com/youtube-girisindeki-an-error-occurred-please-try-again-later-sorunu-ve-cozum-yontemi-8216.htmlEn güzel kayboluş tarihi bir kentin sokaklarında olur, en güzel unutuş sevdiğiniz bir romanın sayfalarında olur, ama her ikisi de geçicidir.


15 thoughts on “Ay Lav Yu – Mardin’den Amerika’ya Uzanan Bir Aşk Öyküsü

 1. seymanur

  resmen komed filmi :D

  aşk var :L:

  öfke var :Q
  çok süper bir sinemabütün sinemalara gittim ama bukar güzel komedi sinema görmedin

  Cevapla
  1. apı ilaaam

   evet katılıyorum ama bu sinema en çok yolculuk yapılırken izlemek daha güzel canın sıkılınca izlersin :D :D :D :D :D

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir