Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır

619
2610

Gelelim işlemlere; askerlik tecil işlemleri eğer neyi nasıl yapacağınızı biliyorsanız çok basit ve birçok arkadaşınızın anlattığı gibi uzun süren bir işlem silsilesi değildir. Evraklarınız hazır ise en fazla 2-3 saatinizi alır. Tabi buna muayene olma vs. dahil. Tabi bazı şubeler kendisi muayene işlemini yaptığı için kimi zaman bu muayene işlemleri için fazla zaman harcamanıza gerek kalmayabiliyor. Eğer İstanbul gibi büyük şehirlerde tecil işlemi yapacaksanız bu muayene süresi uzayabilir.

Şunu bilmenizde fayda var; resmi dairelere işlem için giderken yanınızda TC Kimlik numarası olan bir kimlik kartı (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport vb. gibi) ile gitmenizde ve bu kimlik kartlarının iki tane fotokopisini götürmenizde fayda var. Lazım olduğu zaman “buyrun” demek için gerekli. Eğer yanınızda yoksa fotokopi çekmek için şubeden ayrılmak zorunda kalacaksınız. Tabi bu sizin için zaman kaybı demektir. Fotokopi işini hallettiğimizi varsayıyorum. Şubede bize lazım olacak ikinci şey vesikalık fotoğraf. Yerli veya yabancı şube olma durumuna göre vesikalık fotoğraf ihtiyacı artmakta. Siz yanınızda en az 12 tane fotoğraf götürün. Yapacağımız işlem “tecil” işlemi olduğu için yanımızda en son mezun olduğumuz okula ait bir diploma olmalı. Tabi bunun fotokopisi gerekiyor. Notere gidip aslı gibidir yazısı almanıza gerek yok. Fotokopisi ile aslını Askerlik şubesine götürdüğünüz zaman memurlar “Aslı gibidir” kaşesini basacaklardır. Ekstradan 20 TL harcamayın. Bunların yanında birde ehliyetiniz varsa fotokopisi ile birlikte askerlik şubesine gidin.

Bu işlemler yaklaşık olarak 2-3 saatinizi alacağını yukarıda belirtmiştim. Bunu 30 dk. ile 1 saat arasına düşürmek elinizde. Eğer kütüğünüzün bulunduğu yer ile işlem yaptırma istediğiniz yer arasında çok fazla bir mesafe yok ise kütüğünüzün olduğu yere giderek işlemlerinizi daha hızlı yapabilirsiniz. Bunu bir örnek ile açıklayalım; Siz Tokatlısınız ve İstanbul’daki bir askerlik şubesinde tecil işleminizi yapmak istiyorsunuz. Bu durumda işlem yaptırmak istediğiniz İstanbul şubesi Tokat’taki şubeme faks çekerek sizin İstanbul şubesinde işlem yaptırmak istediğine dair bildirimde bulunacak ve Tokat şubesinin onayını yani faksını bekleyecektir. Faksın gelmesi şubelerdeki iş yoğunluğuna bağlı bir durum. Genellikle aynı gün içerisinde faks gelmekte. Bu süreyi kısaltmak için İstanbul’dan Tokat’a akraba ziyareti yapmanız gerekecektir. Yada acil ise İstanbul’da tecil işleminizi yaptırmak diğer seçeneğiniz olacaktır.

Özetlersek tecil için gerekli belgeler

  1. En son mezun olduğunuz okulun diploma aslı ve fotokopisi
  2. 12 adet vesikalık resim (son altı ayda çekilmiş olmalı)
  3. Varsa sürücü belgeniz
  4. TC kimlik numarasının olduğu, kimlik üzerindeki resmin size benzediği ve yıpranmamış bir nüfus cüzdanı (resme benzemiyorsanız kimliğinizi değiştirin,  yoksa işleminiz yapılmayabilir)

ÖSS’ye girecekler ne yapmalı?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki doğum yılınız ile içinde bulunduğunuz yılın farkı 20 ise askerlik çağına gelmişsiniz demektir. Askerlik işlemleri için 20 yaşına girmeniz, yani doğum tarihinizi beklemezler. Örneğin 06/07/1988 doğumlu bir yükümlü 01 Ocak 2008 tarihi itibariyle askerlik işlemi yaptırabilir. Bu konuda dikkatli olun. Askerlik çağına girdiğiniz yıl ÖSS’ye giriyor olmanız askerlik şubesi açısından bir önem arz etmiyor. Bu nedenle durumunuzu belirtir bir dilekçe ile size en yakın askerlik şubesine durumunuzu belirtmeniz gerekiyor. Aksi halde ÖSS’ye giremeden asker yolcusu olursunuz. Sonra ÖSS’ye kışlada girmek zorunda kalabilirsiniz.

Üniversiteyi yeni kazandım veya okuyorum, ne yapmalıyım?

Üniversiteyi yeni kazandıysanız ve askerlik şubesinden herhangi bir tebligat yapılmadıysa hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Bundan sonra siz okulunuzu bitirene kadar tecil işlemlerinizi her yıl öğrenci işleri halledecektir. Fakat bunun bir sınırı var. Örgün öğretimde ki bir öğrenci en fazla 7 yıl öğrenci olarak kalabilmekte. Bu süre aşımında öğrenciliğiniz düşüyor ve size askerlik çağrısı yapılıyor. Üniversite sonrasında yüksek lisans yaparsanız yüksek lisans yaptığınız okulun öğrenci işleri tarafından tecil işlemleriniz yapılmakta. Bunun süresi ise 3 yıl ile sınırlı.

Askerlik yoklamaları,ertelemeleri ve daha fazla bilgi artık : www.turkiye.gov.tr üzerinden yapılmaktadır. PTT şubelerine giderek şifre aldıktan sonra online olarak işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

619 Yorum - "Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır"

Bildir
avatar

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
adem
Ziyaretçi
adem
5 ay 5 gün önce

94 doğumluyum mesleki açık öğretimden bu yıl mezun oldum tecilim 31/12/2015 de bitiyor,tecil olma imkanım varmı ?

Süleyman
Ziyaretçi
Süleyman
5 ay 23 gün önce

Merhaba bana yoklama kaçağı belgesi geldi. Şubeye gittim askerliğimi 1 sene tecil ettirdim. 2.5 ay sonrada idari para cezası geldi ve onu da ödedim. Askerliğime 1 sene var. Bu sene içinde başka ceza gelir mi?

Özgür U.
Yönetici
5 ay 21 gün önce

Yoklamadan dolayı cezayı yemişsiniz. Tecil yapıldıysa sıkıntı çıkmaz

mehmet
Ziyaretçi
mehmet
6 ay 26 gün önce

Merhaba.1996 doğuluyum.Bu yıl yeni açıköğretim lisesine kayıt yaptırdım.(Lise1 den.) Muayene olmuştum.Şubatta gidecek gözüküyorum.Tecil etme şansım var mı?

üzülmez
Ziyaretçi
üzülmez
6 ay 27 gün önce

teşekkürler

Gökhan
Ziyaretçi
Gökhan
7 ay 19 gün önce

teşekkürler

Bahadir
Ziyaretçi
Bahadir
7 ay 19 gün önce

Yoksa kasimin ilk haftasi askere gidicem

Deniz
Ziyaretçi
Deniz
7 ay 29 gün önce

Merhaba askerliği 31 aralık 2015 e kadar tecil ettirmiştim. 2015 in ağustos ayında mesleki açık liseden mezun oldum. Ancam diplomam hayla basılmadı. Okuldan diploma çıktısı alıp askerlik şubesinde tekrar tecil edebilir miyim?

Erkan
Ziyaretçi
Erkan
8 ay 17 gün önce

Usta ben 96 doğumluyum 2014-2015 sezonu liseyi bitirdim lise diplomasıyla tecil edebilirmiyim ?

umit
Ziyaretçi
1 yıl 7 ay önce

1994 luyum muayene oldum halk eğitime yazilsam tecil sansim warmi acill

Mahmut
Ziyaretçi
Mahmut
1 yıl 10 ay önce

Ben 21 yaşında Aöf öğrencisiyim.Şua İlahiyat bölümünde 2 yıl üst üste kaldım.Kaydımı sildirince tecil hakkı var diyorlar.Bu doğru mu?

nuray
Ziyaretçi
nuray
1 yıl 10 ay önce

mrb ben 2016 yılının sonuna kadar tecilliyim hiçbir üniversitede okumadım ve mezun olmadım ve bu yıl 4 yıllık aöf’ne kayıt yaptırmak istiyorum 2017 yılından itibaren tecilim uzayabilir mi?

Makif
Ziyaretçi
Makif
1 yıl 11 ay önce

Abi ben doksan doğumluyum lise yi bitirmişim üniversite yok bu yıl össye girmek istiyorm dershaneye kayıt olacağım acaba nasıl erteleyebilirm askerliği

mustafa
Ziyaretçi
2 yıl 2 ay önce

bu denetim nezaman biter lütfen cevap yazarmısınız bekliyorum :'(

murat
Ziyaretçi
2 yıl 3 ay önce

Usta ben 22.10.94 dogumluyum lise 3 okuyorum su an okul otomatik tecil ettiriyormu askerligi

Gezgin
Ziyaretçi
2 yıl 3 ay önce

okulunuz olduğu sürece evet arkadaşım

yesir
Ziyaretçi
2 yıl 3 ay önce

SLM 94 DOĞUMLUYUM MUANE OLDUM TECİL EDEBİLİRMİYİM AÖF OKKUYOM

Gezgin
Ziyaretçi
2 yıl 3 ay önce

evet hocam okuldan öğrenci belgenizi almanız gerekiyor.

ozgur
Ziyaretçi
2 yıl 4 ay önce

merhaba ben 94 dogumluyum ve 2 yılık okulumun son sınıfındayım okul askerlıgımı tecıl ettırmısmıdır yoksa subatta mı askere gıdecem

Gezgin
Ziyaretçi
2 yıl 4 ay önce

evet 3 yıl ertelenir

hüseyin
Ziyaretçi
2 yıl 4 ay önce

merhaba ben 1994 şubat ayıı dogumluyum ne zaman kaçak gözüküyorum ve tecil etirimsem tecili hemen bozum askere gidebiliyormuyum ?

Gezgin
Ziyaretçi
2 yıl 4 ay önce

tecilli isenizi kaçak görünmesseniz.eğer tecili bozdurmak isterseniz kayıtlı olduğunuz kütüğe göre ilk celbte alırlar.

şeyhmus
Ziyaretçi
2 yıl 4 ay önce

ben 91 doğumluyum tecil hakkım varmı

ahmet
Ziyaretçi
2 yıl 4 ay önce

ben 92 doğumluyum 2012de askerliği tecil ettirdim normal meslek lisesinden tecilim 2014te bitecek dediler acıköğretime kaydı mı yaptım askerliği tecil edebilir miyim kaçak sayılıyor muyum şimdi

Gezgin
Ziyaretçi
2 yıl 4 ay önce

Bunun için şubeye giderseniz daha iyi olur.büyük ihtimal tekrar tecil için bir belge alacaksınız.

şeyhmus
Ziyaretçi
2 yıl 4 ay önce

ben 91 doğumluyum . kaçağım sanırım sınava girecem tecil hakkım var mı?

Gezgin
Ziyaretçi
2 yıl 4 ay önce

size en yakın şubeye giderseniz daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

mehmet
Ziyaretçi
2 yıl 4 ay önce

mrb ben 1994 temmuz dogumluyum lise mezunuyum ve üniversite sınavına giricem askerlik erteletmem icin en geç ne zaman askeriyeye gitmem gerek

Gezgin
Ziyaretçi
2 yıl 4 ay önce

üniversiteyi kazanırsanız okul sizin için bu işlemleri yapıyor ama siz kendiniz yapacaksanız en yakın askerlik şubesine gidip bilgi alabilirsiniz.

Erdem
Ziyaretçi
2 yıl 4 ay önce

Merhaba ben 11.01.1994 doğumlu lise mezunuyum 2. kez sınava gireceğim askerliği tecil ettirebilir miyim?

Gezgin
Ziyaretçi
2 yıl 4 ay önce

okul için ise evet olur arkadaşım

efkan
Ziyaretçi
2 yıl 5 ay önce

Merhaba ben 10.09.1994 doğumluyum 2 . Kez üniversite sınavı na gireceğim herhangi bir okula yada dershaneye gitmiyorum tecil hakkım var mi varsa son gün nezaman? Tesekkurler

Burak
Ziyaretçi
2 yıl 5 ay önce

Merhaba. Ben Lise son sınıf beklemeli Öğrenciyim kasım 94 doğumluyum askerliği tecil etttirme şansım varmı ?

Gezgin
Ziyaretçi
2 yıl 4 ay önce

tabiki var :)

Erhan
Ziyaretçi
2 yıl 5 ay önce

Merhaba 10.26.94 dogumluyum acik lise ogrencisiym askerligimi ne zamn tecil ettirebilirim..

mehmet
Ziyaretçi
2 yıl 6 ay önce

ben askerlik muayenesi olduldum acaba açık öğretime yazılsam askerliği ertelete biliyormuyum?

Gezgin
Ziyaretçi
2 yıl 6 ay önce

Okuldan yazılı bir kağıt getirirseniz evet :)

Ahmet balcı
Ziyaretçi
2 yıl 6 ay önce

Ben2009 da üniversite bitirdim. Okul bitince iki yıl tecil ettirdim. Tecil biteli iki yıl oldu ne yapmalıyım?

wpDiscuz