Bilgisayar ve İnternet Blogu
df2f_askerlik1300x1712680853.jpg

Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır

Gelelim işlemlere; askerlik tecil işlemleri eğer neyi nasıl yapacağınızı biliyorsanız çok basit ve birçok arkadaşınızın anlattığı gibi uzun süren bir işlem silsilesi değildir. Evraklarınız hazır ise en fazla 2-3 saatinizi alır. Tabi buna muayene olma vs. dahil. Tabi bazı şubeler kendisi muayene işlemini yaptığı için kimi zaman bu muayene işlemleri için fazla zaman harcamanıza gerek kalmayabiliyor. Eğer İstanbul gibi büyük şehirlerde tecil işlemi yapacaksanız bu muayene süresi uzayabilir.

Şunu bilmenizde fayda var; resmi dairelere işlem için giderken yanınızda TC Kimlik numarası olan bir kimlik kartı (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport vb. gibi) ile gitmenizde ve bu kimlik kartlarının iki tane fotokopisini götürmenizde fayda var. Lazım olduğu zaman “buyrun” demek için gerekli. Eğer yanınızda yoksa fotokopi çekmek için şubeden ayrılmak zorunda kalacaksınız. Tabi bu sizin için zaman kaybı demektir. Fotokopi işini hallettiğimizi varsayıyorum. Şubede bize lazım olacak ikinci şey vesikalık fotoğraf. Yerli veya yabancı şube olma durumuna göre vesikalık fotoğraf ihtiyacı artmakta. Siz yanınızda en az 12 tane fotoğraf götürün. Yapacağımız işlem “tecil” işlemi olduğu için yanımızda en son mezun olduğumuz okula ait bir diploma olmalı. Tabi bunun fotokopisi gerekiyor. Notere gidip aslı gibidir yazısı almanıza gerek yok. Fotokopisi ile aslını Askerlik şubesine götürdüğünüz zaman memurlar “Aslı gibidir” kaşesini basacaklardır. Ekstradan 20 TL harcamayın. Bunların yanında birde ehliyetiniz varsa fotokopisi ile birlikte askerlik şubesine gidin.

Bu işlemler yaklaşık olarak 2-3 saatinizi alacağını yukarıda belirtmiştim. Bunu 30 dk. ile 1 saat arasına düşürmek elinizde. Eğer kütüğünüzün bulunduğu yer ile işlem yaptırma istediğiniz yer arasında çok fazla bir mesafe yok ise kütüğünüzün olduğu yere giderek işlemlerinizi daha hızlı yapabilirsiniz. Bunu bir örnek ile açıklayalım; Siz Tokatlısınız ve İstanbul’daki bir askerlik şubesinde tecil işleminizi yapmak istiyorsunuz. Bu durumda işlem yaptırmak istediğiniz İstanbul şubesi Tokat’taki şubeme faks çekerek sizin İstanbul şubesinde işlem yaptırmak istediğine dair bildirimde bulunacak ve Tokat şubesinin onayını yani faksını bekleyecektir. Faksın gelmesi şubelerdeki iş yoğunluğuna bağlı bir durum. Genellikle aynı gün içerisinde faks gelmekte. Bu süreyi kısaltmak için İstanbul’dan Tokat’a akraba ziyareti yapmanız gerekecektir. Yada acil ise İstanbul’da tecil işleminizi yaptırmak diğer seçeneğiniz olacaktır.

Özetlersek tecil için gerekli belgeler

 1. En son mezun olduğunuz okulun diploma aslı ve fotokopisi
 2. 12 adet vesikalık resim (son altı ayda çekilmiş olmalı)
 3. Varsa sürücü belgeniz
 4. TC kimlik numarasının olduğu, kimlik üzerindeki resmin size benzediği ve yıpranmamış bir nüfus cüzdanı (resme benzemiyorsanız kimliğinizi değiştirin,  yoksa işleminiz yapılmayabilir)

ÖSS’ye girecekler ne yapmalı?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki doğum yılınız ile içinde bulunduğunuz yılın farkı 20 ise askerlik çağına gelmişsiniz demektir. Askerlik işlemleri için 20 yaşına girmeniz, yani doğum tarihinizi beklemezler. Örneğin 06/07/1988 doğumlu bir yükümlü 01 Ocak 2008 tarihi itibariyle askerlik işlemi yaptırabilir. Bu konuda dikkatli olun. Askerlik çağına girdiğiniz yıl ÖSS’ye giriyor olmanız askerlik şubesi açısından bir önem arz etmiyor. Bu nedenle durumunuzu belirtir bir dilekçe ile size en yakın askerlik şubesine durumunuzu belirtmeniz gerekiyor. Aksi halde ÖSS’ye giremeden asker yolcusu olursunuz. Sonra ÖSS’ye kışlada girmek zorunda kalabilirsiniz.

Üniversiteyi yeni kazandım veya okuyorum, ne yapmalıyım?

Üniversiteyi yeni kazandıysanız ve askerlik şubesinden herhangi bir tebligat yapılmadıysa hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Bundan sonra siz okulunuzu bitirene kadar tecil işlemlerinizi her yıl öğrenci işleri halledecektir. Fakat bunun bir sınırı var. Örgün öğretimde ki bir öğrenci en fazla 7 yıl öğrenci olarak kalabilmekte. Bu süre aşımında öğrenciliğiniz düşüyor ve size askerlik çağrısı yapılıyor. Üniversite sonrasında yüksek lisans yaparsanız yüksek lisans yaptığınız okulun öğrenci işleri tarafından tecil işlemleriniz yapılmakta. Bunun süresi ise 3 yıl ile sınırlı.

Askerlik yoklamaları,ertelemeleri ve daha fazla bilgi artık : www.turkiye.gov.tr üzerinden yapılmaktadır. PTT şubelerine giderek şifre aldıktan sonra online olarak işlemlerinizi yapabilirsiniz.
616 thoughts on “Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır

 1. mehmet

  Merhaba.1996 doğuluyum.Bu yıl yeni açıköğretim lisesine kayıt yaptırdım.(Lise1 den.) Muayene olmuştum.Şubatta gidecek gözüküyorum.Tecil etme şansım var mı?

  Cevapla
 2. Deniz

  Merhaba askerliği 31 aralık 2015 e kadar tecil ettirmiştim. 2015 in ağustos ayında mesleki açık liseden mezun oldum. Ancam diplomam hayla basılmadı. Okuldan diploma çıktısı alıp askerlik şubesinde tekrar tecil edebilir miyim?

  Cevapla
 3. Mahmut

  Ben 21 yaşında Aöf öğrencisiyim.Şua İlahiyat bölümünde 2 yıl üst üste kaldım.Kaydımı sildirince tecil hakkı var diyorlar.Bu doğru mu?

  Cevapla
 4. nuray

  mrb ben 2016 yılının sonuna kadar tecilliyim hiçbir üniversitede okumadım ve mezun olmadım ve bu yıl 4 yıllık aöf’ne kayıt yaptırmak istiyorum 2017 yılından itibaren tecilim uzayabilir mi?

  Cevapla
 5. Makif

  Abi ben doksan doğumluyum lise yi bitirmişim üniversite yok bu yıl össye girmek istiyorm dershaneye kayıt olacağım acaba nasıl erteleyebilirm askerliği

  Cevapla
 6. ozgur

  merhaba ben 94 dogumluyum ve 2 yılık okulumun son sınıfındayım okul askerlıgımı tecıl ettırmısmıdır yoksa subatta mı askere gıdecem

  Cevapla
 7. hüseyin

  merhaba ben 1994 şubat ayıı dogumluyum ne zaman kaçak gözüküyorum ve tecil etirimsem tecili hemen bozum askere gidebiliyormuyum ?

  Cevapla
  1. Gezgin

   tecilli isenizi kaçak görünmesseniz.eğer tecili bozdurmak isterseniz kayıtlı olduğunuz kütüğe göre ilk celbte alırlar.

 8. ahmet

  ben 92 doğumluyum 2012de askerliği tecil ettirdim normal meslek lisesinden tecilim 2014te bitecek dediler acıköğretime kaydı mı yaptım askerliği tecil edebilir miyim kaçak sayılıyor muyum şimdi

  Cevapla
  1. Gezgin

   Bunun için şubeye giderseniz daha iyi olur.büyük ihtimal tekrar tecil için bir belge alacaksınız.

 9. mehmet

  mrb ben 1994 temmuz dogumluyum lise mezunuyum ve üniversite sınavına giricem askerlik erteletmem icin en geç ne zaman askeriyeye gitmem gerek

  Cevapla
  1. Gezgin

   üniversiteyi kazanırsanız okul sizin için bu işlemleri yapıyor ama siz kendiniz yapacaksanız en yakın askerlik şubesine gidip bilgi alabilirsiniz.

 10. efkan

  Merhaba ben 10.09.1994 doğumluyum 2 . Kez üniversite sınavı na gireceğim herhangi bir okula yada dershaneye gitmiyorum tecil hakkım var mi varsa son gün nezaman? Tesekkurler

  Cevapla
 11. emrah

  mrb ben 93 doğumluyum askerliğimi tecil ettirmedim şimdi şubeye gitsem tecil ettirmeye herhangi bi sorun çıkarmı bilgisi olan? teşekkür.

  Cevapla
  1. ismet

   mrb ben 94 aralık doğumluyum açık lise okuyorum tecil hakkım varmı,
   varsa ne zaman son gün acaba.

 12. Hasan

  Onlisans mezunuyum bu sene aöf dikey geçiş yapmayi dusunuyorum ama muayenemi oldum bu kasım ayında askerim . Kayıt olduktan sonra tecil ettirebilirmiyim. Veya aöf kayıt yapabilırmiyim .

  Cevapla
  1. neoxi

   Askerliğinizin çıkıp çıkmadığını kontrol etmeniz gerekiyor askerlik şubesinden. Eğer askerlik kağıdınız çıktıysa tecil işleminizde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Geç kalmadan askerlik şubenize danışmalısınız.

 13. sefa ağrı

  arkadaşlar merhaba ben üniversiteye kaydımı yaptırmıştır fakat bırakmak zorunda kaldım. okul harcımı ödemedim şimdi askerlik şubesine gitsem 92 doğumluyum tecil ettire bilirmiyim .

  Cevapla
 14. kazim

  Merhaba ben kasım celbi için hazırlıkları yaptım muayene oldum fakat 4 yıllık uni mezunuyum hakkım olan tecili bu safhada kullanma hakkım var mi

  Cevapla
  1. neoxi

   Askerlik işlemleriniz çıkmadan önce başvuru yapıp tecil hakkınız var ise kullanmanız gerekiyor. Eğer beklerseniz iptali olmayabilir. Daha doğru bilgi için askerlik şubesine başvurmanızı öneririz.

 15. emre

  93 doğumluyum. üni kazandım yarın kayıt olucam şubeye gidip tecil ettirmem gerekirmi? ve kayıtı dondurursam ne gibi sorun çıkar?

  Cevapla
  1. emre

   şimdi ben dün kaydımı oldum ve 1-2 hafta sonra kaydımı dondurmayı düşünüyorum bu sene gitmicem o zaman yapmam gereken bişey varmıdır ?

 16. furkan

  mrb, ben askerlik için muayene oldum ve kasımda gideceğim. açık lise okuduğum için erteleme gibi durum var mı?

  Cevapla
 17. aydın

  merhaba 90 lıyım ve su anda okul kazandım kayıt ıcın askerlık belgesı ıstıyorlar askerıyede problem cıkartılar mı? tesekkurler

  Cevapla
 18. Burakaplan

  mrb Ben kasım 19 94 dogumluyum suanda çalısmak zorundayım ticaret 2 sınıf terkım ve muayene baslamıs tecıl ımkanım varmı acık lıse yazılabılırmıyım ve askerlık sube kabul edermı acıl cvp verırsenız cok sevınırım

  Cevapla
 19. harun koc

  mrb ben 1994 dogumluyum suan acık lıse de okuyorum askerlıgmı tecıl ettırmek ıcın okuduguma daır bı belgeyle gitsem olur mu

  Cevapla
 20. samet

  merhaba 10.07.1994 doğumluyum bu sene açıköğretim fakultesi 2yıllık tercih ettim. askerlğimi ne zaman tecil ettirebilirim.

  Cevapla
 21. Burak

  mrb 02.03.1991 doğumluyum 2011 yılında tecil işlemi yaptım 2012 yılında 2yıllık bir üni.okudum bu sene bitti okul ne kadar süre daha tecil ettirebilirim bide bu sene açık öğretimle 4 e tamamlamak istesem okuluma bir etkisi olur mu?

  Cevapla
  1. neoxi

   Meslek yüksekokulu bitince 2 yıl tecil hakkınız var. Açıköğretime yazılırsanız okul süresince ertelenecektir devam ettiğiniz sürece.

 22. soner güneş

  20.01.1994 doğumluyum tecil ettırmek ıstıyorum ve en son tecıl tarıhı ne zamandır yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 23. Ruh ikizim

  Ben duz lise mezunuyum diplomamla 3 yillik tecil hakkimi kullandim bu yil ygs ye girdim 139 puan aldim ve baraji asamadim bu sekilde nasil tecil etirebilirim yine bilginiz varsa lutfen yardimci olun saygilar…

  Cevapla
 24. can akdemir

  mrb arkadaşlar :) ben 92 doğumluyum 2011 yılında 2yıllık üni. kazandım para kazanmak için çalışmak zorundaydım ve gitmedim ama herdönem kayıt yeniledim normalde 2013 haziranda mezun olmuş oluyordum. şimdi ben 4yıllık bi üniye girmek için tekrar hazırlanmak istiyorum askerliğimi nasıl tecil ettirmeliyim bilgi verirmisiniz teşekkürler

  Cevapla
 25. HAKAN

  ben gecen eylul ayında AÖL ne kayıt yaptırdım 2-3 Ay önce kayıt yenileme yaptırmadım ben şuan kaçak asker olarak mı gözüküyorum yoksa şube mı aradıgım zaman gıtmem gereken zaman da mı gıderım yoksa kaçak muamelesı mı görururm D: 1992 …

  Cevapla
 26. Can

  Bir üniversiteyi bırakıp başka bir üniversiteye kayıt yaptıracağım. Tecilin devam etmesi için ne gibi bir yol izlemeliyim? Askerlik durum belgemi kayıt sildirdikten önce mi almalıyım yoksa kayıt sildirdikten sonra da verirler mi?

  Cevapla
 27. Habib

  mrb ben 2 inci askerlik tecilimi daha erken yaptırsam olurmu yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  Cevapla
 28. Hüseyin Cihan

  ben açık liseden 2017 kadar tecil ettirmiştim çünkü dört yıllık genel kültürdü ama sonradan bozdurdum babamın yüzünden şimdi beş aylık askerim tecili bozdurmasaydım keşke çok pişmanım 12 dönem ve altındakilere veriyolardı tecili benim dönemim 10 du zaten ettirdimde tecili bozdurmak kötü oldu şu an hava değişimindeyim uyum bozukluğundan beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  Cevapla
 29. irfan

  Merhaba
  ben 1993 doğumluyum ve şubeye filan hiç gitmedim 2012 mezunuyum. Üniversiteye tercih vermedim bu sene hazırlanıyorum tecil ettirmek istiyorum. Hangi belgeleri götürmeliyim. .Yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 30. İsma

  Öncelıkle cok yararlı oldu verdıgınız bılgıler tesekkur ederım.benim sorum şöyle olcaktı ben 90 dogumluyum.2008 de bır lısans programına yerlestım.fakat 10da bırakıp baska bır lısans programına gectım.14te de bu bolumden mezun olacagım.unıde olanlar ıcın 7yıl tecıl suresı oldugunu okudum..bıraktıgım okulda bu tecıl suresıne dahıl oluyor mu?yoksa 2017 kadar mı tecıllıyım?ayrıca yuksek lısansta yapmak ıstıyorum uc yılda onun tecıl suresı dıe okudum.14te okul bıtınce yukseklısansa baslamayı dusunuyorum 2017 kadar tecıllı olmus oluyorum?ayrıca bır sorum daha olacaktı.yuksek lısans ogrencı ıken tekrar baska bır 4 yıllık bolum okumam tecılımın bozulmasına veyahut 4 yıllık bır bolume kayt yaptımama engel teskıl eder mı?tesekkur ederım

  Cevapla
 31. ali

  merhaba arkadaşlar ben 92 doğumluyum ve 2011 de liseyi son sınıfta askerliği tecil ettirdim ve istediğm puanı elde edemedim lise bitti ve ben tekrar hazırlanıyorum 2. yılım buda …tecil süresi ne kadar ve bu süre bittikten sonra eğer üniversiteye gidemezsem tekrar tecil edebiliyormuyum cvp verirseniz çok sevinirim

  Cevapla
 32. mehmet

  mrb ben 1994 dogumluyum ve tecıl ettırmek istıyorumnasıl yapacagım ve bıze ne zaman yoklama gelecek? tsk ederım

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Lise mezunu iseniz diplomanızla birlikte askerlik şubesine gitmeniz yeterli. Tam mezuniyetinizi yazmadığınız için net bir bilgi veremedik.

 33. FratÖnder

  ben acık ogretımı kazandım bu sene 1993 dogumluyum bı daha askerlık subesıne gıdıp tecıl ettırmem gerekıyor mu ? yoksa ogrencı ıslerının halletmesı mı gerekıyor acıl cevap verebılırmısınız ?

  Cevapla
 34. Şafak

  merhabalar ben 90 doğumluyum 2 sene önce 2 yıllık açık öğretime kayıt oldum 1. sınıfı gectım 2. sınıfın sınavlarına girmedim zaten dondurulmuş olarak gözüküyordu bu sende kayıt yaptırmadım bu sene sınava girip açıkdan 4 yıl okumak istiyorum 2 sene kayıt olmadığından tecil yönünden sıkıntı olurmu ? cvp için şimdiden teşekkürler…iyi günler…

  Cevapla
 35. ali

  1994 dogumluyum yıl olarak 19 yaşındayım açık lise okuyorum askerligi tecil ettire bilirmiyim busene ygs ye gircem

  Cevapla
 36. ahmet kamalak

  merhaba ben 1993 doğumluyum açıköğretim lisesi okuyorum ben askerliği ertelete bilirmiyim :)

  Cevapla
 37. mehmet kazanca

  ben 4 yıllık unıversıte mezunuyum 2012 de mezun oldum askerlğiğimi tecil ettirmek ıstıyorum ne yapmam gerekır.
  .

  Cevapla
 38. mehmet kazanca

  ben 4 yıllık unıversıte mezunuyum 2012 de mezun oldum askerlğiğimi tecil ettirmek ıstıyorum ne yapmam gerekır.

  Cevapla
 39. Cem Sevak

  iyi günler,ben 03.08.1992 doğumluyum,geçen sene üniye başladım bu sene son,üniversite bittikten sonra,yurt dışında çalışmak için ( kıbrıs ) tecil hakkımız var mı , yoksa üniversite bittikten sonra askere mi gitmem gerekiyor

  Şimdiden Teşekkürler

  Cevapla
 40. sadikk

  Merhaba.Ben 1987 doğumluyum.Bu yıl 2. yıllık açıköğretimden 2. yıl üst üste kaldım.Bildirmedim de herhangi bir sıkıntı olurmu? Bu yıl askere alırlarmı? :(

  Cevapla
 41. bünyamin

  1992 doğumluyum ve muayene kaçağıyım askerlik tecil işlemlerinde bir sorun çıkarmı acaba acil cevap bekliyorum :( :(

  Cevapla
 42. hasan

  2 yıllık bi üniversite okuyorum yeni 4 yıllık bi üniversite kazandım askerlik durum belgesi istiyo kaydımı sildirince kaçk durumunu düşeceim kayıt sildirince tecil hakkım var mı

  Cevapla
 43. seçkin

  1984 doğumluyum.2 yıllık okul okudum.bu sene bitiyor kasım gibi.eğer kayıtları yetiştirirsem aof ye geçiş yapmak istiyorum.ama yetiştirememe ihtimalim var..bu şartlar altında askere alınır mıyım

  Cevapla
  1. Gezgin

   2 yıl değil 3 yıldır tecil hakkınız isterseniz şubeye gidip tecilinizi bozdurup kütüğünüze göre askere gidebilirsiniz

 44. Murat

  16.04.1993 Doğumluyum Seneye Askerliğim Geliyor Tecil işlemleri için en son gün ne zaman olur neler yapılır cewap için tesekkürler

  Cevapla
 45. omer

  mrblaar yardimci olursaniz sevinirim ben 2011 yilinda 2 kere ust uste kaldigim icin okuldan kaydimi sildirdim ve askerlik subesine giderek tecil yaptirdim bu zaman icinde ben ygs girip bi yeri kazanirsam askerligimi uzatabilirmiyim
  2 sene tecil yaptirdim

  Cevapla
 46. serhat

  mrb yardımcı olursanız sevinirim
  liseden sonra 3 yıl tecil hakkımı kullandım tecilin biteceği yıl 2 yıllık açıköğretime kaydoldum bir sonraki yılda 4 yıllık bi fakülte kazandım 31 ekime kadar askerlikle ilişkisiz belgesiyle eylül ayında okula kaydoldum..1 hafta sonrada açıköğretimden kaydımı sildirdim…askerlik şubesinede hiç gitmedim sizce benim durumum nedir…

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Eğer 4 yıllık fakülteye yazıldınız ise pek sorun yaşamazsınız. Ancak istisna durumlarda yaşanabiliyor. Yoklama kaçağı olup olmadığınızı da en iyi askerlik şubesinden öğrenebilirsiniz. Yinede gidip bir kontrol edin askerlik şubesinden durumunuzu ne olur ne olmaz diye. :)

 47. aykut

  S.a Ben 2yıllk myo okuyordum o aradada askerliği tecil ettirmiştim sonra okuldan mezun olamadım okul bitti eve askerlıkten muaayane olmamı gerektiren bir yazı geldi. Şimdi ben askerlik şubeye gitmesem ne olur?? gidersem ne olurr? ve Ben Tecil nasıll bir daha yapabilrim.?? :(

  Cevapla
 48. bahar

  mrb bnm bir erkek arkadaşım var askerlik için kayıt yaptırdı fakat muayene ve fotoraf eksik ve kaydını sildirmek istiyor ne yapması gerekir sizce lütfen cvp yazar mısınız

  Cevapla
 49. takis

  arkadaşlar ben 90 doğumluyum aöf okuyordum ama bu sene kayıt yenilemedim 2012-2013 yılında kayıt yenileteceğim ama ben bu yaz tecil ettirmek istiyorum sizce ertelerler mi bilgisi olan

  Cevapla
  1. Gezgin

   Okumadığınız sürece tecil hakkınız bulunmamakta. MYO içinde olsa fakülte içinde olsa aynıdır. Açıköğretime yazılmanız gerekecek.

 50. Atakan

  Ben 4 yıllık fakülte öğrencisiyim. Fakat resmi işlem (dondurma vs) yapmadan 3 yıl ara vermiştim. şu an 8. senem ve 4. sınıfa okuldan atılma kalktığı için devam ediyorum. Yalnız 7. seneden sonra okul askerliğimi tecil ettiremiyormuş. Ne yapmam gerek. Yaşım 26 ve okulum istanbulda. kütüğüm de bafra’da.. mailime cevaplarsanız sevinirim..

  Cevapla
  1. Gezgin

   şubeye gittiniz mi bu konu için :) asker kaçağı görünmüyorsunuz dimi ? birde mail adresi vermek yasak :) saygılar

 51. Kemal

  09.03.92 doğumluyum lise mezunuyum
  bu sene açık öğretime kayıt yaptırdım internette aradım kesin bilgiye erişemedim…
  benim şimdi askerliği tecil ettirmem gerekiyor mu ?
  yoksa üniversite ettirmiş midir ?
  ettirmem gerekiyorsa da en geç ne zamana kadar ettirmem lazım?

  Cevapla
 52. murat

  16.06.1992 doğumluyum.Sınava gireceğim için askerliğimi tecil ettirmek istiyorum.Bazıları 15 Eylül son diyor bazıları 1 Ocak 2012 tarihinden sonra gidip tecil ettirebilirsin diyorlar bulunduğum yer Ağustos 2012 de alıyor.Tecilimi ne zaman yaptırabilirim ve en fazla kaç yıl tecil ettirebilirim.

  Kısa zamanda cevaplamanız dileğiyle.Teşekkürler.

  Cevapla
  1. Gezgin

   ERTELEME ESASLARI :

   Yurt içindeki öğretim kurumlarında okuyanların okula kayıtlarında bir defa, kayıtlı oldukları askerlik şubesine gönderilen öğrenci durum belgelerine istinaden, ilk olarak azami öğrenim süresi kadar daha sonra yıllık 29 yaş sınırına kadar ertelenmektedir.

   Yurt dışındaki öğretim kurumlarında okuyan öğrenciler için, her yıl bulundukları bölgedeki eğitim müşavirliği/ataşeliği veya konsolosluk tarafından düzenlenip, onaylanarak ilk seferinde derhal, takip eden yıllarda en geç o yılın 31 Ekim tarihine kadar kayıtlı askerlik şubelerine gönderilen öğrenci durum belgelerine istinaden, 29 yaş sınırına kadar (açık öğretim programlarında ayrıca, aynı sınıfta iki yıl üst üste kalmadıkları sürece) ertesi yıla bırakılmaktadır.

   Öğrencilerin, mezuniyet, ilişik kesilme, yatay geçiş, ilave öğrenim süresi kazanma, kayıt dondurma, kayıt canlandırma, kayıt yeniletmeme, yeniden kayıt gibi durumları (açık öğretim programlarında ayrıca, aynı sınıfta iki yıl üst üste kalma) en geç iki ay içinde kayıtlı bulundukları askerlik şubelerine öğrenci durum belgesi ile bildirilmesi gerekmektedir.

   Bitirdiği eğitim-öğretim kurumunun dengi veya daha aşağı seviyedeki (2 yıl süreli meslek yüksek okulunu bitirip tekrar 2 yıl süreli bir başka meslek yüksek okulunda/4 yıl süreli bir fakülteyi bitirip, tekrar 4 yıl süreli bir başka fakülte veya 2-3 yıl süreli bir yüksek öğrenim kurumunda okuyanlar) bir okulda okuyanların öğrencilikleri nedeniyle askerlikleri ertelenmemektedir.

   Örgün öğretim lisans öğrencisi iken okuduğu alan dışında açıköğretim fakültesine, meslek yüksekokulu öğrencisi iken, okuduğu alan dışında açıköğretim fakültesine, açıköğretim fakültesi öğrencisi iken okuduğu alan dışında (kayıt sildirme şartı aranmaksızın/ okuduğu alan içinde ise kayıt sildirmek şartıyla) örgün öğretime, (bitirdikleri okulun aynı veya daha altı seviyesinde değilse) kayıt yaptıranların aynı anda iki yükseköğretim kurumunda okumalarına olanak sağlandığından, bunların ertelemeleri yapılır.

   Aynı anda iki yükseköğretim kurumunda okuyanların bu okulların birinden mezun olmaları halinde diğer okuldaki öğrenciliği nedeniyle erteleme işlemi yapılmaz.

 53. enes

  Merhaba ben 2 yıllık unvte okudum fakat hala bitmedi 5inci senem olucak bu sene kaydımı yaptırmasam ve askeriyeye gidip 2 yıllık tecil hakkımı kullansam oluyormu acaba ?

  Cevapla
 54. gökhan

  slm ben açıkliseden yeni mezun oldum.1990 doğumluyum daha önce okurken ertelettim askerliği.bu ay süresi bitiyo.busene össye hazırlanıyorum.tescil hakkım tekrar varmı ???

  Cevapla
 55. yakup ilil

  mrb bn okul okumuyorum ancak 1 tane abim askerde dieride 2 ay sonra gidecek ve bnmde yoklamam gelmiş askerligi erteleme sansım varmı acaba?

  Cevapla
 56. safak

  ben 91 doğumluyum geçen yıl askerliği tcil ettirmiştim kasıma kadar açıktan liseyi bitirdim şimdi açıktan üniversite kazandım ama ağustos ayında tecil ettiremedim askerliği eylül ayında yapsam bir sakınca olur mu kaçak olurmuyum şimdi

  Cevapla
  1. safak

   gittim sınıfın belli olmamış dedi kasıma kadar açıktan üni ye kayıt ol dedi kasıma kadar kayıt olup belgeni rizeye gönder dedi ama üniversiteye kayıt olmak için askerliği tecil ettirdiğime dair bir belge lazım değilmi :S

 57. ..VeYSeL..

  07,04,1992 dogumluyum.bu sene ünv geldi gitmeyecegim we bi daha sınava girmek istiyorum ama 92dogumlu oldugum için askerlikle ilgili bi sorun çıkar diyorlar tecil yapmak istiyorum ve kaç senelik yapabilirim ?
  Bilgi werirseniz sevinirim :D

  Cevapla
 58. nuclear

  hocam ben aöf ye yazılacağım aöf ye yazılınca otomatik tecil oluyormu ? askerlik şubesine okuduğuma dair belge götürmek şartmı ??

  Cevapla
  1. Gezgin

   okullar için yollanıyor diye biliyorum aöfde nasıl durum bilmiyorum…şubeye danışırsanız güzel olur

 59. nurullah

  mrb,lisans eğitimi tamamlandıktan sonra,yüksek lisans yapmadan tecil ettirme hakkımız varmı varsa süresi ne kadar.Tesekkürler

  Cevapla
 60. yasin akkan

  Son olarak okulum tecilimi yaptırmış fakat seneye bitecek.Ben Şubat ayı içerisinde vizeye başvuracağım için askerliğimi en az 2 yıl tecil ettirmeliyim.Bunun için şubat ayı içinde askerlik şubesine giderek bunu bizzat kendim erteletebilirmiyim.Bunu yaparken üniversite öğrencsi olacağım bu bir engel oluşturur mu?

  Cevapla
 61. yasin akkan

  Merhaba ben seneye haziran ayında mezun olacağım ve haziran ayı son haftasında Amerika’ya 1 yıllıgına dil eğitimi için gideceğim.Gitmeden tecil işlemimi yaptırmalımıyım?

  Cevapla
  1. Serkan

   önlisans ve lisans mezunları maksimum tecil süre 2 yıldır yanlış bilgilendirmeyelim lütfen

  2. Gezgin

   bende neden 3 yıl oldu arkadaşım… önlisans olarak mezun oldum ve 2 yıl oldugunu biliyordum ama okuldan söylenen 3 yıl olarak tecil yapıldıgı… Yaşadığımız durum yanlış bilgi değil kardeş

 62. müslüm

  mrb . ben 88 doğumluyum. 2 yıl univ okuduktan sonra bu sene kaydımı sildirdim.. şuan yeni bir universiteye kayıt yapacağım..
  acaba askerlik sübesine gitmeme gerek varmı ? tecilim bozulmuşmudur?
  yardımcı olursanız sevinirim.. şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  1. müslüm

   hocam öyle bi zmanda olduki bayrama geldi tatil..
   bayramdan sonrada kayıt.. pazartesi açıkmıdır şübe?

  1. Çağatay

   yani sınava 2012 de gircem askerliğim bu yıl tecil olur 2012 de tecil etcem demedim yanlış olmasın usta…

 63. özkan

  arkadaşlar ben 25 haziran 1992 doğumluyum bu yıl üniversiteyi kazandım eylülde mokul başlıyor ama kayıdı yaptırmadım kayıtlar da eylülde şimdi ben askerliği tecil ettirmem şart mı yoksa okul tecil ettirir mi?

  Cevapla
 64. Jules

  Merhaba…Ben 1992 doğumluyum açık öğretim lisesinden yeni mezun oldum.Askerlik tecili yaptırmak istiyorum fakat bu sene üniversite sınavına girmedim seneye girmeyi hedefliyorum.Tecil edilebilir mi sizce?Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  1. Ches

   Merhaba ben ağustos 92 doğumluyum. Bu sene üniversite kazandım ve kayıt olacağım. Tecilim için askerlik şubesini gitmem gerekiyor mu yoksa otomatik olarak tecil oluyormu ?

   Ayrıca bir husus daha var kazandığım üniversite askerlik durumu ile beyan istiyor bu beyanların yaş sınırı varm ? Cevaplarsanız sevinirim. Saygılar.

  2. Gezgin

   Benim bildiğim eğer halen devam ediyorsa okul senin için şubene erteleme dilekçesi yolluyor.. 2 yıllık okul ise 3, 4 yıllık okul ise 5 yıl erteleme yapıyor…

 65. mesut

  ben 92 doğumluyum ve muayene kağıdım gelmedi şubeye gittim sordum onlarda net bi cevap vermedi ne yapmam gerekir acaba ??

  Cevapla
 66. ugur çakır

  ben 1990 doğumluyum üniversiteyi yeni bitirdim askerliğimi tecil ettirmek istiyorum en son ne zaman yapabilirim şuan tercihlerle ugraşıyorum lütfen bir bilgi verin

  Cevapla
  1. Gezgin

   Eğer tecilli iseniz yada askerliğiniz geldiyse en son diye bir durumu beklemeyiniz…Enkısa zamandan en yakın şubeye gidiniz.

 67. Energy

  Merhaba dostum ben 92 doğumluyum gecen sene üniversiteyı kazandım ama gitmedım.Acaba üniversite benım askerliği tecil etmişmidir yoksa illa kayıt yaptırmam mı lazım üniversiteye.Bir de bu sene tecik ettirme şansım var mı?

  Cevapla
  1. Gezgin

   sor bakalım ramiz kardeş… acaba ısrarlamı yoksa tek başıma tüm soruları cevaplamak zorunda kaldıgım içinmi :)

  2. ramiz

   91 doğumluyum , 2009 yılında liseden mezun oldum ve aynı yıl Üniversite Sınavlarını kazanarak 4 yıllık lisans programına yerleştim. Alanımı değiştirmek amacıyla Temmuz 2011 itibariyle kayıtlı olduğum üniversiteden ilişiğimi kesip 2011-2012 Üniversite Giriş Sınavlarına yeniden hazırlanmak istiyorum.An itibariyle askerlik tecil durumum nedir , erteleme hakkım var mıdır var ise kaç yıl erteletebilirim ? Eğer askerlik erteleme mümkünse , talep ettiğim tecil süremin bitmesine karşın (Temmuz 2012) aynı yıl içerisindeki üniversite giriş sınavlarını kazanıp yeniden farklı bir 4 yıllık lisans programına kayıt yaptırabilir miyim (Eylül 2012) ?

  3. Çağatay

   kardeş bende bu ay alcam kaydımı ve askerliğimi tecil ettircem banada lazım cevap ama sınav sonuç belgesini götürdünmü hallerderler diye duymuştum okucak adamı askere almazlar hemen…

  4. Çağatay

   usta seneye sınav sonuç belgeni alıp şubeye gösterdinmi sorun olmaz bide ben sana bişey danışçam üniden kaydını alırken dilekçe dolduruyon orda …….nedeniyle yazıyor ayrılmana oraya ne yazdın sen….

  5. Çağatay

   ben araştırdım usta askerlik dönemleri yerleşim yerlerine göre değişiklik gösteriyor dönemlere göre yakın olduun askerlik şubesine baş vur. belli tarihlerde komisyon seni değerlendirip durumlarını göz önünde bulundrup karar verecek( muayene gibi) geçerli bir mazeretin yoksa askere alıyorlar ama 91 doğumlu olduğun göz önünde bulundurulursa tecil etme hakkın devam etmekte… ama kesin tecilde edilmez ordaki komisyona bağlıymış gerekli mazeretin varsa tecil edilirmiş ki oda var zaten sınava gircez….

 68. ramiz

  Merhaba ben 91 doğumluyum liseden 2009da mezun oldum ve ilk senemde 4 yıllık fakülte kazandım. Temmuz 2011 de okuldan kaydımı kendi isteğimle sildim ve 2011-2012 üniversite sınavlarına girmek istiyorum. Fakülte terk statüsü biraz farklı olduğunu sanıyorum. Tecil hakkım var mıdır varsa kaç yıldır ? Tecil ettirme hakkım var olduğunu varsayıyorum. Temmuz 2011 de tecil için başvurduğumda askerlik yine temmuz 2012 ye kadar tecil edilince üniversite sınavını tekrar kazanırsam kayıtlar eylül ayında gerçekleşiyor ve üniversite yeni kayıtlarda askerlik durum belgesi istiyor kayıt olma tarhim yaklaşık 1 eylül 2012 gibi olacakken tecilim temmuz 2012 de bitmiş olacak bu konuda bir çözüm var mı yada kazanınca tecil edilir mi ?

  Cevapla
 69. Ali Göçmez

  1990 doğumluyum…1 yıl açık öğretim okudum sınıfta kaldım tekrar okudum ve yine kaldım.Aöf den kaydımı sildircemm muane olmadımm tekrar askerlimii tecil ettirme şansım varmı yoksa hemen askere alıyorlarmı.Bilgilendirirsenizz sevinirim şimdiden çok tşk ederim..

  Cevapla
  1. Gezgin

   eğer geçerli sebebiniz varsa tecil ettirebilirsiniz. ama askere gitmek istiyorsanız en yakın şubeye başvuru yapıp tecilinizi bozdurabilirsiniz

 70. Emre

  slm ben 12 aralık 1992 doğumluyum ve lise mezunuyum üniversiteye gidecem ama daha kayıt olmadım nasıl tecil ettirebilirim??

  Cevapla
 71. yılmaz

  29 temmuz 1992 doğumluyum liseden 2009-2010 döneminde mezun oldum 2 kez öss ye girdim ama istediğim puanı alamadığım için bu yıl tekrar hazırlanıcağım yani 2011-2012 döneminde burada yazılanlara göre benim askerlik kağıdım ocak ayı gibi çıkıcak yada çıkmışmıdır ne yapmam gerek yoksa bu yılda bir sorun teşkil etmezmi diplomam felan hepsi elimde teşekkürler

  Cevapla
  1. kartal

   mrb

   ben 15 agustos 1992 doğumluyum 2010 mezunuyum 2012 de öss ye yeniden girecegim askerlik durumumu nasıl tecil edebilirim. teşekkür ederim.

 72. efe

  mrb arkadaslar ben 1990 dogumluym ve hala askere gitmedim ama gecen sene acık uni de okuyordum simdi ıse dondurdum asıl sormam gereken soru suan yoklama kacagıymısım herkangi bi jandarma gbt sine takılsam benı alırlarmı askere veya jandarmanın gbt sınde cıkarmı.

  Cevapla
 73. ahmet dalgıç

  ben 03.08.1991 dogumluyum acıklısede okuyorum son 1 dersım kaldı ama dıploma yok elımde ve bu sene unıversıte sınavına gırdım ayrıyetten onumuzdekı ay lys ye gırıcem yasıtlarım bu ay ıcınde askere gıttı ben daha bısey yapmadım tutup goturmezler dımı lutfen yardım

  Cevapla
 74. Kaan

  Merhabalar, universite sinavina 2.kez giriyorum ve ogrenci degilim. Bugun elime yoklama kacagi olduguma dair bir yazi geldi. Sagdan soldan duydugum kadari ile 3 sene tecil hakkim varmis. 1-2 gun icerisinde tecil islemi icin askerlik subesine gidecegim yukarida anlatilan durumlardan farkli bir sey beni beklermi bunu merak ediyorum.
  Tesekkurler

  Cevapla
 75. dertli

  iyi günler. ben 2010 hazıran ayında 4 yıllık üniversite mezunuyum. bir kurumda çalışıyorum. dun alime askeriyeden bi kağıt geldi. . ama bu belgenin şubedeb çıkışı 3 ay önce , elime daha yeni ulaştı. benim tecil ettirme şansım warmı… yada asker kaçağı olarak mı görülüyorum… eğer sorumu cewaplarsanız sewınırm. tesekkurler.

  Cevapla
  1. Gezgin

   Arkadaşım okudugunuza dair belge ile giderseniz daha iyi olur sanırım tecil hakkınız vardı son düzenlenen yasaya göre.. 2 yıl önce böyle bir yasa çıkmıştı.

 76. Muhammet

  Ben 86 doğumluyum onlisans okudum 3 martta 2 yıl olucak mezun olalı askerlikten henüz çağırmadılar Şimdide iyi bi iş buldum yerimi sağlama almak için açık öğretim başvurusu yapmak istiyorum Bu sebeple tecil istesem yaparlarmı ?

  Cevapla
 77. erhan

  ben 91 dogumluyum mesleki açık ögretim lisesinde okuyorum 2010 ekimde askerlik tecili için başvurdum sadece 1 sene askerlik tecili yaptılar yani 2011 ekime kadar tecil yapıldı. fakat benim okulum 2012 de bitecek ve diplomamı almam için yoklama kaçagı olmam gerekicek.
  2012 de diplomamı alırsam askerlik şubesi bana yoklama kaçagısın diyecek askerlik tecili yaparlar mı? diplomamla? ve yoklama kaçagı olunca ne gibi cezalar alırım? geçenlerde tv den izledim artık yoklama kaçakları sadece para cezası ödeyecek diye. ve son bir sorum yoklama kaçaçagı olundugunda evenize polis gelebilir mi?

  Cevapla
  1. erhan

   teşekkür ederim. bana birdaha tecil için belge düzenlenemeyecegi söylendi ama okuduguma dair bi yazı alabilirim.çünkü 2012de öss ye hazırlanıcagım.
   teşekkür ederim yardımınız içinn.

  2. ali

   ben acık lisede okuyorum 17.10.1992 dogumluyum askerlimi tecil ettirebilirmiyiö tecil etrsemde kaç sene tecil ettirebilirim ?

  3. erhan

   ali kardeşim normal açık lisede okuyorsan tecil hakkın neyazıkki bulunmamakta ancak diplomanı aldığında tecil ettirebiliyorsun.

  4. onur

   31*kasıma kadar tecıllyım ıptal edıp kasımda askere gıtmekk ıstıorum napmam gerek yardımcı olursanız sewınırm

 78. efe

  lise mezun oldum ama alt dönem sorumluluk sınavlarım oldugu ıcın diplamayı alamadım, bu durumda tecıl hakkımız oluyormu ?
  bilgi verirseniz sevinirim lütfen…

  Cevapla
 79. hamdullah bal

  mrb ben açıköğretim lisesinden yeni mezun oldum 1990 doğumluyum. askerlik kağıdım gelmiş beni çağırıyorlar acaba askerliği tecil ettirebilrmiyim.ne olur yardımcı olun ygs ye girecem.

  Cevapla
 80. YUSUF

  ben askerlik şubesine gitim düz lise açık öğretim okuyorum tecil edemezsin dedi mayısta hazırlan askerliğini yapmaya git dedi lütfen yardımcı olunn :( :( :'( :'(

  Cevapla
  1. Gezgin

   okuduğunuzu kanıtlayan bir yazı ile tecil hakkınız vardır..Ama şöyle bir durum var ..
   Yurt dışındaki öğretim kurumlarında okuyan öğrenciler için, her yıl bulundukları bölgedeki eğitim müşavirliği/ataşeliği veya konsolosluk tarafından düzenlenip, onaylanarak ilk seferinde derhal, takip eden yıllarda en geç o yılın 31 Ekim tarihine kadar kayıtlı askerlik şubelerine gönderilen öğrenci durum belgelerine istinaden, azami öğrenim süresi ve 29 yaş sınırına kadar(açık öğretim programlarında ayrıca, aynı sınıfta iki yıl üst üste kalmadıkları sürece) ertesi yıla bırakılmaktadır.

   Asal sitesini kontrol etmeniz gerekmektedir.

 81. ERCAN

  Selam Ben Açık ogretimi okuyorum yoklama oldum ama . Tecıl yapma hakkı vermıyorlarmıs lutfen bu konuda yardım edermisiniz.:( :( :(

  Cevapla
 82. Tekin

  Slm ben liseyi 2009 da bitirdim yani diplomam 2009 bitimli 1992 doğumluyum ygs ye hazırlanıyorum 2011de muayene olmam gerekiyormuş nasıl tecil ettirebilirim.lütfen biri yardımcı olsun şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 83. yakup

  arkadaşlar ben açık lise sosyal bilimler okuyorum krediyi tamamladım fakat zorunlu dersim vardı bugün girdim ve büyük ihtimalde verdim 91 doğumluyum askerlik geldi üniye hazırlanıyorum ve tecil etmiyolarmış diplomamla gelmemi söylediler diplomada 3 ay sonra verilicek 3 ay sonra gitsem tecil ederlermi??

  Cevapla
 84. Hattab

  Selamun Aleyküm.
  Ben 02.01.91 Doğumluyum 2008 Yılında Liseden Mezun Oldum. 2010 Yılının başında Ön Lisans Programına Yerleştim. Askerliğim Haliyle okul tarafından tecil edildi. 1 hafta önce Okuldan kaydımı sildirdim. Bu yıl tekrar YGS sınavına gireceğim. Fakat Askerliği Nasıl tecil ettireceğim hakkında hiç bir bilgim yok. Daha önce Muayne olmadım. Tecil Tarihleri Hangi tarihler arasında yapılıyor. Şuan Gitsem Askerliğimi Tecil ederlermi ? Yardımcı olan arkadaşlardan Şimdiden Allah razı olsun. Kolay gelsin Hepinize.

  Cevapla
  1. Gezgin

   Arkadaşım okuldan çıktı belgeni al ve en yakın askerlik şubene durumu danış…muayene oldugun zaman sana tekrar tecil yapıp yapmak istemediğiniz sorarlar..

 85. oğuzhan

  :( :( slmlar ben 91 doğumluyum yazın muayene oldum. nasıl erteletebilirim yarımcı olun 7 subatta kayıtlar varmış. sordum halk eğitime 2.dönemde gelenlerin askerliğini ertelemiyoruz dediler napcam bilmiyorum okumak istiyorum suan hazır deyilim.

  Cevapla
 86. oğuzhan

  slm benim bi sorum olaacaktı 91 doğumluyum yazın muayene oldum. bana bir çare nasıl erteleyebilrim acıktan okusam olurmu? 7 subatta kayıtlar var dediler ama 2.dönemde gelenleri alıyoruz ama askerliği ertelenmiyor dediler lütfen yardımcı olun :(

  Cevapla
 87. eren

  slmlar ben meslek açık lise son sınıfta okuyorum bu sene askerlik tecilini yaptırdım yabancı şubeden bana ekim 2013 e kadar tecil edildi faksla kagıtlarınızı memleketinize yollarız denildi.mezun oldugunuzda 2011 veya 2012 artık hangi tarihte mezun oluyorsanız tekrardan diplomanızla gelmeyi ihmal etmeyin dendi.sonra ben baglı bulundugum askerlik şubesinide bi arıyım dedim geçen gün ne zamana kadar tecilliyim diye sordum orası bana ekim 2011 e kadar tecillisiniz dedi. şimdi ben ne yapabilirim? tekrardan okuduguma dair belgelerle istanbulda ki şubeye gidip 2011 e kadar olan tecili uzatma hakkım var mı burda bi yanlışlık oldugunu düşünüyorum çünkü tecil yaptıran butun sınıf arkadaşlarım en az 2 sene tecil edilmiş.

  Cevapla
  1. eren

   baktım fakat pek soruma yanıt bulamadım dogrusu.
   lise son sınıf ögrencisiyim ve öyle görünüyor ki 1 ders yüzünden 2012 de mezun olacagım. bana tecil yaptıgımda 3 sene tecillisin dediler sonra aradan 1ay geçti şubemi aradım 1 sene tecillisin diyorlar.bu durumda tekrardan 2011 ekimde yoklamamı yaptırmam gerekicek.bunda bi yanlışlık yok mu kimse her sene zırt pırt tekrardan yoklamaya gitmiyor

   su anda askerlik şubesine gitsem varsa bi hataları düzeltebilirler mi?

  2. Gezgin

   eren arkadaşım şöyle bir durum var 3 yıl tecillisin demişler ise….Okula başlarken miydi bu söylenilenler…Öyle ise bende 2 yıllık okul okudugum zaman 3yılllık bir erteleme söz konusu oldu.

  3. eren

   tecili 2010 ekimde yani daha yeni yaptırdım.istanbulda yabancı şube üzerinden yaptırdım 3 sene yani ekim 2013 kadar tecillisiniz dendi. 1 ay sonra kasım ayında şubemi aradım ordanda ekim 2011 e kadar tecillisiniz dendi durum bundan ibaret bi yanlışlık oldu zannediyorum :)

  4. Gezgin

   Bir hata var sanırsam eren kardeş… Kendi şubenide aradın mı?..Kusura bakma çok yorum geldiği için konuyu kaçırıyorumda :)

 88. Kübra

  arkadaşlarr bişi sorucam yardım edin nolur :( benim arkadasım meslek okulunda çıraklık için okuyor kuaförlük için askerLiği tecil ettiricek ama dosyayı ardahana yollaması gerekiyormuş tecil olurmu yani bi sorun falan cıkmaz dimi meslek okulu oldugu için tecil olur dimi :( :'( dosyayı ardahana yollicak ne zamana haber gelir ne kadar sürer :'( :$

  Cevapla
  1. Gezgin

   bu tür durumlarda mutlaka sürekli dosyayı yolladıgınız yeri 2 güne bir arayın…Yoksa biraz yavaş ilerliyor işler yada orada tanıgınız var ise ilgilenmeli…o zaman haber daha çabuk gelebilir.

  2. Kübra

   yani öğrenmek istediğim kesin tecil olurmu ? meslek okulunda çıraklık için :) bi sorun çıkmaz umarım teciL konusunda

 89. selim

  öcelikle iyi günler ben tecilimi 22.11.2010 da 2 yıllık tecil hakkımı kullandım .
  ama bugun askerlik şubesinden 1076sayılı kanuna tabi tutulmak üzere 1111sayılı kaskerlik kanununun 84üncü madde geregince 24tl. para cezası ile cezalı olarak askere alınmasına diyor ben bundan ne çıkarabilirim.
  1.benim elimde tecil belgem var.
  2. benn askere mi alnacam .
  3. sadece parayı ödemem yeterlimi.

  Cevapla
 90. samet

  ben 4 yıllık ünü mezunuyum. bir kere askerliği tecil ettirdim. 2012 ağustosa kadar ertelediler. ama ben bir kere daha tecil ettirmek istiyorum. sorgusuz sualsiz bir kere daha olabilir mi? acil cevap lütfen

  Cevapla
 91. Fatih

  Merhaba. ben 91 doğumLuyum.. askerLik kağıdımın geLdigine dair hiç bir biLgi uLaşmadı bana.. 2009 da Lise dipLomamı aLdım.. üniversiteye hazırLandıgm için teciL ettirmek istiyorum fakat buLundugum şehirde ceLp dönemi oLarak şubat 2011 yazıyor.. mutLaka teciL ettirmem gerek.. çok aciL yardıma ihtiyacım var .. ne yapmam gerek.. teciL ettirebiLir miyim haLa.. çok mu geç kaLdım.. artık asker miyim ? şimden teşekkürLer ..

  Cevapla
 92. yılmaz

  slm ben 2006 yılında liseyı bıtırdım fakat alttan derslerım oldugu için 2008 tastiknameyi aldım okuldan açık liseye kayıt yaptırdım 2009 yılında askerden yoklama kagıdı geldı fakat bazı nedenlerden dolayı yapamadım 1989 dogumluyum açık liseye kagıt oldum ocak 2011 de mezun olacam yalnız daha once askerı bolgelerde arama yapılırken bı sorun cıkmadı lise diplomasını aldıktan sonra yoklamaya gıtsem olurmu

  Cevapla
  1. yılmaz

   cevabınız için cok tesekkur ederim son bi sorum olacaktı lisedeyken okul tecil işlemlerini yapıyormu

 93. kemal

  selam ben 91 doğumluyum agustos ayında muhane oldum ve tecil ettirmedim ama şimdi öss ye girmek istiyorum acaba askerlik şubesine gidip bu saatten sonra teccil ettirebilirmiyim ne olur en kısa zamanda cevap verin yoksa yolcu yolunda gerek

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Liseden ne zaman mezun oldunuz ona bakılır. Eğer 3 senelik süreyi doldurmadıysanız tecil kullanırsınız. Genellikle tecilde diplomanın alınma tarihine bakılıyor.

 94. yılmaz

  selamlar bı sorum olacaktı 89 dogumluyum açık liseye 2009 yılında kayıtbı yaptırdım yoklama kaçağı gozukuyorum ama daha once askeri bir arama noktasından gectıgımde bı sorun olmadı mayısta mezun oluyorum liseden tecil hakkım varmı diye soracaktım

  Cevapla
 95. hüseyin

  selam bn 4 yıllık aöf 2010 yılı mezunuyum normalde benim tecil hakkım 31 ekimde bitiyordu ama tecil hakkımın askerlik şubesinden 20 şubata kadar uzatıldığını söylediler bende tecil işlemlerini yapmadan 2. bi lisans öğrenimine tekrar yazıldım tecil işlemlerini ben yapmazsam tekrardan üni. tecil işlemlerini sürdürürmü acaba.

  Cevapla
 96. salih

  ben şey dicektim askerdeyken ünüversşite sınavlarına girebilirmiyiz yada hem askerlik yapıp dışarıdan lise ve ya ünüversite okuyabilirmiyiz eher yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 97. sehmus

  ben 01.01.1991 dogumluyum.su an üniversiteye hazırlanıorum.askerlik için tecil işlemlerimi daha halletmedim.ne yapmam lazım? simdiden tskrlr

  Cevapla
 98. Koray

  Haziranda üniversiteden mezun oldum..tecile hala gitmedim..bu hafta gitmeyi düşünüyorum..bana karşı herhangi bir yaptırım uygulanacak mı?..bir problem yaşar mıyım?

  Cevapla
  1. Koray

   bi arkadaşım mahkeme açılacagını söyledi dogru mudur?..ya da herhangi başka bir problem olur mu?

 99. saffet

  arkadaşlar ben 1988 doğumluyum 2 yıllık myo okumaktaydım ki hala okuo gözükmekteyim 2005 girişliyim we öğrenim sürem doldu.tecil işlemi almam için öğrenci durum belgesi almam gerekiyor ama öğrenim sürem dolguğu için alamıyorum ve yoklama kaçağı gözükmekteyim.tecil ettirmem gerekiyor tekrardan. çalışıyorum we kalan iki dersimi wermek istiyorum. beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim..

  Cevapla
  1. Gezgin

   halen kalan 2 dersiniz var ise okuldan öğrenci belgesi alabilirsiniz..Şunu anlamadım kalan 2 dersiniz varken nasıl olurda okulöğrenci durum belgesi vermez ilginç..Okulunuzla görüşseniz daha mantıklı olur ..

 100. caner

  ben 15.o4.1991 dogumluyum. muayene bu agustos ‘ da oLmaLıymı$ sanırım ama ben gitmedim. $u an muayne kacagı mı oluorum ne oluorum. Lise bitti gecen sene. sınava tekrar gircem (öss). napmalıyım.

  Cevapla
  1. tükenik

   yahu bende 91 doumluyum ama bende daha gitmedim tecil işlemlerini yapmaya kağıt falanda gelmedi ama öss’ye hazırlanıorum tecil ettirmek istiorum vakti geçti sanırım şuan gtsem askerlik şubesine beni direkt askere alırlarmı merak ediyorum yoksa tecil etmek istediğimi söylesem işlemlerimi yaparlarmı ? bilemiyorum yardım edin lütfen… Yada cezası varmıdır zamanında tecil ettirememenin… :(

 101. emre

  ben 1991 doğumluyum.kütüğüm karsta.su anda öss ye hazırlanıyorum.2011 martta giricem.yoklama kağıdım 1-30 nisan arası geliyomuş galiba 91 doğumlular için yani.istanbulda askerlik şubesine gitsem nasıl askerliğimi erteleyebilirim.daha önce tecil hakkı kullanmadım.acaba şubatta bir açıköğretime kaydolsam öğrenci belgesi götürsem okuduuma dair tecil yapılabilirmi?

  Cevapla
  1. Gezgin

   Eğer yoklama gelmediyse ve siz bir okulda okuyorsanız okulunuz tecil olayını hallediyor..Ama yapmadıysa okudugunuza dair bir belge ile tecil işlemini yapmanız gerekmektedir…

 102. BURAK

  slm. 1990 ağustos doğumluyum. 2010 eylül ayında 2 yıllık meslek yüksekokulundan mezun oldum ve askerliğimi tecil ettirmek istiyorum.. ve çalıştığımdan dolayı da hala diploma almadım sadece üniversite kartım var. tecil yaparken diploma istiyorlar acaba üniversite kimlik kartı geçerli mi? bir de tecili en geç ne zamana kadar yapabilirim?? şimdiden teşekkür ederim…

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Yüksekokuldan mezun olurken geçici mezuniyet belgesi verilir diploma yerine. O belgeyle tecil yaptırabilirsiniz. Okul biter bitmez yaptırmanız en doğrusudur herzaman.

  2. BURAK

   tesekkr ederm. ama bana gecici mezuniyet belgesi vermediler. gidip diplomayı mı almam gerekecek??

 103. Melih

  Merhabalar ben 91 doğumluyum … Tecil ettirmek istiyorum ama hala askerlik şubesine gitmedim yarın sabah gidicem . Benim korkum açıköğretim okuyorum ama öğrenciliğim şuanda donuk durumda kayıtlar şubat’Da başlıcak bunu bildirsem acaba tecil ettirebilir miyim ? ve son bişey dhaa para cezası ve 1 yıllık hapis söz konusuymuş bu benim için geçerlimi acaba ? Yarın 1 aralık bu cezanın bna uygulanmasından korkuorum yardımcı olursanız sevinirim çok tşk ederm …

  Cevapla
  1. uğur

   arkadaaşım öncelikle şunu söyliim bende 91 doğumluyum açık lise den okuyorum açık lisede düz lisede değilsen tecil ettirebiliyosun eğer düz sen ettiremiyosun ben muayene oldum tecil etmediler…….

  2. Melih

   evet hocam aynen öyle benim durumuma düşünler için anlatayım … Öncelikle Muayneye qidicekseniz sabah herken saat’DE gidin… ve bütün belgelerinizi fotolarınız vs.. hazır olsnn ! 2 saat içinde halledebliyosunuz tecil işini ve muayne fln da oluyosunuz … ben gittim bana askerlik durum belgesi verdiler üzerinde üzerinde ” 21.05.2011 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur yani Mayıs Ay’ına kadar … Benden öğrenci belgesi istendi Şubat ‘da açıköğretim kayıtları başlıyor ve ben gidip sorunsuz bi şekilde tekrardan yazılabilicem bu askerlik durum belgesini vererek ve okuldan öğrenci belgemi alıp tekrardan askeriğe’ye gittiğimde 3 yıl tecil hakkım doğmuş olucak ve bundan yararlanıcam … Askeriğe’ye gittiğiniz de yanınızda şunları hazır bulundurun eğer ki tecil edicekseniz ;

   Kimlik Fotokopisi ve Aslı
   3 adet Fotoğraf
   Öğrenim Belgesi
   Tastigname veya Diploma …

   Teşekkür ederimm

 104. zafer

  slm ben askerlik tecilli yaptırmak istiyorum ama muayne kağıyım birde açık öğrenim okuduğum için diplomam millieğtim merkezinde diplomasız gitsem tecil yapa bilirlermi

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Resmi bir kuruma giderken resmi evrak sunmanız gerekir. Öğrenci belgesi veya diploma olmadan tecil yaptırmanız mümkün değildir.

 105. eren

  askerlik şubesine gittim yoklama kaçagı olarak görünüyordum fakat sadece 1 ay yoklama kaçagı oldugum için ve 91 li oldugum için işlemlerimi yaptılar lise sonda okudugumdan 3 sene tecil edildi.yabancı şube işlemlerimi yaptı.yalnız bana hiçbir kagıt filan vermediler.
  okuyan 91 liler işlemlerini cok geç kalmadan yaptırsınlar diyorum saygılar.

  Cevapla
 106. CEMİL

  selam ben 4 yıllık fakülte mezunuyum. eğer ikinci defa bir üniversite kazanırsam veya açık öğretime yazılırsam 29 yaşına kadar askerliği tecil edebilirmiyim. (şuan 25 yaşındayım) saygılarımla..

  Cevapla
  1. Çilekeş

   4 yıllık üniversite bitirip açıköğretime yazılırsanız büyük ihtimalle kabul görmeyecektir tecil. Diğer bir üniversitede okulunuzun devamı niteliğinde olursa tecil hakkınız olur.

 107. yigit

  ben meslek yüksekokul mezunuyum ve stajım kaldıgı için diplomamı alamadım ve işin kötüsü muayne de olamadım fakat 2007 muayne oldum 2008de yüksekokulu kazandım şimdi muayne kaçağımıyım?

  Cevapla
 108. selim

  (1) 01 KASIM-20 ŞUBAT tarihleri arasında askerlik kararı aldıranlar, tebligat durumlarına göre idarî para cezası ile cezalandırılırlar.

  (2) 21 ŞUBAT tarihinden sonra karar aldıranlar ise, yine tebligat durumlarına göre yazılı ifadeleri alınarak cumhuriyet savcılığına verilirler.
  milli savunma bakanlığı sitesinde böyle yazııyo ben 1 mad. cezalandırılırım herhal… bana ne zaman bir belge gelir.. parammı yosa makeme diye bir belge ne zaman gelir.

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Öncelikle durumunuz hangi aşamada onu araştırın. Şimdiden ceza yedim gibi düşüncelere kapılmanız normal ancak sizin ceza durumunuzla ilgili kesin birşeyi biz değil resmi kurumlar söyleyebilir. Siz sadece araştırıp işlemlerinizi halletmeye çalışın.

 109. selim

  selamlar ben 4 yıllık bir üni. mezun oldum.
  mezunuyet tarihi:08-07-2010 da.
  2 yıllık tecilimi yaptırdım ama yoklama kacagı oldugumu söylediler tecil işlemimi ise 22 10 2010 yaptırdım şimdi bana nasıl bir işlem utgulanacak para cezasımı yoksa mahkemeyemi çıkacagım

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Mahkemeye çıksanız bile sizden ifadenizi alırlar. Tamamen para cezasıda diğer hükümlerde yargının insiyatifindedir. Olayların takipçisi olmanızda yarar var.

 110. eren

  ben bundan 2 ay önce okudugum mesleki liseden askerlik tecili için okuduguma dair belgeler aldım ve istanbul askerlik şubesine gittim evraklarımı incelediler herşey tamam dediler bunu postayla kars merkeze yollayın dediler. bende aps. acele posta servisi ile yolladım. ve yolladıktan 1 hafta sonra kars askerlik şubesini aradım bana tecil için kendilerine çok dosya yollandıgını iki hafta sonra aramamı söylediler iki hafta sonrasında aradım kasımda arayın dediler defalarca aramama ragmen tecilimi yapmamışlar.postaneye gittigimde yolladıgım belgelerin ulaştırıldıgını söylediler.ama kars askerlik şubesi işlemlerimi yapmamış bu yüzdende şuanda yoklama kaçagı durumunda görünüyorum zannedersem. 91 dogumluyum. eger kars şubesi benim tecil için yolladıgım dosyayı kaybetmişse benim askere alınmam söz konusumudur. sonuçta magdur durumda olan benim ve hala okumaktayım. kars şubesi telefonla son aradıgımda bizi birdaha aramayın istanbul askerlik şubesinle görüşün dedi.31 ekimi geçtigimiz için benim askere alınma durumum varmıdır. nasıl hakkımı arıyabilirim. yardımlarınızı bekliyorum şok olmuş durumdayım.

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Yoklama kaçağı görünebilirsiniz belki ama 91 li olduğunuz için yinede tecil yaptırabilir olmanız gerekiyor. Sonuçta hala öğrencisiniz. Askerlik şubesinin sizin adınıza işlemleri yapmamış olması cidden saçmalık. Aynı işlemi İzmir’de bizzat ben yaptırdım ve hiç bir belgemi alıpta Kars şubesine göndermeden yapıldı. Bütün yazışmaları yabancı şube üzerinden askerlik şubesi gerçekleştirdi. 91 doğumluların celp dönemleri yukarıdaki belgede mevcut. Önce celp döneminize bakın sonrada askerlik şubesine giderek son durumunuza bakın. Askerlik şubesine gidip memurlara olmadı yetkili birilerini bularak durumunuzu anlatıp yardım isteyin elbetteki birileri yardımınıza koşmak zorundadır.

  2. eren

   kütügümüz karsta oldugu için karsa yolladık. kütük nerde olursa olsun işlemleri burdan yaptırma hakkım var mıydı varsa neden söylemediler orasıda ayrı.

  3. eren

   bugün askerlik şubesine gittim.yoklama kaçagı durumunda olabilicegimi söylediler ama işlemlerimin burdada yapılabilicegini söylediler.kapıdaki askerlerle konuşabildim.bana numara verdiler ve yarın sabahta bütün işlemlerimi halledicegim kapıda duran askerler bi sorun olmaz dedi.inş.bi sorun olmaz.celbim şubat gözüküyor şubat gözüksede işlemlerimi halledebilirim degil mi? yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

 111. ORHAN

  İyi günler ben 2 yıllık üniversitenin 2. sınıfında kaydımı sildirdim ve askerliğimi teccil ettirdim. şuan ise açık öğretim fakültesi laborant ve veterinerlik bölümüne kayıt yaptırdım (2 yıllık bölüm) acaba askerliğimi tekrar teccil ettirebilir miyim? yardımcı olursanız çok sevnirim şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Askerlik şubesine sormanızda yarar var. Daha önce kullanmışsınız tecil hakkınızı. Tekrar olup olmadığını onlar söyleyebilir.

 112. savas

  İyi günler ben 1980 doğumluyum.YÜKSEK LİSANSIMI haziran ayında bitirdim.31 Ekim 2010 da tecil sürem doluyor.Yani askere gitmem gerekecek.Acaba yüksek lişsans mezunlarının bir yıl tecil hakkı var mıdır?
  Bu durumda ne yapmam gerekiyor?
  Nişanlıyım ve askere gidemem ayrıca yazın doktoraya başlamak istiyorum.Yaza kadar nasıl erteletirim.
  CEVAP YAZARSANIZ SEVİNİRİM,TEŞEKKÜR EDERİM ŞİMDİDEN…

  Cevapla
  1. Çilekeş

   1 yıllık tecil hakkınız bulunmakta. Belgelerinizle şubeye gidip işlemlerinizi yaptırmalısınız. Tabiki en kısa zamanda giderek geç kalıp kalmadığınızı da öğrenirseniz yararınıza olur.

 113. bora

  çilekeş meraba arkadaşım . ben 89 doğumluyum . 2 yıllık myo dan bu sene mezun oldum hiç erteletme hakkımı hiç kullanmadım . aöf hazırlı kbölümüne kayıt yaptırdım . açıköğretimden 89 luyum die belgede istemediler. sence yapmam gereken bir işlem varmı bana bu konu hakkında biraz bilgi verirmisin arkadaşım .aöf bürosundan bana hiç askeriyeye gideceksin denmedi 89 luyum deyince ha tamam dendi geçildi . yapmam gereken sence neler var . şimdiden tşkler…

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Pek bir sorun olmayacaktır ancak yinede ilerde askerlik durumunuzu araştırın. Bazı istisnai durumlarda okul bildirmediği için işlemi yapılmamış arkadaşlar olabiliyor. Aşağıdaki yazı açıköğretimin resmi sitesinden alıntıdır.

   2.3. Askerlik Tecil İşlemleri

   Kayıtlı öğrencilerimizden askerlikle ilişkisi olanlar için kayıt durumlarına ilişkin bilgi her yıl Askeralma Dairesi Başkanlığına toplu olarak gönderilmektedir.
   Fakültemizce, öğrencilik durumu zamanında bildirilmiş olmasına rağmen bazı askerlik şubeleri, öğrencilerimize duyuru çıkararak öğrenci durum belgesi istemektedirler. Böyle bir durumla karşılaşan öğrenciler, AÖF bürolarına bizzat başvurarak veya posta yoluyla öğrenci durum belgesi (EK-C2) alabilirler.
   Posta yoluyla öğrenci durum belgesi (EK-C2) almak isteyen öğrenciler, AÖF bürosuna dilekçelerini gönderdikleri takdirde öğrenci durum belgeleri ilgili askerlik şubelerine gönderilecektir.
   Ancak Fakülte kayıtlarında öğrenciye ait bilgilerde eksiklik veya hatalı bilgi varsa bu bilgi askerlik şubesine gönderileceğinden, AÖF büronuzdan veya http://aofburo.anadolu.edu.tr adresinde yayımlanan AÖF Büro-Web sitesinden kontrol ederek düzelttiriniz.

   Kaynak: http://www.anadolu.edu.tr/aos/buro/aof_buro_hizmet.aspx

  2. bora

   tşk ederim arkadaşım yardımcı olduğun için çok sağol …aöf bir kaç arkadaştan istemişti. tabi o arkadaşların doğum yılları 88 ve öncesi idi .. onlara tecillerini bu sene hazırlık olduğu için aöf. olarak kendilerinin yapmadıklarını söylemişlerdi.siz kendiniz tecil edeceksiniz denmiş bu sene için . fakat bizden istemedikleri için . dedim acaba biz den istemediler . bir sorun teşkil edermi . askeriye için die . demek sadece 88 ve öncesi doğumlular için geçerliymiş şimdi anladım … çok tşk ederim tekrar…

 114. Rıdvan

  Merhaba 1989 doğumluyum 2005 yılında üni girdim ,2009 yılında 2 yıllık üniversitende mezun oldum.2005 yılında aöf açıköğretimde kayıt yaptırmıştım 2.sınıfta 2 sene üstüste kaldım.Tecil durumum ne olur _?
  kayıt sildirip 2+2 aöf 3 sınıfta başlama hakkımı kullansam tecil olurmuyum? :(

  Cevapla
  1. Rıdvan

   Yeni kayıt yaptırmam durumunda dahil tecil işlemi yapmazlar mı yani onu demek istediniz?

 115. mustafa

  merhaba ben üniversiteden temmuzda mezun oldum henüz askerliği tecil ettirmedim acaba günüm geçtimi ve bir cezası var mı yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
  1. Gezgin

   tecil bitiş zamanınız ne zaman onu öğrenirseniz daha iyi olur eğer gitmek için can atıyorsanız en yakın askerlik şubesinden tecil bozdurma işlemi yapabilirsiniz ve en yakın dönemde sizide yollarlar :)

 116. orhun

  mrb 1990 doğumluyum 2009 2010 senesi aöf 1.sınıfta 2sene kaldım şubeyi aradım aöf tecil yapmamıs yoklama kacagisin demişlerdi kütügüm gümüşhane kasım ayı asker aliolarmıs asker kacagida olabilirm aradım şubeyi aöf kaydını sildir git yok muayene ol bana belgeni yolla dedi 2 yıl tecilini yapıcam dedi salı gunu halledicem hepsini korkum şu maltepe subesinde sen asker kacagisin die almasınlar beni veya kacak oldugun icin teciln olmuyor falan gerci böle bi hakları oldgunu sanmıorum cunku gümüshane kutugüm yani tecilimi yapicak olan ama genede danısıyım dedim askere gitmek istemiorum yapıcak islerim var istanbulda cevaplarsanız sevinirim

  Cevapla
 117. hakan

  merhaba.1984 doğumluyum,aöf ön lisans mezuyum.dikey geçiş yappmak istiyorum.ttecil hakkım varmı? varsa bu saatten sonra tecilim olurmu.ayrıca daha önce lise sonrası ve aöf de kaydımı sildirdiğimden tecil ettirmiştim.teşekküler.

  Cevapla
  1. Çilekeş

   ön lisans mezunu olduğunuz için tabiki tecil hakkınız mevcut. Ön lisans mezunlarının 2 yıllık tecil hakkı bulunuyor. Tabiki emin olmak için askerlik şubesine de sormanda yarar var.

 118. Caner Cihan

  COK ACİL CEVAP RİCA EDİYORUM!!!

  88 doğumluyum, Önlisans bitirdim açıkögretim 3.sınıfta kaldım kayıt yenilemedim. Tecil sürem doldu 31 ekimde. Tecil hakkım varmıdır ?

  Cevapla
  1. Çilekeş

   2 yıl üst üste kalırsanız maalesef tecil hakkınız yok. Yinede askerlik durumunuzla ilgili doğru bilgiyi askerlik şubesi verecektir.

  2. caner cihan

   2 yıl üst üste kalmadım. ilk yılımda kaldım kayıt yenilemedim askerlik tecil hakkım var mı ? yada kayıt yenileme şansım varmı tarihi kaçırdım maddi sorunlar yüzünden teşekkürler …

  3. Çilekeş

   ASkerlik şubesinden son durumunuzu öğrenmeniz gerekiyor. Durumunuzla ilgili kesin birşey söylememiz mümkün değil.

 119. Volkan

  SlmLar Bu Konuya Bakarsanız Sevınırım Ben 22.11.1990 Kasım Dogumluyum Ben MesLek Acıq Lisesi okuyorum Fakat AsKerlik Muayenesi OlDum Tecil ETTirmek İcin Benden yüzyüze EGitim BeLgesi İsTeDiler Bunu OkulDan ALdIM kütügüm Artvine GönDerDim Ve Bunu YazarKen ASkere Gitmeme 15 20 gün var Tecil Olabilirmiyim Cevap Verirseniz Sevinirim….

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Tecil için çok geç kalmışsınız. Bu saatten sonra tecil yapmayacaklardır. Yinede emin olabilmek için şubeyle görüşün. Net cevabı onlar verirler.

 120. ferdi

  merhabalar ben asker kaçağıydım askerıyeye gıttım unıye kaydol belgenı getır okuduna daıl tecıl ederız dedıler getırdım aldılar tamam dediler daha sorun cıkarmı sızce?

  Cevapla
 121. murat

  83 doğumluyum bu sene önlisans bitirdim aöf ye dikey geçiş hakkımdan yararlanmak istediğimi söyleyerek aöf bürasouna başvurduğumda bana tecil yaptıramam gerekmediğini 3.sınıftan devam edeceğimden dolayı burdan yapabileceğimizi söylediler daha sonra kayıtların başladığı tarih olan 26 kasımda evrakları hazırladım 27 sinde büroya gittiğimde tecil belgesi istediler fakat resmi attile denk geldi acaba bu süreçte son yoklamada gitmediğğim için problem çıkarmı ve 3 sınıtan devam etmek istediğim göz önüne alınırsa yaş sınırına takılırmıyım acaba… şimdiden teşekkürler….

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Yaş sınırı 29dur. Askerlik şubesinin istediği belgeleri temin ederek biran önce giderseniz yararınıza olur. Tecil yaparken zaten yoklama işleminizde gerçekleşecektir.

 122. HASAN

  TECİLİM 31 EKİMDE BİTTİ LİSE 3 GİDİYORUM 1990 DOĞUMLUYM OKULDA KAYDIM VAR VE GİDİYORUM OTOMAKMEN KNDİSİ TECİL OLİYORMU

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Liseler için otomatik tecil diye birşey olmayabilir. Sadece üniversitelere has bir durum. Gidip askerlik şubesinden işlemlerinizi yaptırmanız gerekecek.

 123. ziraatçi

  1982 liyim bu yıl aöfde ikinci kez kaldım aöfden kaydımı silidirip aöf terk olarak askerlik tecili yapabilirmiyim bir bilginiz varmı?

  Cevapla
 124. murrr

  Merhaba… 2010 Temmuz itibariyle 4 yıllık üniversitenin hazırlık sınıfından ilişiğim kesildi ve okul şubeye kağıt göndermiş,31 Ekim 2010’a kadarmış tecilim ve 2 yıl tecil hakkım varmış…fakat bazı özel durumlardan dolayı yetişemedim hemen ertesi gün yani 1 Kasım’da gitsem bir sorun çıkar mı? lütfen yardımcı olun…şimdiden teşekkürler…

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Kesin birşey söylememiz mümkün değil. Resmi kurum sonuçta. En iyisi en kısa zamanda gidip başvurarak olup olmayacağını öğrenmeniz.

 125. ferdi

  merhaba ben lise 4.sınıfta okurken askerlik kagıdım geldi ve askerligimi bi sene tecl ettirdim son tarih 31 ekimdi şimdi össye hazırlanıorum lise diplaması ile tecil ettirmeye çalışıorum 3 gndr sıra bekliorum bir türlü halledemedim 1 kasım veya 2sinde halledecem bi cezası olur mu lütfen yardımcı olun…

  Cevapla
  1. Çilekeş

   askerliğiniz kesinleşipte siz o süreden yerseniz ceza alırsınız öteki türlü korkmanıza gerek yok. işlemlerinizi yaptırın erkenden giderek şubeye.

 126. Gökhan ÇELİK

  mrb kolay gelsin şimdi benm tecilim 31 ekim 2010 tarihinde bitiyor yani yarıın….ben 657 tebi dewlet memuruyum ve 27 ekimde diplomamı aldım…gidip tecil yaptırıcam,ama tecil süreSİ bir gün sonra yani yarın bitior.ne gibi yaptırımları olabilir….teşekkürler….

  Cevapla
  1. Çilekeş

   En yakın celp döneminde gitmeniz mümkün olabilir. Tecil yaptırmazda askerden kaçarsanız o konuda da değişik cezalar almanız söz konusu olabilir.

  2. Gökhan ÇELİK

   bn daha 6 ay oldu memur olalı asaletim onaylanmadı bu yüzden askere alınma durumum nedir?şu an diplomamı aldım ve yarın gidip tecil yaptırıcam…1 gün geçmesine rağmen tacilde her hangi bir sıkıntı çıkarmı….? 600 tl gibi ciddi bir para cezasından söz edilior bu konuda bilginiz varmı?

  3. Gökhan ÇELİK

   bana cep no gönderin de bi konuşalım detaylı ben araryım sizi…

 127. emre

  merhaba. yoklama kaçağı durumuna düşmüşüm. yeni öğrendim. oysa evime hiç askerlik kağıdı falan gelmedi. şimdi ne yapmam gerek. lise diplomamla gitsem şubeye tecil ederler mi ?

  Cevapla
 128. FkNtL

  2008 Yılının Sonunda Askerlik Şubesine Okuduğuma Dair Evrak Gönderdim okula Devam Etmedim..! 2010’un Sonunda Tecilimin Bittiğini Söylediler Askerlik Şubesinden Ama Kesin Olarak Bir Tarih Vermediler..! Muayenede Olmadım..! Askerlik Şubesine Ne Zaman Başvurmam Gerekir 90 Doğumlu OLduğum İçin Sorun Olur Mu ? Bulunduğum İlde Değilde Nüfus Kayıtım İlçede Celp Dönemlerine Baktım Kasımda Götürüyorlarmış..? 12. Ayda Askerlik Şubesine Gitsem Veya 2011 ‘in Ocak Ayında Gitsem Askerlik Şubesine Sorun Olur Mu..? Kaçak Felan Sayılırmıyım..? Son Bir Sorum daha Kasımda Mı Giderim yoksa celp dönemim değişir Mi..? Adamlar Bana Şubatta Gidecen Derler Mi..? :P Yardımcı Olursanız Sevinirim..! Kolay Gelsin….!

  Cevapla
  1. Çilekeş

   celp döneminiz kesinlikle değişmez. Erken gitmeyi yada tecil ettirmeyi istemedikçe. Ayrıca celp tarihiniz geçmiş ve kaçak durumuna düşmüşseniz bakaya kalmış olmanız söz konusu. Öyle bir durumda da para cezasından hapis cezasına hatta askerliğinizin uzamasına kadar birçok ceza almanız söz konusu olur. En yakın askerlik şubesine giderek son durumunuzu öğrenin.

 129. fatih

  91 lıyım. unv kazandm. yoklamam geldı. ogrencı ıslerı tecıl ettırmıyormus.( sakarya unv. ) ogrencı durum belgesı aldım onu memlekettekı askerlık subesıne gonderdım. gıtmem gerekıo mu ? yoksa ıs hallolmusmudur ? lutfen bı cevap atın cıldırcam :Q

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Bulunduğunuz ildeki askerlik şubesinden de tecil işleminizi yaptırabilirdiniz. Belgeler ulaşmış mı diye görüşmeniz gerekiyor şubeyle.

 130. resul çolak

  herkese iyi günler. ben 2008 yılında askerliğimi tecil ettirdim,aynı yıl dgs den açıköğretime kayıt yaptırdım. ilk sene kaldım bu sene de sınıfımı geçtim fakat tecil tarihimde bu yıl ekim ayının 31 inde bitiyor. henüz öğrenci belgemi alıp şubeye fakslamadım 1 kasımda kaçak durumuna düşüyorum işlemlerimi 31 ekimden sonra yapsam geçeli olur mu (askerliğim tecil edilir mi) aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 131. mert

  kolay gelsin benim bir sorum olacaktı.Ben bu sene 9.7.2010 tarihinde 4 yıllık üniversiteden mezun oldum.Diplomamda çıkan bir sorun nedeniyle diplomamı yaklaşık 1.5 ay sonra alabildim.Daha askerliğimi tecil ettirmedim acaba mezun olduktan sonra kaç ay içerisinde askerliği tecil ettirmemiz gerekiyor ve 4 yıllık mezunlarının kaç yıl tecil hakkı var lütfen cevap teşekkür ederim.

  Cevapla
 132. ahmet

  1989 dogumluyum aof okuyodum 2 yıl ust uste kaldım dogal olarak tecıl ıslemım kalkıo bunun bılgısındeyım ama ben 1 yıl daha ayrıyetten tecıl ettırebılıyormuyum ..

  Cevapla
 133. Coşkun Pınar

  ben 1988 doğumluyum lise bitince askerliğimi tecil ettirdim 2010 sonuna kadar tecillisin dediler, ama ardından açıköğretime kayıt yaptırdım( tecil bitmeden yani ) , seneye okul bitiyo ( 4 yıllık ). Okulu bitirince tekrar tecil ettirebilirmiyim . Üniverste mezunları ne kadar tecil ettirebiliyo ?

  Cevapla
 134. tarık

  ben 2 yıllık okul bitirdikten sonra açık öğretime dikey geçiş yaptım arasınıfı geçtikten sonra 3.sınıfa kayıt yaptıramadım bu sene kayıt yaptırmam için askerlik belgesi isteniyor ama yoklama kaçağı olduğum için kayıt yaptıramadım. 2 yıllık mezun olduğum için tecil hakkım varmıdır acaba.. acil cevap yazarsanız yrın muayenenin son günüymüş…

  Cevapla
 135. habesh

  merhaba 1989 doğumluyum. üniversite öğrencisiydim fakat okul kaydımı silmiş 3 sene sınıf tekrarı yaptığım için, bu yüzden de okulun tecil etme şansı yok artık. 2007de liseden mezun oldum. lise diplomamı alıp askerlik şubesinde tecil edebilir miyim kendim?

  Cevapla
  1. tarık

   ben 2 yıllık okul bitirdikten sonra açık öğretime dikey geçiş yaptım arasınıfı geçtikten sonra 3.sınıfa kayıt yaptıramadım bu sene kayıt yaptırmam için askerlik belgesi isteniyor ama yoklama kaçağı olduğum için kayıt yaptıramadım. 2 yıllık mezun olduğum için tecil hakkım varmıdır acaba.. acil cevap yazarsanız yrın muayenenin son günüymüş…

   Cevapla

 136. ABDULLAH KAYA

  merhaba ben 1988 doğumluyum. 2005 yılında açıköğretim 4 yıllık kayıt oldum.okul kendi tecil etti askerliğimi.ancak seneye tam 7 yılda lisansımı bitirmiş olucam. bittikten sonra tekrar 2 yıl yada 1 yıl erteleme hakkım varmıdır acil yardım lütfen

  Cevapla
 137. TuRan

  Meraba benim sorunum bu sene açık lise son okuyorum 1991 doqumluyum askerlik kagıdım geldi ve muayane oldum kasım 2011 dediler yalnız ben agustosta lise diplomamı alıp gelecek sne sınawa hazırlanmak istıorm tecil hakkım warmı? şimdiden tesekkürler..

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Açık liselere tecil hakkı olmadığını söylüyorlar. Sadece açıktan mesleki liselere tecil hakkı verildiğini biliyorum. Kesin durumu öğrenmek için askerlik şubesine bir danışmanızda fayda var. ASAL ın sitesinde de net belirtilmemiş açık liselerin durumu.

  2. mustafa

   bende 91 dogmluyum daha muayne olmadm meslki acık lisede okyrm diploma yerine öğrenci belgesi götürsem olurmu ? sen muayne olmssnya ondan sordm bi yardmcı olsan cok tesekkr ederm ya yarn gitcm gec kaldm… : (

  3. Çilekeş

   Liselerden diploma istediklerini duymuştum öğrenci belgesi kabul görmüyor liseler için. Yinede askerlik şubesinden doğrusunu öğrenmenizde yarar var.

 138. GÖKHAN

  ARKADAŞLAR BEN 2008 SINIF ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNUYUM. MEZUN OLDUĞUM TARİHTE ASKERLİĞİMİ ERTELETTİRDİM.ŞİMDİ NORMAL ŞARTLERDA ARALIKTA ASKERİM EĞER BU ATAMALAR ARALIKTAN ÖNCE AÇIKLANMAZSA ASKERE Mİ GİDECEĞİM BAŞKA ERTELETTİRME ŞANSIM YOK MU NE YAPMAM GEREKİYO BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Rapor derken ne raporundan bahsediyorsunuz ki anlayamadım. Bildiğimiz askerliğe mani olan tek şey asker olamayacağına dair verilen rapordur. Onu alıncada bazı özel durumlarda devlet memurluğunun da tehlikeye girmesi söz konusu olabilir.

 139. ahmet

  ben 1989 doğumluyum işletme önlisansı yeni bitirdim ve tekrar iki yıllık bölüm yazdım geçenlerde beni aradılar dediler ki sizin iki yıllık iki tane olmuyo ama şimdi açık öğretim 3. sınıfa başlayacam tecil olunur mu yoksa benim hiç birşey okumama gerek kalmadan tecil etme şansım varmı acil cevap yazarsanız çok sevinirim

  Cevapla
  1. Çilekeş

   2 kere üst üste 2 yıllık önlisans okuyabilir ancak tecil yaptıramazsınız. Maalesef o konuda bir hak bulunmuyor.

  2. ahmet

   peki ben tecil yapabilir miyim şimdiye kadar sadece 2 yıl tecil yaptım o da ilk okuduğum iki yıllık la oldu varmıdır tecil hakkım

  3. ahmet

   anlatayım durumu ben 2006 da liseden mezun oldum 2008 de ise iki yıllık bi okula kayır yaptırdım ve ilk ve tek tecili bu oluk zamanında yaptırdım şimdi okul bitti ve ben tecil etmek için yine iki yıllık bi okul yazdım ama beni aradılar kabul olmuyomuş dediler şimdi benim içerde hakkım var mıdır yoksa ayın 25 inde açıköğretim e kayıt yaptıracam 3. sınıfa o bana tecil yapamamı sağlar mı şimdiden teşekkürler

  4. Çilekeş

   2 yıllık okulun devamı sayılan açıköğretime gidenlerin tecil hakkı olduğu yazılı ASAL ın sayfasında. Eğer devamı niteliğindeyse ve sizinde askerliğiniz kesinleşmemişse belki şansınız vardır. Bunun için askerlik şubesine ve açıköğretim bürosuna danışmanız gerekiyor. Mevzuatla ilgili.

  5. ahmet

   ben 89 doğumluyum 2006 da liseden mezun oldum 2008 de üniversiteye kayıt oldum iki yıllık tı benim ilk ve tek tecilim ordaki oldu şimdi tekrar nasıl tecil ederim pazartesi açıköretim 3. sınıfa kayıt yapacam o geçerli mi bide şimdi tekrardan iki yıllık bi okul yazdım örgünden onu açıktan da 3 ü okuyacam tecil olayı nasıl olacak lütfen cevap

  6. Çilekeş

   Açıköğretime kayıt olunca kayıt olduğunuz bölümün mezun olduğunuz okulun devamı niteliğinde olması şartını aradıklarını biliyorum. Askerlik şubesinden son durumunuzu öğrenmenizde yarar var. Açıköğretim bürosunada tecil yaptırıp yaptıramayacağınızı bir sorun.

 140. umutsipahi

  Merhaba ben 2 gün önce askerlik şubesine gittim tecil yapmak için bilgi edinicektim ve yoklama kaçağı oldugumu öğrendim 2009 senesinde muayene 2010 da asker olmam gerekiyormus ama ben halkla ilişkiler 1.sınıftaydım ve tecilimi onlar yapıoyor die biliyordum ama yapmamışlar bu sene kaldım ve toplam 1.sınıfta 2 sene kalmıs oluyorum şimdi sordum napabilirim die gümüşhane kütük oraya zarf verdi askerlik tecilimi yapsınlar die haber bekliorz ordan şubedeki adama sordum 5 yıl tecil yapabilirsin dio ama her sene gidip tecil ettirmen falan gerekiyormus eğer okuyorsan tabi tecil oluyor.Şimdi benim sorum aöf o 2 yıl tecil ettirmedi ya ben zarf yolladım ne kadar tecil ederler acaba bu sene ediceklermiş ve 2011 ekim ayına kadar gecerli olucakmıs dediler ben aöf de 2 yıllık bölümde 2 sene kaldım bu senede gidip kaydımı yeniliyebilirmiyim yani 3. seneyi okuyabilirmiyim aöf de istedigin kadar kaydı yeniliyebilirsn die duymustum ve benim tecil yapılmadıgı icin sanki yeni girmişim gibi gorunuoyurm aöf tabi eğer 3.sene kaydı yeniliyebilirsem.

  Cevapla
  1. umutsipahi

   soruma cevap alamadım lütfen aöf halkla ilişkiler kayıt yenileme ne zamandı kasım aralıktamı son gun 27 ekim mi bide 2011 ekim ayına kadar 1 sene tecil yapılıcak askerlik şubesiyle görüştüm ancak ben aöf 2 sene kaldıgım icin 3.sene okucam mesela 1.sınıfı gectım 2 sınıfa ama askerlik tecilim doldu yani 2011 sonuclar acıklandı ne yapabilirm tekrar tecil mi yksa askerdemi giricem 2.sınıf sınavlarına cok sacma olur bence 2009 2010 senesi tecil yaptırmamıs aöf askerlik yaşıda 20 diolar 20 ise lise mevzunlarının 3 yıl tecil hakkı varsa nası oluoda 1 sene tecil olur daha ben tecil bile ettirmezken

  2. Çilekeş

   Normal lise mezunundan bahsediyoruz biz ve 3 yıla kadar tecil hakkı olduğundan. Siz açıköğretime yazılıp tecil yapıp 2 yıl kaldığınızda tekrar tecil arıyorsanız asıl sorunu neden 2 yıl üst üste kaldığınızda sormalıydınız. Sizin zaten yapabileceğiniz başka birşey kalmamış. Askere gittiğinizde sınavınız olursa askeri makamlardan izin alarak sınavlarınıza girebilirsiniz. Yinede bunun iznide tamamen askeri kurumların sorumluluğunda…

  3. umutsipahi

   ben aöf yazıldıgımda tecil yapmadım işte kardeş onlar yapiomuş yapmamış 2009 muayene 2010 askerlik yaşı askerlik şubesine gittim söle böle böle 2 sene kaldım aldı kimligimi durumuma baktı ve siz yoklama kacagi görünüosunuz dedi 2009 ve 2010 tecil yapılmamş 1 sene tecil verdi 2011 ekim ayına zarfladı bunu gümüşhane kütügüne gönder dedi tecilin olucak die bende gönderdm apsle cevap bekliorm adamın yalan sölicek hali yok heralde 2010 senesi tecilim olmadıgı icin heralde 1 sene tecil verdiler bu 1 sene icinde aöf kayıt yeniliyp 2.sınıfa gecersem 3 dersim var zaten 2.sınıfta aöf tecile devam ediomş

  4. Çilekeş

   Askerlik şubesi size ne demişse odur. Biz burda maalesef ki medyum değiliz sizle ilgili durumları görebilelim. Sadece yazılı şeyler üzerinden yorum yapıyoruz yardımcı olmak adına. Askerlik şubesiniz ne demişse onun doğruluğundan emin olun sadece.

 141. caner

  2009 yılında meslek lisesinden menzun oldum ve üniverstiye girmedim… tecil hakkım varmı yardım lütfen…

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Lise bittikten sonra 2-3 yıl gibi bir tecil hakkı var lise mezunlarının. Ancak siz zamanınız geçti mi geçmedi mi diye askerlik şubesine danışın. Ayrıca tecil hakkı okuldan mezun olduğunuz tarih göz önüne alınarak hesaplanır. 2 yıl bekledikten sonra tecil hakkım var diyerekten tecil yaparsanız eklenmeyecektir tarihe.

 142. eyup

  ben ingilterede ikametgah ediyorum 1991 dogumluyum muayene kagidim geldi turkiyedeki ev adresime muayene olamadim vede askerligimi uzatmak istiyorum ama uzata bilmek icin herhangi bir bilgim yoktur vede kismet olursa seneye turkiyeye ailemin yanina gitmeyi dusunuyorum tabi gittigimde herhangi bir sorun olurmu turkiyede

  Cevapla
 143. ilyas

  verdiğiniz bilgiler çok güzel. Benim bir sorum olacaktı. ben 1990 doğumluyum liseyi bu sene bitirdim.Üniversiteyi kazanamadım. Gelecek yıl sınava girmek istiyorum.Tecil hakkım var mı ? şimdiden teşekkürler…

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Gidip tecil hakkınızı kullanabilirsiniz. Tabiki hakkınız var. Ama çok fazla geç kalmadan yapmanızda fayda var.

 144. ismail

  ben 1988 dogumluyum askerlıgımı üniversiteyi kazanmadan önce tecil ettirmiştim. üniversiteyi kazandım ve bitirdin,m mezun oldum. şimdi tekrar tecil ettirmek istiyorum, üniversiteyi kazanmadan önce bir sene tecil hakkımı kulllandım şimdi tecilim devam ediyormu yoksa yeniden tecil ettirmem gerkiyor mu? yardımcı olmanızı beklıyorum…

  Cevapla
 145. ziraatçi

  iyi günler 1982 doğumluyum 2 yıllık mezunuyum bu sene aöf 1 sınıfta yine kaldım yani iki kere üst üste kalmış oldum 31 ekimde tecilim bitiyor tecil hakkım varmıdır varsa nasıl tecil ettirebilirim?

  Cevapla
  1. Çilekeş

   2 yıl üst üste kalanlara maalesefki askerlik tecili geçerli olmuyor. ASAL ın sitesinde de açıkça belirtilmiş.

  2. tol

   diyelim ki yoklama kaçağıyız ama öss ye başvuracağız , kabül olunur mu ?

 146. Erhan

  iyi akşamlar..

  ben 1988 doğumluyum..2011’de 4 yıllık lisans mezunu olacağım..

  1, 1,5 yıllık bir dil eğitimi için yurt dışına gitmeyi düşünüyorum..

  askerliği erteletmem mümkün mü..? erteletme işlemi için
  okulun bitmesini mi beklemeliyim..?

  yardımcı olursanız sevinirim..

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Yaşınız 29 olmadıkça 4 yıllık üniversitedende ilkkez mezun oluyorsanız 1 yıllık tecil hakkınız bulunuyor. Okul biter bitmez kısa bir sürede tecil yaptırmanız yararınıza olacaktır.

 147. ibrahim

  Ben 2yıılık aöf okyorum.1991 doğumluyum bu yıl kaldım.2yıl üst üste kalsam sakerliği tecil ettirebilirmiyim?

  Cevapla
 148. mehmet

  merhaba ben 17.12.1991 doğumluyum evime kağıt felmedi son yoklamaya girsem yeterlimi ilk yoklamayı kaçırdımda

  Cevapla
 149. umutsipahi

  s.a ben 15.03.1990 doğumluyum açıköğretim halkla ilişkiler 1.sınıfta 2 sene kaldım 2 gün once sınav sonuclarıda açıklandı şimdi açıköğretim kaydımı yenilersem tekrar askerlik tecil olmuyo heralde diye duymuştum emin olıyım dedim.Benim yapmak istediğim açıköğretimden kaydımı sildirip 2 sene askerliği tecil etmek bu hakkım var değilmi çünkü ben hiç gidip daha tecil ettirmedim yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

  Cevapla
  1. Çilekeş

   2 sene kaldığınız için mevcut teciliniz zaten geçersiz sayılacaktır. Siz yeni okula kaydolsanız da askerlik şubesi bunu göz önüne almayacaktır. Yine de en doğru bilgiyi tabi ki askerlik şubesine sorarakta alabilirsiniz.

  2. umutsipahi

   2 sene kaldım ama bnm askerlik normalde askerlik yaşı 20 değilmi 19 yaşında girdim üniye bu sene 2. senem bitmiş oluyor.Bana birçok kişi kaydını sildirip 2 sene tecil edebilirsin dedi Öss hazırlanıyorum diyerek.Bu benim hakkım değilmi

  3. Çilekeş

   Normal liseden mezun olmuşsanız tecil hakkınız tabiki var. Her liseli için 3 yıllık tecil hakkı tanınıyor okul bittikten sonra. Eğer böyle bir hakkınız var ve kullanmanız gerekiyorsa askerlik şubesine bi danışıp tecil yaptırıp yaptıramayacağınızı sorun. Herzaman diyoruz biz daha önceki örneklerden örnek vererek sorunuzu cevaplayabiliriz. Ama işin resmi tarafını ve kesin bilgiyi size ancak askeri şubeler verir.

  4. umutsipahi

   eet düz lise mevzunuyum bu sene aöf den sanırım 1 sene tecil hakkım oto kullandı.Çünkü bana kağıt gelmedi askerlik yaşım geldiği halde 3 senelik hakkımdan kalıyor 2 onuda tecil edicem o 2 sene içinde aöf kazanırsam 2 senelik tecil uzamıyor sanırm askerde girebilirm sınava ama 4 senelik normal üni kazanırsam tecilim uzuyor değilmi?

  5. Çilekeş

   Bir okula başlayıp normal süresinde mezun olamadıysanız askeriye ilk giriş yaptığınız yılı dikkate alıp işlem yapacaktır. Çünkü o süre içerisinde okuyup okulu bitirmeniz gerektiği gerçeği var. Sizin yapacağınız tek şey askerlik şubesine gidip durumunuzu öğrenerek birşeyler yapıp yapamayacağınızı danışmak. Tekrar tecil hakkınızın olması çok zayıf bir ihtimal. Belkide hiç yok. Onu tam olarak biz söyleyemeyiz.

 150. musti

  Selam 91 dogumluyum bu sene acık ogretim lisesinden mezun oldum ancak dıpLomami ocak ayında alacagim ocak ayından sonra gidip askerligimi tecil ettirmem mumkünmü ? yardimcı olursanız cok sevinirim..

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Kasımda askere gitme durumunuz varsa ocakta nasıl tecil yaptırabilirsiniz. Askerlik şubesinden celp döneminizi öğrendiniz mi?

 151. semih kaya

  S.A bn 1991 doğumluyum ve muayenemi oldum fakat açıköğretim düz lise kayıtlı öğrencisiyim 2 yıllık tecil hakkım varmı saygılar.

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Açıköğretim liselerine tecil yapmadığını biliyoruz. ASAL ın resmi sitesinde de aynı o şekilde yazmakta.

 152. erdy

  Mrb ben 1991 doğumluyum 2010-2011 açıköğretim adalet ön lisans 1. sınıf olucam ve kaydımı yaptırdım.Ve şuana kadar tecil işlemleri ile ilgili hiçbir işlemde bulunmadım şubeye felan gitmedim. Tecil işlemim kayıt olduğum için aöf tarafından yapılırmı?

  Cevapla
 153. Mehmet

  Selam, öncelikle bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim.
  Çok acil bir sorum var. Lütfen en kısa zamanda cevap veriniz.
  Ben 1987 doğumluyum. Bir meslek yüksekokulunda öğrenciydim. 13.02.2009 – 22.02.2010 tarihleri arasında son yoklama yapmam gerekiyormuş. Ben üniversiye 2005-2006 yılları arasında başladım ve okulla ilişiğimi 02.02.2010 tarihinde kendi isteğimle kestim. Askerlikle ilgili son yoklama duyurum 13.02.2010 galiba TRT de geçmiş ve tebligat olarak sayılıyormuş. İlgili tarihler arasında yani 2006dan 02.02.2010 tarihine kadar üniversitenin kayıtlı, harcını ödemiş öğrencisiydim. Okul her sene askerlik işlemlerini kendisi hallediyordu. Son yoklama süresi arasındada öğrenci olduğum için okulun askerlik tecil vb. işlerle ilgilenmesi gerekmiyormu.?
  Okul yönetimi bunun son senesi, (ki 1 sene daha okuma hakkım vardı)
  okumaz diye askerlik işlerini boşlayabilirmi.? Nitekim ben hiç birşeyden haberim olmadığı; ne askerlik şubesinden ne okuldan son yoklama ile ilgili bir bilgilendirmeye uğramadığım halde son yoklama tarihini bilmediğim halde 27.04.2010 tarihinde askerlik şubesine gittim ve muayene için gataya sevkettiler. Ordada özürümden dolayı ”askerliğe elverişli değildir” belgesi aldım. Savcılık bana 02.02.2010 tarihinde okulla ilişiğin kesilmiş 22.02.2010 a kadar neden son yoklamanı yapmadın diye dava açmış. Belirtilen tarihler arasında dediğim gibi meslek yüksek okulu öğrencisiydim.Okulun 1 sene tecilimi yaptırması gerekmiyormu.? Ben bu konuda ne yapabilirim. Okul görevinin görevi ihmali yokmu burda.?
  Ayın 12 sindemi ne davam var. Daha önce askerlik şubesinde dilekçe vermiştim. Buna istinaden bana savcı 22.02.2010 tarihinde son yoklama süren bitti. 27.04 de geldin. Neden bu 18 günlük süre içinde değilde 2 ay sonra geldin asker kaçağısın diye dava açmış. Üstüne üstlük askerliğe elverişli değilim ve kaçak olsam neden 2 ay sonra gideyim vede okulun kayıtlı ve devam eden öğrencisi olduğum halde okulun erteletmesi gerekmezmi. Kısacası savunmam nasıl olmalı lütfen yardım.

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Okuldan o dönem öğrenci olduğunuza dair resmi evraklarınızı isteyin. Yada bir resmi yazı yazmalarını. Tecil olmanız gerekirdi elbette ki ancak varsa bir aksaklık sonuçta öğrenci olduğunuzunda ispatı gerekecektir. Eğer ispat etmek için gerekli belgeleri alabiliyorsanız bence fazla korkmanıza gerek olmayacaktır. Zaten savcılık dava açmış olsa da hakim sizden kanıtları ve delilleri isteyecektir.

 154. Mustafa

  merhaba ben 31.01.91 doğumluyum su anda 2 yıllık universite okuyorum 2.senemdeyim ancak askerlikle ilili hiçbir işlem yapmadım ne yapmam gerekiyor tecil olmus mudur bilgilendrirseniz sevinirim..

  Cevapla
 155. Samet

  merhaba ben 1991 yılı doğumluyum bu sene mezun oldum benimde elime herhangi bir belge gelmedi.1-31 ekim tarihleri arasında son yoklama varmış muayene bu tarihler arasındamı olucam? bilgilendirirseniz sevinirim

  Cevapla
  1. Samet

   herhangi bir sorun yaşarmıyım birde ilk muayene diye birşey varmı? İlk veya son?

  2. Çilekeş

   İlk muayane 20 yaşınıza bastığınızda yapılandır.İlk kağıtlarınız çıkar ve celp tarihiniz belirlenmiştir. Son olanda askere gideceğiniz kesinleştiği zaman yapılır. Vaktiniz gelmiş yada daha zamanınız gelmemiş olabilir. 91 doğumlusunuz alttaki konudaki celp dönemlerinden kütüğünüzün olduğu ile bakın.
   http://www.enkisa.com/2011-askerlik-islemleri-ve-celp-donemleri-7974.html

   Tam doğru bilgi için askerlik şubesine gidin. Herhangi bir ceza yada aksilikle karşılaşmamak adına.

  3. Samet

   anladım saolunda, bana herhangi bir kağıt gelmedi. son yoklama dönemi 1-31 ekim diye belirlendi. İlk muayene bu süre zarfında mı yapılacak?

  4. Çilekeş

   İlkini olmadınızsada son muayeneye gitmeniz yeterli olur. Tabi sizden istemiş oldukları herhangi bir evrak varsa onlarıda hazırlayarak gidin. Pek bir sorunla karşılaşmazsınız şubede.

 156. Osman

  merhaba ben 1991 doğumluyum ve bu sene liseden mezun oldum .Evime herhangi bir kağıt gelmedi.1.yoklamaya gitmedim.Ve 1.yoklamada muayene olunuyormu bilmiyorum. şubeye gittiğimde gerekli evrakları getir denildi.Onlara 1. yoklama ile ilgili herhangi birşey demedim.Bana evraklarımı getirmem söylendi ne yapmalıyım?

  Cevapla
 157. ERDATY

  ben 2009 yılı haziran ayında 4 yıllık üniversite eğitmini tamamladım. daha sonra askerlik şubesinede okula uğramadım. şuanki durumum nedir sizce? askerlik şubeye gitsem başaıma neler gelir..

  Cevapla
  1. Çilekeş

   okuldan mezun olduktan sonra tecil yaptırmak istiyorsanız gidip yaptırmanız gerekirdi.zaten 1 yıllık tecil hakkınız okul bitimiyle başlayacağı için tecil yaptırmış olsaydınız haziran 2009 dan başlayarak sayılacaktı. şuan askerlik işlemleriniz başlamış olabilir. En doğru bilgiyide askerlik şubesine giderek öğrenebilirsiniz. Kaçak durumuna düşmemek adına.

 158. samet

  merhaba arkadaslar ben 1988 dogumluyum. 3 sene once muayene oldum ve asker hastanesinden 1 yil erteleme verdiler. gecen sene erteleme bitince mesleki acik lisede okudugum icin tecil ettirdim. bu sene 31 ekimde tecilim bitiyor.
  1- muayene olmazsam kacak mi olurum?
  2- kacak durumuna dusersem kac ay fazladan askerlik yaparim? ve baska ne ceza veya zorluklar olur?

  tesekkurler…

  Cevapla
 159. fil

  slm bişey sorucaktım 4 yıllık üniversteyi yeni bitirdim.Ancak diplomamı alamıyorum okuldan tecil hakkımı nasıl kullanabilirim diplomam yokken

  Cevapla
 160. mustafa

  acık öğretimekayıt yaptırıncada askerlik subesine gidp tecil işlemleriyle ilgilenmek gerekiyormu yoksa okul kendisi otamatık olarak olarak hallediyor mu.. tesekkurler….

  Cevapla
  1. mustafa

   önceden okul mu yapıyordu..ben suanda ön lisans mezunuyum 3 sınıf olrak a.ö ye kayıt yaptıracağım kesk okul yaptırsa ya yukrdaki yazanlar basit işlemler değil tecil için..neyse çok sağol kardeşim..

  2. Çilekeş

   Önlisans ve fakülteye kaydolmuşsanız erteleme işlemi okullar bildirdiği için otomatik oluyor. Ama açıköğretim konusunda kesin bi bilgi vermemiz mümkün değil.

 161. ümit

  merhaba 1982 dogumluyum 2 yıllık meslek yüksekokulunu bitirdim ve tecil ettirdim askerligi sonrada 4 yıllık fakülte bitirdim gene tecil hakkım varmı 28 yaşındayım

  Cevapla
  1. Çilekeş

   4 yıllık bitirdinizse 1 yıllık hakkınız var. tabiki 29 yaşına kadar tecil hakkınız var. 29 olduktan sonra yaştan dolayı tecil hakkınız bulunmuyor.

 162. mertC

  slm arkdslar ben 10.10.1991 dgmluyum 2009 eylul aynına kdr orgun egtmdydım sımdı acık lısedeyım 2yılın buyıl öss grcem yoklama kgdı vs gelmedı.tecıl hakkım varmı ?? tsk sımdıden

  Cevapla
 163. kaçak

  mrb ben ocak 91 doğumluyum 2009 da liseden mezun oldum 2 yıllık üni. gittim kayıt yaptırdım fakat devam etmedim. şu anda okulun ne olduğunu bilmiyorum. ama askerlik işlemleri kafamı kurcalıyor. en son ne zaman yapabilirim işlemleri. tecilim ne oldu sizce?

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Okul durumunuzu askerlik şubesine sürekli iletir. Eğer devamsızlığınız uzadıysa bununda belli yıllar sınırı var 2 yada 3 yıl gibi. o sürede okulda kaydınız olsa bile devam etmiyorsanız okulada askerlik işlemlerinizi yaparlar. Okulla ilişkiniz kesildiği andada askerlik şubesi öğrenci olmadığınız için işlemlere başlayacaktır. Kaçak durumuna düşmemek için hem okula hem askeri şubeye durumunuzu sorun.

 164. barış

  s.a bişey soracaktım ben 91 doğumluyum üni.yi kazandım ve askerlik muayenesine gitmedim.herhangi bir sorun olur mu kaçak falan sayılırmıyız lütfen yardım edin.yoksa ptt ile öğrenci durum belgesini gönderebilirmiyiz….

  Cevapla
  1. Çilekeş

   üniversiteye kayıt olduysanız zaten sizi bildirir okul. PTT ile evrak gönderip hiçbir devlet dairesinde resmi işlem yaptıramassınız. Telefonla arayıp durumunuzu sorabilirsiniz merak ediyorsanız yinede.

 165. eren eren

  s.a ben 1991 doğumluyum ve mesleki açık lisede okuyorum buu lisede okuyanların askerlik tecil hakkı var. fakat ilk yoklamalarda muhtarlıklara gidip ismimizi kontrol etmemiz gerekiyormuş ben edemedim.inş. bi eksiklik yoktur diyorum.bi eksiklik var ise ve ilk yoklama kaçagı durumuna düşmüşsem askerlik tecili edebiliyor muyum? 31 ekime kadar okuduguma dair ögrencilik belgemle tecil edebilicegimi söylüyorlardı. fakat bu ilk yoklama kaçagı durumuna düşülmüsse hala tecil hakkım var mı sonuçta okuyorum.

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Madde 83 – (Değişik:21.11.2007-5716/1 md.) Askerlik çağına girmiş olup da yirmi yaşına girdiği sene Temmuz ayının birinci gününe kadar 17 nci maddeye göre doğrudan doğruya veya herhangi bir vasıta ile ilk yoklamasını yaptırmayan ve yoklama defterine ismini yazdırmayanlardan son yoklamanın devam ettiği günler bitinceye kadar müracaat eden veya ele geçenler, yirmi Yeni Türk Lirası idarî para cezasına tâbi tutulur ve her iki yoklamaları birden yapılarak keyfiyet cüzdanlarına yazılır.

   http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri/askerlik_kanunu3.htm#Madde%2083

   Kısa sürede askerlik şubesine gidin bi sorun yaşamassınız. tutup kolunuzdan haydi askersin demeyecekler elbetteki :)

 166. emre

  tekrar merhaba. peki madem beni askere alacaklar, ama ben bu sene dershaneye yazıldım, üniye başlıycam seneye. benim kütük (rize pazar) mayıs ayında askere gidiyor. mayısdan hazirana kadar yani lys’ye kadar kaçak dolaşsam yakalanır mıyım acaba ?

  bu kaçakları yakalama emri ne zaman veriliyor, ne kadar sürede yakalanıyorlar ?

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Mayıs’ta celbiniz gözüküyorsa hiç birşey yapamassınız maalesef. Haziranda LYS ye yine girebilirsiniz ancak sınavı kazansanız bile eylül ayından önce üniversiteye kayıt yaptırabilmeniz zaten mümkün olmayacak. Kaçak olarak kaçmanız mümkün değil. Ayrıca kaçak kaldığınız süre nedeniyle bakaya kalıp mahkemeden ceza almanız söz konusu… Buda askerliğinize eklenecek ek sürelerle birlikte bir sürü ceza anlamına gelir. Sicilinize işlenecek kötü bi damga olur hayatınızın her alanında karşınıza çıkar. Özellikle kamusal alanda. Maalesef ne kadar sürede kaçak durumuna düşeceğiniz konusunda emin değiliz. ASAL’daki uyarılar aşağıdaki gibi.

   ——————————————

   Son yoklamanızı süresi içinde yaptırmadığınız ve mazeretinize ait belgeleriniz askerlik şubesine ulaşmadığı takdirde yoklama kaçağı suçu işlemiş olur ve Askerlik Kanunu ve Askeri Ceza Kanunu gereğince, askerlik şubelerince idari para cezası veya cumhuriyet baş savcılıkları tarafından yapılacak yargılama sonucunda hapis veya ağır hapis cezası ile cezalandırabilirsiniz ağır hapis cezası aldığınız takdirde kamu hizmetlerinde görev alma, seçme ve seçilme hakkı vb. Bazı kamusal haklardan ömür boyu mahrum kalabilirsiniz.

   Madde 30 – (Değişik:5.2.2009-5837/9 md.) Son yoklama sırasında, askerlik şubesine veya yurtdışı temsilciliklerine gelmemiş ve 26 ncı madde gereğince gelmeme sebebini bildirmemiş kişiler, yoklama kaçağı olarak kabul edilir.

   Yoklama kaçakları, askerlik ödevlerini yerine getirmek maksadıyla yakalanmaları için Milli Savunma Bakanlığınca İçişleri Bakanlığına, askerlik şubelerince de mahallin en büyük mülki amirine bildirilirler. Yakalanarak muhafaza altına alınan yükümlüler, vakit geçirmeksizin ve en geç yirmidört saat içerisinde en yakın askerlik şubesine getirilirler. Askerlik şubesince teslim alınamayan yükümlüler, ilgili kolluk kuvveti tarafından hazırlanan tutanağa istinaden derhal serbest bırakılırlar.

   Daha Detaylı Bilgi için: http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri/askerlik_kanunu1.htm

 167. emre

  merhaba. ben 91 dogumluyum. liseden 2011’de mezun olcam. lise mezunlarına verilen 3 yıl tecil hakkı ben henuz okuyor oldugum için bana verilmiyor mu ?

  not: liseyi acıktan okuyorum.

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Açıköğretim Lisesi ‘öğrencilerinin’ tecil hakkı yok. ancak Açıköğretim Lisesi Mezunlarının tecil hakkı var. yani Açıköğretimde halen aktifsen ve mezun değilsen tecil ettiremiyorsun. askere alıyorlar,ancak sınav zamanları izin veriyorlar. sınavlara girebiliyorsun yani. fakat, Açıköğretim Lisesinden mezun isen,diplomanı askerlik şubesine götürerek askerliğini tecil ettirebiliyorsun. diğer lise mezunları gibi yani.

  2. seçkin

   hiçte bile alakası yok ben açık liseye gidiyorum bilitişim bölümüne tecil ettirdim ? nası oluo bu iş

 168. Erçin

  Merhaba askerlik durum belgesi almak istiyorum lakin meslek yüksek okulunda okuyorum halen ve 6. seneme girdim ama halen öğreinciyim ve derslere girme zorunluluğum var .
  herhangi bir tecil işlemi yapmadım yapamadım daha doğrusu çunnku azami okuma yılını geçmişim okulda anca terk veya mezun belgesi ile 2 yıl tecil olabiliyormuş

  bana gerekli olan durum belgesi bu sene öss ye girerek aöf sosyoloji bolumunu kazandım ve bu bolume kayıt olmak için gerekli belgele arasında acaba durum belgemi almaya gittiğimde bir süprizle karşılaşrımıyım veya duru mbelgesinde ne yazabilir tahminen veya verirlermi o belgeyi bana ya da beni alırlarmı askere . .

  öss ye girdm bu süre zarfnda myo da da okuyorum okuluda kazandım lisans sizce olumsuz bir durumla karşılaşırmıyım yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Bitirdiği eğitim-öğretim kurumunun dengi veya daha aşağı seviyedeki (2 yıl süreli meslek yüksek okulunu bitirip tekrar 2 yıl süreli bir başka meslek yüksek okulunda/4 yıl süreli bir fakülteyi bitirip, tekrar 4 yıl süreli bir başka fakülte veya 2-3 yıl süreli bir yüksek öğrenim kurumunda okuyanlar) bir okulda okuyanların öğrencilikleri nedeniyle askerlikleri ertelenmemektedir.

   Örgün öğretim lisans öğrencisi iken okuduğu alan dışında açıköğretim fakültesine, meslek yüksekokulu öğrencisi iken, okuduğu alan dışında açıköğretim fakültesine, açıköğretim fakültesi öğrencisi iken okuduğu alan dışında (kayıt sildirme şartı aranmaksızın/ okuduğu alan içinde ise kayıt sildirmek şartıyla) örgün öğretime, (bitirdikleri okulun aynı veya daha altı seviyesinde değilse) kayıt yaptıranların aynı anda iki yükseköğretim kurumunda okumalarına olanak sağlandığından, bunların ertesi yıla bırakma işlemleri yapılır.

   Aynı anda iki yükseköğretim kurumunda okuyanların bu okulların birinden mezun olmaları halinde diğer okuldaki öğrenciliği nedeniyle ertesi yıla bırakma işlemi yapılmaz.

   http://www.asal.msb.gov.tr/

   2 veya 3 yıllık önlisans programlarından mezun olup da lisans programlarına devam edebilmek için ÖSYM’ ce açılacak dikey geçiş sınavlarına katılacaklar ile kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına sınavsız kayıt yaptıracaklar, kayıt yaptıracakları celp dönemlerinden birinde bakaya kalsalar dahi askerlikleri ertesi yıla bırakılır.

 169. Ahmet

  mrb. önlisans programından bu sene mezun oldum diplomanın aslını şimdi veremiyorlar çıkış belgesi aldım peki bu tecilin yapılacağı bi tarih var mı yoksa bir an önce gideyimmi bilgilendirirseniz sevinirim

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Genelde okuldan mezun olduktan sonra 3 ay içinde başvurmanız gerektiğini biliyorum ancak yanılmamak ve yanlış bilgi vermemek adına biran önce askerlik şubesine gidip işlemlerinizi yaptırmanız yararınıza olur. Çıkış belgenizde tecil için yeterlidir.

 170. Cenk YILMAZ

  selam arkadaslar .
  ben lise 4. sınıf ogrencısıydım alttan 2 tane dersım vardı mezun olamadım.91 dogumluyum sorcagım şudurkı benım askerlıgı tecıl etmeme gerek varmı yoksa okul kendısı bıldırıormu???

  Cevapla
  1. Çilekeş

   üniversitelerde bildiriliyor ama liselerde ki genel durum hiç belli olmuyor. en iyisi askerlik şubesine gidip sormanız. zaten öğrenci belgesi alabilirsiniz okuldan.

 171. ali

  merhaba;
  Ben önlisans mezunuyum ve dikey geçişle açıköğretim işletmeye geçicem. Kayıt tarihi 25 ekim ama benim tecil süremin bitmesine 1 aydan az kaldı. Napabilirim?

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Gidip kayıt olun okula. Sonra öğrenci belgesi alarak askerlik şubesine gidin. Pek sorun yaşamazsınız 1 aylık süre içerisinde. Tecil bitince kütüğünüzün bağlı olduğu ile göre askerliğiniz belli oluyor. Eğer kasım gidiyorsa kütüğünüzün kayıtlı olduğu yer zaten yeterince süreniz olur.

 172. ali

  merhaba arkadaşlar ben 91 doğumluyum son sene bazı sorunlardan dolayı liseden açık öğretime geçmek zorunda kaldım burda az bir kredim kaldı ve üniversteye hazırlanmaya başladım ama askerlik muayenesi geldi açık öğretim lisesi tecil yapmıyor ne yapmam lazım acil cevap verirseniz sevinirim :( …

  Cevapla
  1. mehmetldan dilekce gibi bişey al

   arkadaşım kayıtlı oldugun okuldan yada halk egitim merkezinden kayıt belgeni al bende daha muayene olmadım tecil yaptırıcam halk eyitim den hallediyorum bu gün yarın da gidip tecillet tiricem olmaz sa olmaz napalım :D

  2. Yakup kut

   bende aynı durumdayım kardeşim ekle beni paslaşırız bilgi konusunda

 173. serdar

  sa ben 19.11.1990 dogumluyum 2 yıllık üniversite okuyordum ve okulum bu yaz bitti ama mezun değilim okuyo gözüküyorum hala okul askerlik subesine okudugumu belirtiyomudur her hangi bir problem olurmu yani iyi günler.

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Okuldan ilişkiniz kesildiği anda bildirilir.Ancak okula devam etmiyorsanızda bildirirler mutlaka. 2 yıllık okuduysanız 2 yıllık tecil hakkınız mevcut zaten.

 174. hakan

  Mrb:ben 1989 doğumluyum ama açık öğretimi kazandığımı zaman tecih yaptırmıştım ama şimdi iki yıl üst üste kaldım ve kaydımı sildridim kaydımı sildiririsem askerlik 2 yıl daha tecil veriyomuş bu doğrumu yardımcı olursanız sevinirim..

  Cevapla
 175. burak

  İyi günler 91 doğumluyum ve askerlik yoklamam gelmişti.Üniversite için ekimde yapılacak ek kontenjandan universiteye gideceğim askerlik için muayeneye gitmeme gerek var mı.Yoksa okula gideceğim için okul kendisi otomatikman tecil ettirirmi.

  Cevapla
 176. mahmut

  mrb ben 91 dogumluyum bu sene üniverste sınavına girdim ama kazanamadım ve tekrar gircem fakat yoklama tarihim geldi tecil için ne gerekiyor?

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Önlisans yada fakültede okuyor olmanız gerekiyor. Başka türlü tecil yaptıramazsınız. Eğer liseden yeni mezunsanız o zaman 3 yıllık hakkınız mevcut.

  2. eren gezer

   S.a arkadaslar ben 13-10-1991 doqumluyum öss ye qircem bu sene askerlik işlemlerim baslamısıdır acaba teciL hakkı ne zaman biter ?

  3. asksız

   kardeş 91 ler bu sene yoklamaya tabi tutuluyor lise mezununa üni okumasan bile direk 3 yıl tecil hakkı veriliyor lise diplomanı al askerlik şubesine git tecil ettir tabi 1 kaç evrak daha lazım ama aklımda değil onlar netten bakarsın artık

 177. ahmet

  selamun aleyküm ben 91 doğumluyum ben aslında sivaslıyım ama benim muayne kağıdı gelmedi ne memlekete yani sivas a ben kocaelide oturuyorum ikamatkağıdım burda napmamlazım

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Askerlik şubesine gidin onlar size yardımcı olurlar. Bulunduğunuz ilin askerlik şubesinde yabancı şube altında işlemlerinizi yapıyorlar.

 178. volkan mıngır

  mrb.ben 91 dogumluyum ünv.kazandım bu sene 01.09.2010 tarihinde muayeneler baslıyo ama eylül 1 ile eylül kaç arasında muayeneler.bilgilendirirseniz sevinirim

  Cevapla
  1. asksız

   kardeş öss kazandıysan kaydını yaptırdığın taktirde okul direk askerlik şubesine bildiriyor senin tecil etmene gerek yok ama içine dert olduysa zaman önemli değil okuduğun için uygun bi vaktinde git yine tecil ediyolar

  2. emre

   bende 91 dogumluyum 2 yıllık okuyorum askerlik şübesine gitmeme gerek varmı? yardımcı olursanız cok sevinirim

  3. Çilekeş

   Hala öğrenciyseniz okulunuz sürekli durumunuzu askerlik şubesine aktarıyordur. Gerek yok tabiki gitmenize. Yinede durumunuzu öğrenmek isterseniz en yakın askerlik şubesine telefon edebilirsiniz.

 179. fatih

  ben bu sene üniversiteyi kazandım 2.öğretim 1991 doğumluyum askerlik şubesine gdip ertelettirmeme gerek var mı? bu sorunun cevabını kimse vermiyo saygılar beni aydınlatırsanız sevinirim…

  Cevapla
  1. veysel

   valla bende aynı dertle meşgulum AMA burda kımse derde derman olmuyo.herkes dert yanıyo:D:D :D

 180. bahadır uz

  merhaba sayın yönetici çok acil bilgilenmeye ihtiyacım var. şuan iş başı yapmak üzeryim fakat askerlik konusunda güvence istediler.ben 2006/2007 yılında 2yıllık meslek yuksek okulna gırdım 1988 dogumluyum okuldan bi evrak alıp şubeye gotrdum ve tecil edildiğini sölediler ama ne belge nede suresı soylenmedi 2008de okulu bitrmeden ayrıldım benim nekadr tecilim var ve ben suan subeye gidip bu tecili uzatabılıyormuyum lütfen acil cevappp

  Cevapla
 181. serdar

  daha önce bir 2 yıllık üniversite okuyordum yarıda bıraktım ve o yılın sonunda askerlimi 3 yıl tecil ettiler..ve gidip bir 2 yıllık böüm bitirdim..şimdi benim tecil hakkım varmı yoksa yokmu kullandığım tecil hakkı mazeretsiz olan tecil hakkımmıydı yoksa 2 yıılık yarıda bıraktığım için verilen hakmıydı kafam çok karışık lütfen yardımcı olun …bide şimdi sıfırdan açıköğretime başlasam tabi 4 yıllık aöf tecil edermi…

  Cevapla
 182. veysel

  meraba arkadaslar.ben 1988 dogumluyum.askerlık için daha muayne bile yaptırmadım.öss ye girdim ve aöf kazandım.tecil etmem lazım askerliği.askerlik şubesine gitsem beni direk askere gönderirler mi.yoksa tecil etme sansım varmı.

  lütfen yardımcı olun…acilllllll

  Cevapla
 183. kadir

  ben üniversiteyi bu sene kazandım bir hafta sonra kayıtlarım var askerlik muanem de bu hafta içerisinde benim askeriyeye gidip tecil ettirmem gerekiyor mu yoksa kayıt olduktan sonra okul tarafından halledilir mi?

  Cevapla
 184. b. ali akkuş

  1987 doğumluyum lise mezunuyum ve bu yıl tecil hakkım bitti . üniversiteye yerleştim. tecil yapabilirmiyim admin yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 185. leo

  lisans programinda okurken biraktim.83 dogumluyum,yas 27.eve azami ogrenim suresi bittigile ilgili kagit geldi.tecilimide okul yapiodu.simdi 2 yillik bi okula kayit yapma hakkim oldu.kayit yaptirmam icin askerlik subesinden evrak istiyorlar.simdiya kadar yoklamaya bile gitmedim.tecil etme sansim varmi 29 yasima kadar.acil cvp lutfen

  Cevapla
  1. maho

   leo merhaba bende aynı olaydan muzdaribim ve yoklama dahi yaptırmadım bende yüksek okula başvuru yapıcam ama askerlik durum belgesi istiyor okul.eğer bi bilgi elde edersen haberleşelim.bende bi durumda yazarım tşkler

  2. cihan

   arkadaşlar ben de 82liyim ve daha şubenin kapısından geçmedim,şimdi açıköğretime kayıt yaptırıcam ama belge istiyolar,dediğiniz gibi ne yapacağımı bilemiyorum,siz bi sonuca ulaşabildiniz mi?

 186. batu20

  2010 önlisans mezunuyum 90 doğumluyum. geçen sene okul bir yıllık tecil yaptırdı. ben okuldan çıkış almadım daha.. aöf den devam edeceğim eğer şimdi 2 yıl daha tecil hakkım oluyorsa aöf de hazırlık olursa nolcak? daha fazla tecil süresi olmuyor mu?

  Cevapla
  1. Çilekeş

   önlisanstan mezun olduktan sonra 2 yıllık hakkınız var. bildiğim kadarıyla bölüm denkliği gerekiyor açıköğretimde okurken tecil için. bölümle ilgili olmayan bölümlerde tecil hakkı verilmiyor.

 187. umut örnek

  benn 91 doğumluyum lise açık öğretime kaydolucam ama askerlik tecili grekiomuşş sanırım..ve lise açık öğretime girmem içinn nasıl tecil ettirebilirm edilmio diolar lütfen yardımcı olursanızz çok sevinirim.. şimdiden tşk ederim !! :(

  Cevapla
  1. gokhan

   açık liseyi bende okuyorum yüzyüze eğitim gördüğün okula gidiyorsun okuduğunu gösteren bir kağıt alıyorsun nereye kayıt olduysan götürüyorsun onlarda askeriyeye yolluyor ve tecil oluyor :)

 188. ali bey

  slm arkadaşlar bende 91 doğumluyum. aö lisan proğramı okuyorum. muayene olamaya geçenlerde gitmiştim askerlik subesi benden ek-c2 belgesini istediler. büroya sormaya gittim , sizin adınıza askerlik subesine ocak ayında gönderildi dedi. benim herhangi bi işlem yapmama gerek var mı?
  şimdiden tşk.

  Cevapla
 189. aykut

  Arkadaşlar Merhaba ! ben 1991 doğumluyum ve bu yıl önlisans mezunu oldum ancak tam bu zamanda muayene tarihi geldi . Acaba benim hiç bir yere kayıtım olmasa da tecil ettir me gibi bi hakkım var mı ?? Bilgisi olanlara şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Okuldan yeni mezunsanız gidip 2 yıllık tecil hakkınızı kullanabilirsiniz. Muayenenizide olabilirsiniz tabiki. Tecilinizi yaptırırsanız hiçbir sorun yaşamazsınız. Önlisans mezunlarına 2 yıllık tecil hakkı veriliyor.

 190. ilhan aydemir

  slm ben 90 doğumluyum 2009 ağustos da muayene oldum evli ve 1 çocuğum var lise 2 terkim muayene kağıdımda kasım da asker olduğum yazıyordu açık öğretime yazılsam tecil ettire bilirmiyim yada başka bir türlü tecil hakkım varmı cvp verirseniz çok sevinirim

  Cevapla
 191. onur

  merhaba
  ben 1986 doğumluyum 2005 te tecil ettirdim 2008 yılına kadar ve bittiğinde açıköğretime kaydımı yaptırdım 2009 da kaydımı sildirmeden açık öğretimi bıraktım ve bu yıl işletme yönetimi geldi sizce ben asker kaçağımıyım ve okumam için askerlik şubesi belge veririmi tşkler..

  Cevapla
 192. ibrahim

  slm bn lise son ögrencisiym ama alltan dersim var yoklama kagıdım geldi fakat askerligimi tecil ettirmek istiyorum ettirebilirmiyim? admin yardımcı olursan sevinirim

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Öğrenciyseniz hala tecil edilir. Zaten lise bitiminden sonrada 3 yıla yakın bir tecil hakkınız var.askerlik şubesine gidip danışmanızda fayda var.

 193. ömer

  slm beyler ben acık lisede okuyorum subat 2010 mezun olcam 1991 yılında dogdum askerlik erteletebilirmiyim acaba ;)

  Cevapla
 194. onur

  ben acık ögretim lisesinde okuyorum 1991 dogumluyum bu yıl öss girdim ama acık ögrtim lisesini bittiremedim ve sanırım şubat 2010 mezun olcam askerlik erteletme şansım varmı 12 puan kaldı okulun bitmesini yarıdm plz arkadaslar

  Cevapla
 195. mehmet

  ya ben de 91 doğumluyum açık lise okuyorum v bu yıl mezun olacağım ama muayene vaktimiz geldi ve açık liseden tecil olunmuyor dediler bir bilgisi olan beni aydınlatsın lütfen tşk..

  Cevapla
  1. serdar

   halk egitm merkezine git ögrenci belgesi al, askerlik şubesine git tecil oluyo. banada olmuyo dediler çok zorluk çektim. öyle bişey yok tecil oluyo 2 sene tecelliyim.
   hersene ararlar ama haberin olsun. hersene tecil ediyosun 1rer sene olarak.

  2. murat

   merhaba ben 2 yıl bi yükseöğretimde okudum ve okuldan diplomamı aldım yeni bi okul kazandım ve oraya gidicem gidicem okulda 88 doğumlular için askerlik durum belgesi isteniyor ben bu belgeyi almak için şubeye gittiğimde öğrenciliğimin devam ettiğini öğrendim yeni okulumda kayıt için bu belgesyi kesinlikle istiyor kaydımın silinmesi de kayıt tarihime yakın dşüyor riske girmek istemiyorum ama diplomam elimde şimdi ben öğrenciliğim devam ediyo gözükürken o askerlik durum belgesini alabilirmiyim ve okula verebilirmiyim teşekürler

 196. İsmail

  Ben 1991 doğumluyum askerlik kağıdım geldi benim şöyle bir sorunum var üniversitede bir programa kayıtlıyım fakat sınava tekrar hazırlanma nedeni ile 2. dönem okula gitmedim ve harc ta yatırmadım. harc ödemediğim için okuldan öğrenci belgesi alamıyorum ancak okulda öğrenci olarak görünüyorum. öss ye girmedim ama sınavsız geçişe baş vurdum ve tercih yaptım. bu şekilde askerliğimi nasıl tecil edebilirim ?

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Askerlik kağıdınız gelmiş olabilir ama o okuldan sizin daha önce okuduğunuzu belirten bir yazı askerlik şubesine gitmişmi gitmemişmi öğrenmeniz gerekiyor. Okula kayıt yaptırdığınız zaman askerlik şubesine bildiriliyor. Okul sizin öğrenci olmadığınızı felan bildirmedikçe yada kaydınızın silindiğini askere alınabileceğinizi sanmıyorum ama kesin durumu askerlik şubesine giderek öğrenin bence..

 197. murat

  ADIM MURAT TARIM BÖLÜMÜNDE OKUYORUM.2.SINIFTAYIM .HİÇ KALMADIM.BU SENE İNTİBAK OKUYUP.DİREK İŞLETME 3.GEÇECEM.1989 DOĞUMLUYUM ASKERLİKLE SORUN OLUR OLMAZ MI NE YAPMALIYIM.YARDIMCI OLUN LÜTFEN.

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Bildiğim kadarıyla okunacak açıköğretim bölümünün yüksekokulun mesleki açıdan aynı şartlarda olması gerekiyor. Okul yada askerlik şubesine danışmanızda fayda var. Askerlik şubesini telefonlada arayabilirsiniz.

 198. murat

  ben tarım önlisans okuyorum.2. sınıftayım ve hiç kalmadım.bu sene intibak okuyup.direk işletme 3 okuyacam.1989 doğumluyum.askerlik sorun olurmu olmaz mı ne yapmalıyım.

  Cevapla
 199. ahmet

  Ben 91 eylül dogumluyum lise son ögrecisiyim 2 tane altan dersim var yani diploma almadım eylülde bunları vercem veremesem bile tecil ettirmek icim hakkım oluyormu? Verip öss tekrar gircem?

  Cevapla
 200. ugur

  1991 dogumluyum lise 1 den terk im ve acik lise okuyorum 2 senedir yaklaşik ve ben askligi tecil ettirmek istiyorum ama hic bi yerde bilgi bulamadim bazi arkadaslarim ilk okul mezunlarinin bile 1 yıl tecil hakki oldugunu söledi o yüzden benim tecil hakkim var mi varsa nasil yaptira bilirim yardimci olursaniz sevinirimmm

  Cevapla
 201. gürhan

  merhaba ben 88 doğumluyum 3 yıl önce tecilimi yaptırdım şimdi üniversitede okuyorum tekrar tecil etmeme gerek var mı şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 202. şahin

  askerliğim geldiğinde 4 yıllık açık öğretim okulunu kaydoldum.2 sene sınıfta kaldım ve bu sne sanırım kaydım siliniyor.arkadaşlarım 3 sene techıl hakkın var hiç bir evrak göstermeden diyor aslı varmıdır yardımcı olabılırmısınız…_?

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Kaydınız silindiği anda askerlik şubesinede yazı bildirilir. Tecil hakkınız olsa bile siz gidip enkısa zaman içerisinde askerlik şubesinde işleminizi yaptırmaz iseniz askerlikten kaçışınız mümkün değildir. En doğru bilgiyi askerlik şubesinden edinebilirsiniz ancak durumunuzla ilgili.

 203. Okan

  Arkadaşlar bn 1991 doğumluyum ve ünv 2. sınıfa qectim fakat memlektetten telefon geLdi ve pazartesi günü beni memlekete askerlik subesine cagırıyorlar bn arkadaslarımdan öğrendigim kadarıyla öğrenci işlerinden ünv okuduguma dair bi kagıt alıp bulundugum sehirin askerlik subesinden bu belgeyi fax olarak göndericektim.
  Okula gidip durumu hiza ettikten sonra ordadaki hoca bu işi biz halledicez sen git bi görün dedi. Acaba gitmesem bi problem olurmu… Şimdiden Tşkrler…

  Cevapla
 204. burak

  ben üniversite 2. sınıfa geçtim 1991 doğumluyum şu ana kadar hiç bi yoklamaya katılmadım tecil ilede bişey yapmadım yapma gerekliliği vcar mı yoksa okuduğum ünivrsitenin öğrenci işleri bunu tyapıyor mu şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 205. tayfun

  ARKADAŞLAR BEN 1YIL TECİL ETTİRDİM EKİMDE AÖF İŞLETMEYE KAYIT OLUCAM FAKAT HAZIRLIK SINIFI BİTMEMİŞ OLUCAK HAZIRLIKTA DA ASKERLİK ERTELENMİO BU DURUMDA ASKERE ALIRLAR MI

  Cevapla
 206. sefa

  ben 2 yıllık makine okuyorum 2 yılım doldu ama mezun olamadım alttan derslerim var.önumuzdeki sene onları vericem.fakat bu senede sınava girdim kazandı belgem geldi.10/01/1990 doğumluyum askerliğim hakkında elime hiç bir şey ulaşmadı bana tecil ettirmem gerekiyor mu okul otomatik tecil ettiriyor mu yoksa benim mi tecil ettirmem lazım.ve hangi belgeler gerekli yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 207. tayfun

  arkadaşlar ben tesisat ön lisans mezunuyum açıköğretim işletmeye kayıt yaptırmak istiyorum aofye gittim bana hazırlıktan başlıcan dediler dediğiniz siteden baktım kendi alanı dışında ve hazırlık okucaklar tecilden yararlanamaz deniyor bu durumda askere kesin gidicekmiyim yardımlarınızı bekliyorum

  Cevapla
  1. Çilekeş

   AÖF yerine askerlik şubesinden kesin durumunuzu öğrenip tecil hakkınız olup olmadığını öğrendiniz mi? Kesin durumunuzu bilmeksizin tecil hakkınız var dersek yalan olur. Askerlik şubesine gidip son durumunuzu öğrenmenizde yarar var. ASAL ın sitesinde resmi mevzuatlla ilgili yazılanlar var ancak en iyi durumu yine askerlik büroları söyleyecektir.

  2. tayfun

   askeriyeden de durum belgesi gerekiyor denildi ben daha aöf ye kayıt yaptırmadım kayıtları ekimde son yoklamada ekimde şubatta da askere gidilecek tecil için gittim verem savaşa falan gönderdiler anlamadım ben tecil için gidilir mi oraya

 208. tayfun

  ben 04021991 doğumluyum dgs sınavına girdim fakat daha sonucu belli olmadı bu arada şubatta askere gitmem lazım ama ben tecil ettirip aöf işletme okumayı düşünüyorum buna kayıt yaptırana kadar en az 2 ay geçicek ve askere gitmeme 2ay falan kalmış olucak bu durumda tecil ettirmem mümkün mü lütfen yardımcı olun

  Cevapla
 209. Fatih tekin

  Ben 1991 dogumluyum askere gitmeme 1 sene var daha muayene olmadım orta okul mezunuyum açık ögretim lisesine yazılsam erteletme sansım varmı lütfen yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 210. burak

  selamlar..

  benim durumum biraz kritik..baktım ki site güncel bende sorumu Çilekeş’e sorayım dedim..

  ben 88’liyim ..2005 yılında liseden mezun oldum ve 2007 yılında 4 yıllık bir fakülte kazandım..ancak ailem ayrıydı ve annem tek başına memlekette kalmıştı. . maddi imkansızlık had safadaydı.bende çalıştım çabaladım okulun 3.yılı -ki bu yıl- gayet iyi bir puan yaptım tercihlerde memlekete tek tercih yaptım fakat puanım o kadar yüksek ki memlekete gelmem işten bile değil…yani geleceğim..

  bu yıl üniversite kayıtlarında 88 doğumlular için askerlik durum belgesi istiyorlar.. benim askerlik durumum ne olur??

  en önemlisi şu an kayıt olduğum okuldan kaydımı alırsam -tabi yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra- ve yeni okuluma kayıt olmak istersem bir sorun çıkar mı??

  Cevapla
  1. burak

   tabi akzanacağım yer gene 4 yıllık bir yer aynı bölümde değil… yani bildiğiniz 3. sınıtan bırakıp başka bir bölümde 0 dan okula başlayacağım…

   birde asal’ın sitesinde şöyle birşey var:

   ”… 2-3 yıllık yüksek okul mezunu veya 4 yıl ve daha fazla süreli fakülte terklerin ise, 1 yıl süreyle sevkleri tehir edilir….

   Sevkleri her ne sebeple olursa olsun tehir edilenlerden, sevk süresinin bitiminde öğrenci olduğu anlaşılanlar (29 yaş sınırı içinde bulunmak kaydıyla) ertesi yıla bırakılırlar.”

   ben tecil ettirip okula yazılsam ve sevk tarihim geldiğinde öğrenci olduğumu belgelesem askerliğimi tecil ettirebilrimiyim??

  2. Çilekeş

   Siz zaten mevcut okulunuzu bitirmediniz. Tekrardan başka bir okulu devam edeceksiniz. 4 yıllık bir fakülteyi. eğer 4 yıllık fakülte bitmiş olsaydı 2.sini okumak isteseydiniz tecil hakkınız olamazdı. yinede askerlik şubesine gidip danışmanızda yarar var. buradan sizide yanlış yönlendirmeyelim.

  3. Çilekeş

   Şuanda zaten öğrenci gözüktüğün için yanlış anlamadıysam askerliğin zaten tecilli durumda. okuldan kaydını alır başka bir okula yerleşirsende pek bir sorun çıkmaz. okula kaydın yapılır yapılmaz okuldan askerlik şubesine yazı gönderirler pek başın ağrımaz. Tecilin bitse bile okuldan kaydını sildirsen bile yine bir sonraki yıla sarkardın asker olmak için.

  4. burak

   ama bu yılki ösys kitabında askerlik durum belgesi getirmemi istiyorlar…

   belgeyi alayım derken sakın okuldan olmayayım :S

  5. Çilekeş

   Askerlik şubesine gidip durum belgesi isterseniz sizi kolunuzdan tutupta asker yapmazlar. Okula kaydolacağınızı belirtip rahatça durum belgesi alabilirsiniz. Çok zor birşey değil.

 211. mutlu

  slm ben 1991 doğumluyum yeni liseyi bitirdim. okul tecil etmişmidir sizce? ayrı yetten benim 3 yıl mı 2 yıl mı tecil ettirme hakkım war ?

  Cevapla
  1. Çilekeş

   lise mezunlarına 3 yıl tecil hakkı veriyorlar.lise bittikten sonra okumadığınız için kendi tecil başvurunuzu kendiniz yapmalısınız. okul yapmaz yapmış olsa bile okul bitince askeriyeye yazı gönderir resmi daireler direkt olay sizin sorumluluğunuzda.

  2. mutlu

   çok tşk ederim bu 3 yıl tecil hakkını 1yılını kulanma gibi hakkımız oluor mu?

  3. Çilekeş

   yanlış hatırlamıyorsam askerlik şubesinde ne kadar süre istediğinizi belirtebiliyorsunuz. ona göre işlem yapıyorlardı. askerlik şubesine yinede danışın yanlış yönlendirmiş olmayalım.

 212. mahmut

  ben 1991 dogumluyum mesleki açık ogretım lısesınde okuyorum hala ve tecıl ettırecegım ama ne yapacagım ne yapmam gerekıyor bı yardımcı olun lutfen…. :(

  Cevapla
 213. ali efe

  ben 90 doğumluyum ilk sene girdim öss ye kzandım 2 yıllıktı gitmedim sonra kaydım silindi askerlik geldi ama ben sınava gireceğim için muayane yoklamaya falan hiç birşeye gitmedim tecil ettirmeyede gitmedim askerlik ağustosta daymış benm öss sonuçlarım da ağustosta açıklanıor ben ünvteye yerleşirsem tecil olur mu olmazsa ben hem ünvteye yerleşip askeremi gitcem acil cvp lütfenn şmdiden tşklerr

  Cevapla
 214. Veli

  S.a

  Ben 1991 doğumluyum lise son sınıfta öss kazanamadm bu sene tekrar denedim olmadı 2011 de tekrar giricem ama erteletme işlemleri ne zaman başlıyor bilginiz varmı ? :(

  Cevapla
 215. eren

  ben 91 godumluyum muane tarıhımı vs vs netten tc kımlık numaramla ogrenmem mumkun mu eger mumkunse nasıl yapabılecegımı soyler mısınız tskrler

  Cevapla
 216. oyunbozan

  tecil işleminde muayene aşamasında doktor rahatsızlığın var mı dedi ben de yok dedim ama gözlük kullanıyorum(daha önce doldurduğum formlarda beyan etmiştim zaten fotoğrafımdada var.) içerisi çok yoğun olduğundan (ben onu yazmıştır zaten diye düşünmüştüm) hemen işlemini yapıp gönderiyodu zaten. sonra bağlı bulunduğum/işlem yaptığım şubeye döndüm.(ikisi başka semtlerde. birbirlerine yakın değiller.) orada göz rahatsızlığını neden söylemedin dediler durumu anlattım onlarda dercesini sordu fazla sorun olmaz dediler… askere gideceğim zaman söylesem olurmuş. bu durum herhalde herhangi bir soruna sebep olmaz di mi bir de size sorayım…

  Cevapla
 217. mustafa

  arkadaslar ben üniv. kazandığım sene üniv. askerliğimi tecil ettireceğini bilmiyordum gerekli belgeleri hazırlayıp şubeye gittim bana senın gelmene gerek yoktu demıslerdı ama sonucta orda yoklamamı yaptırdım. ağustos yoklaması için tekrar aynı belgeleri götürecekmiyim verem testı ole bir şey vardı yoksa üniv çıkış belgesi yeterli olur mu

  Cevapla
 218. poyraz

  mrb ben 12.16.1988 doğumluyum ben liseyi 4 yıl okuduğumdan dolayı son sınıfta yoklamam geldi lise bitiminde yaz aylarında tecil ettirmiştim daha sonra üniversiteye girdim ve myo mezun oldum tekrardan 2 yıllıktan 4 yıllığa geçmek içim sınava girdim kazanamadığım taktirde tekrar uatma durumum olabilirmi.tşk ederim

  Cevapla
 219. oyunbozan

  ben 12 tane fotoğraf götürdüm burda yazıldığı gibi ama sadece 4 tane aldılar. sürücü belgesi de istemediler.

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Nüfus cüzdanınız var ise ehliyet gerekmez. Ancak kimliğiniz yoksa ehliyeti kullanabilirsiniz. 8 fotoğraf alan şubelerde oluyor. Sanırım tam bi netlik yok o konuda da.

 220. kubilay

  Selam,
  Ben Aralık 1991 doğumluyum.Eylül 2009’da 4 yıllık üniversiteye başladım.Dün öğrendiğime göre köy muhtarlığına askerlik yoklamam gelmiş.Bunun gelmemesi gerekmiyor muydu,ne yapmam gerekiyor şu anda ?

  Cevapla
  1. Çilekeş

   üniversitede okuyorsanız birşey olmaz. ama yinede askerlik şubesinden durumunuzu öğrenin. okul bildiriyor normalde. aksilikler yaşamamak için öğrenin. sizi kolunuzdan tutup askere almazlar zaten :)

  2. kubilay

   Cevabınız için teşekkürler.Bu kadar kısa sürede cevap gelmesini beklemiyordum :)

 221. fatih

  S.a ben bişey sormak istiyorum 91 doğumluyum muhtarlığa ismim asılmış.Liseyi geçen sene bitirdim fakat öss yerleşemedim bu sene tekrar girdim kazanamazsam askere gitmek zorundamıyım veya erteletebilirmiyim tşkler şimdiden lütfen yardım edin?

  Cevapla
 222. hakan

  mrb ben 1991 doğumluyum muayene olmam gerekiyo ama daha gitmedim açık lisede okuyorum ocak ayında diplomamı alıcam 2 ay sonra dersaneye gidip üniversite sınavlarına hazırlancam acaba askerliği 1 yıllığına tecil ettirebilirmiyim

  Cevapla
 223. gelteskere

  Merhaba ben 1981 dogumluyum. Bu sene Acikogretimden mezun oldum. Daha once 2 sene askerligimi tecil ettirmistim. Tekrar tecil ettirebilmem icin yukseklisansa basvurmam gerekli mi yoksa 32 yasina kadar tecil hakkim var mi.

  Tesekkurler

  Cevapla
 224. arda

  s.a admin.ben 1989 doğumluyum.üniv okuduğum için askerliği 2011 yılına kadar tecil ettrdim.ben şimdi gitmek istesem alırlar mı alırlarsa ilk devreyle gidebilir miyim.teskkurler..

  Cevapla
 225. tolga sesen

  mrb admin… ben 1991 dogumluyum..lise mezunuyum bu sene universiteye girecem.. muhtarlıktaki listeye adım asılmışta nezaman asılmış bilmiyorum… ilk yoklamanın son günü 30 haziran diyor ve ben daha bugün ogrendim bunu…ilk yoklamada bişey yapmadıgıma göre şimdi asker kaçagımı sayılıyorum yani ben..!!!..

  Cevapla
 226. mutlu

  iyi geceler benim askerlik geldi bu sene, açık öğretim lisesinden mezun oluyorum ama şubat ayında gelecek diplomam.. ağustosda muayne var nasıl tecil ettirebilme imkanım varmı?? hiçbir mazeretim olmadan 1 yıl tecil hakkım varmış doğru mu?? lütfen cevap

  Cevapla
 227. Erdem

  Merhaba,
  2008 yilinda lisans egitimimden mezun oldum ve 2 senelik tecil hakkim 31 Temmuz 2010 yilinda bitiyor. Eylul ayinda yuksek lisansa baslamayi planliyorum, acaba egitim amacli arti 2 ay gibi bir tecil talebinde bulunsam kabul edilir mi? Yada bu konu da yapabilecegim bir sey var mi? Kesinlikle kayit yapmayi ve egitimime devam etmeyi dusunuyorum. Yardim ederseniz cok sevinirim, simdiden tesekkurler..

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Temmuzda bitse bile pat diye askere alamazlar zaten sizi. Eylül gibi kayıt olursanız okul tarafından tecil işlemi yapılacaktır mutlaka. Yine de kesin bilgi için askerlik şubesine ve okulunuza danışmanız faydalı olur.

   Bildiğim kadarıyla zaten lisans eğitimini bitirenlerin zaten 1 yıllık tecil hakları bulunmaktadır. Tabi yaşınız 29 olmamış ise.

 228. IHAN

  İyi günler sevgili admin benim kafam bugünlerde baya bi karışık durumum da baya bi karışık sorumu cevaplandırırsanız minnettar kalırım. Şimdi olay şu:
  2006 yılında myo endüstriyel elektronik programından okulu uzatmadan mezun oldum.Mezun olduktan sonra 2 sene daha tecil hakkımı kullanarak askerliğimi tecil ettirdim. Bu 2 seneden sonra 2008 yılında öss sınavına girerek pamukkale üniversitesi 4 yıllık elektronik öğretmenliğini kazandım ve askerliğim tekrardan öğrenimimden dolayı tecil edildi. Ben bu süre zarfında aynı zamanda aöf lisansa hazırlık programına da kaydoldum ve şu an hala devam ediyorum.Bu sene aöf lisansa hazırlık programından 3. sınıfa kaydımı yaptıracağım bunu hakettim. Aynı zamanda pamukkale üniversitesinden de kaydımı sildirmeyi düşünüyorum.Şimdi sorularım şunlar:
  1-Pamukkale Üniversitesinden kaydımı sildirip aöf 3. sınıfa kaydımı yaptırırsam askerliğim tecil olur mu?
  2-Eğer Pamukkale Üniversitesinden kaydımı sildirirsem tecil sürem 2010 yılının 31 ekim tarihinde tecilim bitiyor.Tahminim aöf’de de lisansa hazırlık programından 3. sınıfa kayıt işlemleri 25 ekim 2010 tarihinde başlayacaktır.Eğer ben bu 6 günlük süre zarfında kaydımı yaptıramazsam yoklama kaçağı sayılır mıyım? Ne yapmam lazım?
  3-Eğer yoklama kaçağı pozisyonuna düşersem şu anda memeurum memurluğuma herhangi bi etkisi olur mu?(Memurluğun bitmesi gibi..)
  biliyorum çok uzun oldu ama cevaplandırırsanız minnettar kalırım….

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Örgün öğretim lisans öğrencisi iken okuduğu alan dışında açıköğretim fakültesine, meslek yüksekokulu öğrencisi iken, okuduğu alan dışında açıköğretim fakültesine, açıköğretim fakültesi öğrencisi iken okuduğu alan dışında (kayıt sildirme şartı aranmaksızın/ okuduğu alan içinde ise kayıt sildirmek şartıyla) örgün öğretime, (bitirdikleri okulun aynı veya daha altı seviyesinde değilse) kayıt yaptıranların aynı anda iki yükseköğretim kurumunda okumalarına olanak sağlandığından, bunların ertesi yıla bırakma işlemleri yapılır.

   Aynı anda iki yükseköğretim kurumunda okuyanların bu okulların birinden mezun olmaları halinde diğer okuldaki öğrenciliği nedeniyle ertesi yıla bırakma işlemi yapılmaz.

   Size yinede en sağlıklı cevabı askeri şubeler yapabilir. Teciliniz bitsede hemen kaçak sayılmanız imkanı yok.Belirli celp dönemleri var illere göre o celp dönemlerinden birinde yoklamaya çağrılıpta gitmez iseniz kaçak sayılırsınız.

 229. ahmet

  mrh ben ahmet benm askerliğimin tecili 2010 31 temmuz ben 4 yıllık lisans ve yüksek lisans bitirdim ancak askere gitmemem gerekio bu dönem ne yapmalıyım

  Cevapla
 230. hakan

  selamlar,,
  1988 ocak BARTIN doğumluyum, üniversitemi daha bu hafta bitirdim, Ağustosta askerliğe gidebilir miyim?? ne zmana kadar müracaat etmem gerkiyor? ne yapmalıyım?

  Cevapla
 231. EMOCAN

  (K)

  slm abim 1989 2 asker ve ağustos da teskere alacak ben 1990 doğumluyum ve yoklamamı oldum eylül ayyında askere gideceğim ben ağabeyimden dolayı tecil hakkımı kullanabilirmiyim şimdiden verdiğiniz cevaplardan dolayı çok sagolun
  :) :D

  Cevapla
 232. EMOCAN

  slm ben 1990 doğumluyum lise mezunuyum liseden çıkalı 3 sene oldu ve eylülde askere gideceğim ben tecil ettirebilirmiyim nasıl birde ağabeyimde askerde ağustosta teskere alacak beni bi bilgilendirirseniz iyi olur

  Cevapla
  1. EMOCAN

   ama askerlik şubesindeki arkadaşlar eğer tecil ettirmek istiyorsan gelebilirsin dediler

  2. Çilekeş

   o zaman askerlik şubesinin dediğini yapıp kısa sürede tecilinizi yaptırmanızda yarar var. celp dönemine girip kağıtlarınız çıkarsa yapabileceğiniz hiçbirşey olmadan bi bakmışsınız asker oldunuz. Bu konuda en doğru bilgiyi herzaman askeri şubeler size iletecektir.

 233. hakan

  mrb.. adım hakan 92 doğumluyum acaba açık öretime lise için kayıt yaptırsam 4 yıllık için askerliği teccil ettirebilirmiyim bu konuda yardım edebiirmisiniz ?

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Açıköğretim Lisesi öğrencileri için, askerlik tecili yapılıyor mu?

   Açıköğretim Lisesi Genel Lise Programında yüz yüze eğitim uygulaması olmaması ve öğrencilerin her yerde, her zaman eğitimlerini sürdürebilmeleri nedeni ile, askerlik tecili yapılmamaktadır. Ancak Mesleki Açıköğretim Programındaki öğrenciler yüz yüze eğitim gördüklerini belgelendirmeleri şartı ile askerlik tecili için başvurabilirler.

  2. Çilekeş

   Askerlikle ilgili tek yetkili kurum askeri şubelerdir. ASAL diye aratıp googlede askerlik şubenizin telefon nosunu öğrenebilirsiniz.

 234. essa

  selam ilgilenen arkadaşlara ve admine şimdiden tsk
  benım sorunum 2 yıllık okulu 2 yıl dha uzatıgımdan ayrıldım sonuc okul boyunca askerlik hakkında hiç bir işlem yaptırmadım tecili zaten okul yaptırıyor okuldan ayrıldıgımda okul yetkılılerı askerlık subesıne haber verdık dedıler 2009 un agustosunda,sonra aradan baya zaman gecti 2010 nısan 9 da evime askerlık subesınden 63. madde geregınce die baslayan kagıt geldı son yoklamamı 3 ay icerisinde yaptırmam gerekiyormuş bu arada 88 lıyım şimdiden askerlık subesıne başvursam hemen işlemlerimi başlatıp kac gun içerisinde gönderirler askerlık subesınde ne gibi sorunlar yaşarım devre kaybı gibi gitme durumum olurmu olursa ne gibi zorluklar olur şimdiden tşk..

  Cevapla
 235. cengiz

  merhaba ben 89 doğumluyum geçen sene 2 yıllık tecil
  hakkımı kullandım ve şimdi 2 yıllık yüksek okul okuyorum
  bu tecili bozup okul tecil hakkımı kullanabilirmiyim. tecil bitim tarihi 31/12/2011 yardımlarınız için şimdiden çok sağolun.

  Cevapla
 236. sibel

  merhaba benim erkek arkdşım 1991 doğumlu.açıköğretim lisesine kayıt olacak bu sene.askerliği aöl okurken an fazla kaç yıl tecil ettirebiliriz acaba? belli bir süresi ya da şartları var mı ? yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden tşkkür ederim

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Özel/Akşam ve Açık Liseler :
   Açık öğretim liselerinde okuyan öğrencilerin askerlikleri ertelenmez. Akşam liselerinde okuyanların, 625 Sayılı Kanun gereğince kurulmuş özel liselerde okuyanların ve açık öğretim lisesi meslek programlarına devam edenlerin askerlikleri ise ertelenir.

   Daha fazla bilgi için: http://www.asal.msb.gov.tr/ adresinde er işlemleri menüsü altındaki erteleme bölümüne bakabilirsiniz.

 237. mehmet

  merhaba;
  1983 aralık doğumluyum. AÖF de 4. yılım ve bu sene 3. sınıfa geçtim. yaş sınırı 29 olarak söylendi ve benim bu durumda hiç alttan dersim kalmadan okulu bitirmem mi gerekli. okusam dahi beni yaş sınırı dolduğu için askere alırlarmı. teşekkür ederim

  Cevapla
 238. muhtesem

  ben azerbaycandan 5 yil universite okudum ve universitem bu yil bitiyor. yurt disina calismaya gidiyorum peki 1 yil turkiyede kalacam askerligimi nasil tecil edebilirim.

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Ordaki okulunuz burada ki üniversite sistemiyle denk düşüyorsa tecil hakkınız mümkün.

   Yurt Dışında Öğrenim Görenler :

   Yurt dışında okuyan öğrencilerin askerliklerinin ertelenmesi öğrenciliklerinin Millî Eğitim Bakanlığınca tanınması şartına bağlıdır. Yasanın kendisine tanıdığı süre içinde yurt dışında öğrenime başladığı halde öğrenciliğinin tanınması çeşitli nedenlerle gecikmiş ve fiilen öğrenciliği devam edenlere Millî Eğitim Bakanlığı tarafından bildirilmesi durumunda altı aylık ek süre verilir. Bu süre içinde işlemlerini tamamlayanların ertelemesi yapılır.

   Daha fazla bilgi için http://www.asal.msb.gov.tr/ adresinde Er işlemleri altında Erteleme menüsünde ÖĞRENCİLERİN ERTELEME İŞLEMLERİ içerisinde yeterli bilgi mevcut.

 239. RAMAZAN

  Selam iyi günler konu başlıgı benim askerlik soruunmu cözer diye düsündüm .cogu arkadasların sıkıntısına net cevaplar vermissiniz .benim sorunumuda cözersneiz size minnetar kalırım saygılar..

  Simdi ben Selcuk Konya MYO İnsaat bölümü ne gidiyordum bu sene 1990 d0gumluyum. bu sene 2010 yılında 1.dönemde okuldan ayrıldm .2.dönem HARC YATIRMADIM !! .tecil etmek icin askerlik subesini aradım o ayrı söyledi okulu aradım o ayrı söyledi toplasam 2.si net cevp lar verdigini söylemem .o okula sor oda subeye sor demekten baska birsey demdiler.kafam iice karıstı sınırlerim bozuldu.agustosta tecilim bitior ve askerlie adım atmıs oluyorum lütfen yarıdm .ben simdi TECİL NASL YAPABİLİRİM .KAYDINI SİL GEL 2 SENE YAPARSIN DEDİLER.BİRİ BANA KAYDINI SİLME YOKSA ASKERE GİDERSİN DEİDLER İYİCE KORKTUM .BU KARMASANIN İCİNDEN NASL KURTULACAM BİLMİYORUM LÜTFEN BANA YARDIM EDİN
  -OKUL BANA 1 SENE KAYDINI SİLMEYİZ GÖZ YUMARUZ DEDİLER.TAKİ ASKERLİK SUBESİ BİZE YAZI GÖNDERMEDİGİ SÜRECE.BÖYLE SÖYLEDİLER BEN NE YAPACAM BİLMİORUM LÜTFEN SORULARIMA DERMAN OLUN .:(

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Yüksekokulları terk edenlere 1 yıl kadar tecil hakkı verilmekte. 2 yıl olması için ancak o okulu bitirmiş olmanız gerekmektedir. Okulla ilişkiniz kesin olarak kesilirse okulunuz askeriyeye yazı göndermektedir. Okulla ilişkiniz kalmadığına dair. Okulunuzdan çok askeri şubenin size ne dediği daha önemli.

   Sevk Tehirleri :
   1111 sayılı askerlik kanununun 36 ncı maddesi gereğince; lise ve dengi okul mezunlarının, askerliklerine karar aldırarak dilekçe ile talep etmeleri durumunda işleme tâbi oldukları doğumluların sevk tarihinden itibaren 2 yıl, 2-3 yıllık yüksek okul mezunu veya 4 yıl ve daha fazla süreli fakülte terklerin ise, 1 yıl süreyle sevkleri tehir edilir.

   http://www.asal.msb.gov.tr/ adresinde Er işlemleri altında Erteleme menüsünde ÖĞRENCİLERİN ERTELEME İŞLEMLERİ içerisinde yeterli bilgi mevcut. İKİ – ÜÇ YILLIK YÜKSEK OKUL MEZUNLARI İLE FAKÜLTE VE YÜKSEKOKUL TERKLER tablosunada bi göz atın.

  2. RAMAZAN

   tesekkürler.peki bir sorum dha olacak.ben terk etsem .1 sene sonra öss girmeyi düsünüorum öss sınavına giris hakkım oluoyrmu ,olursa .harc ücretiyle tecil edebiliyormuyuz.

  3. Çilekeş

   Okulu kazanıpta okula kayıt yaptıramazsanız hiçbir şekilde bir daha tecil yaptırabileceğinizi düşünmüyorum. Sadece okuduğunuz sürece tecil hakkınız bulunmaktadır. Askeriye hiçbir okulla ilişkiniz olmadığını öğrendiği anda işlemlerinizi başlatıp sizi askere alacaktır. Bir okula kayıt yaptırırsanız zaten okul bildirimde bulunur. Ama yaptırmazsanız ÖSS sınavına giriyorsunuz diye tecil yapmaz zaten askeriye. Gerekirse askere alıp sınava girmeniz için yardımcı bile olurlar askeriyede. :) Açıköğretime yazılıp eğitiminizi ordan devam ederseniz o zaman biraz daha geç gidebilirsiniz.

  4. RAMAZAN

   :) peki ben nasıl bir sistem yapmam lazım askere gidersem bütün isimi meslegimi kaybedecm .Acık ögretime nasl kayıt olunacak peki ben su an halen okuyor gözüküyorum .myo dan .acık ögretime kayıt yaptırsam tecil yapma gibi durumum söz konusumu.bi yol gösterin :D lütfenn :)

  5. Çilekeş

   açıköğretime kayıt olmak için öss sınavına girmeniz gerekiyor. eğer yüksekokulu bitirseydiniz direkt olarak kayıt hakkınız doğacaktı.mezun olmadığınız için öss sınavına girip belli bir puan barajını aşmanız gerekmektedir. Bunu da ancak 1 yıl sonra yapabilirsiniz.

 240. slm

  selamlar benım sorum su ben 1987 dogumluyum 2007 yılında myo kazandım ve okulum 1 donem uzadığı için 2010 subatta mezun oldum subat ayından once askerlik subesıne gıdıp tecıl belgesı aldım ne olur ne olmaz dıye belgede 31.10.2010 tarıhıne kadar askerlikle ilgil yukumlulugumun bulunmadıgı yazıyor yanı ekıme kadar tecıllıyım ama ben aof ye kayıt olup 3.sınıftan devam etmek ıstıyorum onlarında lısans tamamlama tarıhlerı 25 ekım cıvarında baslıyor ben bu tecıl belgemle aöf ye kayıt yaptırabılıyormuyum bırde ben daha once muayene olup tecıl ettırmedım okullardan dolayı tecıl oldu hep askerlıgımı tecıl ettırsem kendım bı sorun cıkarmı lutfen acıl cvp tsk ederım sımdıden

  Cevapla
  1. Çilekeş

   Tecil süreniz bitim tarihinden sonra celp açıklanırsa okula kayıt yaptırsanızda gitmeniz gerekirdi. Ama teciliniz hala sürdüğüne göre okula kayıt yaptırıp askerliği tecil ettirme şansınız bulunmakta. Zaten mevcut kanuna görede en fazla 29 yaşına kadar tecil hakkına sahipsiniz yükseköğrenim görürseniz. Açık öğretim bürosuna kayıt yapılırken söyleyin benzer şeyleri söyleyeceklerdir.

  2. slm

   SEVGILI ADMIN TSKLER CVPLADIGIN ICIN AMA BENIM ANLATMAK ISTEDIGIM TAM OLARAK BEN SIMDI ASKERLIK SUBESINE MUAYENE OLMAYA GITTIGIMDE MYO KAZANDIM ONDAN SONRA YOKLAMA KAGIDIM GELDI ASKERLIK SUBESINDEKI MEMEURA DEDIMKI BOYLE BOYLE OKUL KAZNDIM BEN SKERLIMI TECIL ETTIRCEM ODA BANA EK C 2 RAPORU GETIR DEDI GITTIM OKULA BIZ SUBENE YOLLUYORUZ DEDILER BENDE BU ZAMANA KADAR UGRASMADIM PEK BIDE OKUL UZAYINCA ISTE TAM OLDU SIMDI AOF YE KAYIT YAPTIRMADAN ONCE BEN KENDI ISTEGIMLE ELIMDEKI DIPLOMAYLA 1 TEMMUZ 31 EKIM ARASI HERHANGI BIRGUNDE ASKERLIGIMI TECIL ETTIREBILICEKMIYIM YANI BEN MYO MEZUNUYUM DISARDAN OKUCAM ASKERLIGIMI TECIL ETTIRMEK ISTIYORUM DIYINCE NE OLUCAK ONU DIYORUM SAYGILARIMLA :(

  3. Çilekeş

   zaten okula kayıt yaptırdığınızda sizin gidip askerlik şubesinden tecil ettirmenize gerek kalmıyor.okul gerekli yazışmaları askerlik şubesiyle yapmakta.tecil süreniz bitmeden kaydınızı yaparsanız sorun olacağını sanmıyorum. yinede aöf büroları doğru açıklamayı size yapabilirler

 241. murat

  1987 doğumluyum tecilliydim okuduğum m.y.o.tecilimi kaldırmış askeriyeden en yakın askeriyeye ugramamı sölüyor. ben ise tecil ettirip dışarıdan 4 yılığa makina mühendisliğine devam etmek istiyorum ne yapmam gerekir acaba. vereceginiz cevapa cok saolun (VATAN SAĞOLSUN)

  Cevapla
  1. Çilekeş

   en doğru bilgiyi ancak askeri şubeden öğrenebilirsiniz. teciliniz iptal edildiği için geç kalmış olma durumunuzda olabilir başvuru yapmak için.

 242. mehmet özcan

  SELAM BEN MEHMET VERECEGINIZ CEVAPLARDAN OTURU SIMDIDEN TESEKKUR EDERIM SIZE BIR SORUM OLUCAK. 1990 DOGUMLUIYUM MUAYENEMI OLDUM OGUSTOZ AYINDA ASKERE ALICAKLAR. FAKAT BEN SUAN GITMEK ISTEMIYORUM. OKUMUYORUM DA SADECE AILEVI SEBEBLERDEN OTURU 1 YIL GEC GITMEK ISTIYORUM BU MUMKUNMUDUR EGER MUMKUNSE NASIL YAPILABILECEGINI BANA YAZARSANIZ COK MEMNUN OLURUM IYI GUNLER DILERIM

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest