Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır

619
1922

Gelelim işlemlere; askerlik tecil işlemleri eğer neyi nasıl yapacağınızı biliyorsanız çok basit ve birçok arkadaşınızın anlattığı gibi uzun süren bir işlem silsilesi değildir. Evraklarınız hazır ise en fazla 2-3 saatinizi alır. Tabi buna muayene olma vs. dahil. Tabi bazı şubeler kendisi muayene işlemini yaptığı için kimi zaman bu muayene işlemleri için fazla zaman harcamanıza gerek kalmayabiliyor. Eğer İstanbul gibi büyük şehirlerde tecil işlemi yapacaksanız bu muayene süresi uzayabilir.

Şunu bilmenizde fayda var; resmi dairelere işlem için giderken yanınızda TC Kimlik numarası olan bir kimlik kartı (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport vb. gibi) ile gitmenizde ve bu kimlik kartlarının iki tane fotokopisini götürmenizde fayda var. Lazım olduğu zaman “buyrun” demek için gerekli. Eğer yanınızda yoksa fotokopi çekmek için şubeden ayrılmak zorunda kalacaksınız. Tabi bu sizin için zaman kaybı demektir. Fotokopi işini hallettiğimizi varsayıyorum. Şubede bize lazım olacak ikinci şey vesikalık fotoğraf. Yerli veya yabancı şube olma durumuna göre vesikalık fotoğraf ihtiyacı artmakta. Siz yanınızda en az 12 tane fotoğraf götürün. Yapacağımız işlem “tecil” işlemi olduğu için yanımızda en son mezun olduğumuz okula ait bir diploma olmalı. Tabi bunun fotokopisi gerekiyor. Notere gidip aslı gibidir yazısı almanıza gerek yok. Fotokopisi ile aslını Askerlik şubesine götürdüğünüz zaman memurlar “Aslı gibidir” kaşesini basacaklardır. Ekstradan 20 TL harcamayın. Bunların yanında birde ehliyetiniz varsa fotokopisi ile birlikte askerlik şubesine gidin.

Bu işlemler yaklaşık olarak 2-3 saatinizi alacağını yukarıda belirtmiştim. Bunu 30 dk. ile 1 saat arasına düşürmek elinizde. Eğer kütüğünüzün bulunduğu yer ile işlem yaptırma istediğiniz yer arasında çok fazla bir mesafe yok ise kütüğünüzün olduğu yere giderek işlemlerinizi daha hızlı yapabilirsiniz. Bunu bir örnek ile açıklayalım; Siz Tokatlısınız ve İstanbul’daki bir askerlik şubesinde tecil işleminizi yapmak istiyorsunuz. Bu durumda işlem yaptırmak istediğiniz İstanbul şubesi Tokat’taki şubeme faks çekerek sizin İstanbul şubesinde işlem yaptırmak istediğine dair bildirimde bulunacak ve Tokat şubesinin onayını yani faksını bekleyecektir. Faksın gelmesi şubelerdeki iş yoğunluğuna bağlı bir durum. Genellikle aynı gün içerisinde faks gelmekte. Bu süreyi kısaltmak için İstanbul’dan Tokat’a akraba ziyareti yapmanız gerekecektir. Yada acil ise İstanbul’da tecil işleminizi yaptırmak diğer seçeneğiniz olacaktır.

Özetlersek tecil için gerekli belgeler

  1. En son mezun olduğunuz okulun diploma aslı ve fotokopisi
  2. 12 adet vesikalık resim (son altı ayda çekilmiş olmalı)
  3. Varsa sürücü belgeniz
  4. TC kimlik numarasının olduğu, kimlik üzerindeki resmin size benzediği ve yıpranmamış bir nüfus cüzdanı (resme benzemiyorsanız kimliğinizi değiştirin,  yoksa işleminiz yapılmayabilir)

ÖSS’ye girecekler ne yapmalı?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki doğum yılınız ile içinde bulunduğunuz yılın farkı 20 ise askerlik çağına gelmişsiniz demektir. Askerlik işlemleri için 20 yaşına girmeniz, yani doğum tarihinizi beklemezler. Örneğin 06/07/1988 doğumlu bir yükümlü 01 Ocak 2008 tarihi itibariyle askerlik işlemi yaptırabilir. Bu konuda dikkatli olun. Askerlik çağına girdiğiniz yıl ÖSS’ye giriyor olmanız askerlik şubesi açısından bir önem arz etmiyor. Bu nedenle durumunuzu belirtir bir dilekçe ile size en yakın askerlik şubesine durumunuzu belirtmeniz gerekiyor. Aksi halde ÖSS’ye giremeden asker yolcusu olursunuz. Sonra ÖSS’ye kışlada girmek zorunda kalabilirsiniz.

Üniversiteyi yeni kazandım veya okuyorum, ne yapmalıyım?

Üniversiteyi yeni kazandıysanız ve askerlik şubesinden herhangi bir tebligat yapılmadıysa hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Bundan sonra siz okulunuzu bitirene kadar tecil işlemlerinizi her yıl öğrenci işleri halledecektir. Fakat bunun bir sınırı var. Örgün öğretimde ki bir öğrenci en fazla 7 yıl öğrenci olarak kalabilmekte. Bu süre aşımında öğrenciliğiniz düşüyor ve size askerlik çağrısı yapılıyor. Üniversite sonrasında yüksek lisans yaparsanız yüksek lisans yaptığınız okulun öğrenci işleri tarafından tecil işlemleriniz yapılmakta. Bunun süresi ise 3 yıl ile sınırlı.

Askerlik yoklamaları,ertelemeleri ve daha fazla bilgi artık : www.turkiye.gov.tr üzerinden yapılmaktadır. PTT şubelerine giderek şifre aldıktan sonra online olarak işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

619 Yorum - "Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır"

Bildir

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Ziyaretçi
adem
1 ay 20 gün önce

94 doğumluyum mesleki açık öğretimden bu yıl mezun oldum tecilim 31/12/2015 de bitiyor,tecil olma imkanım varmı ?

Ziyaretçi
Süleyman
2 ay 7 gün önce

Merhaba bana yoklama kaçağı belgesi geldi. Şubeye gittim askerliğimi 1 sene tecil ettirdim. 2.5 ay sonrada idari para cezası geldi ve onu da ödedim. Askerliğime 1 sene var. Bu sene içinde başka ceza gelir mi?

Yönetici
2 ay 5 gün önce

Yoklamadan dolayı cezayı yemişsiniz. Tecil yapıldıysa sıkıntı çıkmaz

Ziyaretçi
mehmet
3 ay 11 gün önce

Merhaba.1996 doğuluyum.Bu yıl yeni açıköğretim lisesine kayıt yaptırdım.(Lise1 den.) Muayene olmuştum.Şubatta gidecek gözüküyorum.Tecil etme şansım var mı?

Ziyaretçi
üzülmez
3 ay 13 gün önce

teşekkürler

Ziyaretçi
Gökhan
4 ay 3 gün önce

teşekkürler

Ziyaretçi
Bahadir
4 ay 3 gün önce

Yoksa kasimin ilk haftasi askere gidicem

Ziyaretçi
Deniz
4 ay 14 gün önce

Merhaba askerliği 31 aralık 2015 e kadar tecil ettirmiştim. 2015 in ağustos ayında mesleki açık liseden mezun oldum. Ancam diplomam hayla basılmadı. Okuldan diploma çıktısı alıp askerlik şubesinde tekrar tecil edebilir miyim?

Ziyaretçi
Erkan
5 ay 1 gün önce

Usta ben 96 doğumluyum 2014-2015 sezonu liseyi bitirdim lise diplomasıyla tecil edebilirmiyim ?

Ziyaretçi
1 yıl 3 ay önce

1994 luyum muayene oldum halk eğitime yazilsam tecil sansim warmi acill

Ziyaretçi
Mahmut
1 yıl 6 ay önce

Ben 21 yaşında Aöf öğrencisiyim.Şua İlahiyat bölümünde 2 yıl üst üste kaldım.Kaydımı sildirince tecil hakkı var diyorlar.Bu doğru mu?

Ziyaretçi
nuray
1 yıl 7 ay önce

mrb ben 2016 yılının sonuna kadar tecilliyim hiçbir üniversitede okumadım ve mezun olmadım ve bu yıl 4 yıllık aöf’ne kayıt yaptırmak istiyorum 2017 yılından itibaren tecilim uzayabilir mi?

Ziyaretçi
Makif
1 yıl 7 ay önce

Abi ben doksan doğumluyum lise yi bitirmişim üniversite yok bu yıl össye girmek istiyorm dershaneye kayıt olacağım acaba nasıl erteleyebilirm askerliği

Ziyaretçi
1 yıl 11 ay önce

bu denetim nezaman biter lütfen cevap yazarmısınız bekliyorum :'(

Ziyaretçi
2 yıl 5 gün önce

Usta ben 22.10.94 dogumluyum lise 3 okuyorum su an okul otomatik tecil ettiriyormu askerligi

Ziyaretçi
2 yıl 5 gün önce

okulunuz olduğu sürece evet arkadaşım

Ziyaretçi
2 yıl 7 gün önce

SLM 94 DOĞUMLUYUM MUANE OLDUM TECİL EDEBİLİRMİYİM AÖF OKKUYOM

Ziyaretçi
2 yıl 6 gün önce

evet hocam okuldan öğrenci belgenizi almanız gerekiyor.

Ziyaretçi
2 yıl 21 gün önce

merhaba ben 94 dogumluyum ve 2 yılık okulumun son sınıfındayım okul askerlıgımı tecıl ettırmısmıdır yoksa subatta mı askere gıdecem

Ziyaretçi
2 yıl 20 gün önce

evet 3 yıl ertelenir

Ziyaretçi
2 yıl 1 ay önce

merhaba ben 1994 şubat ayıı dogumluyum ne zaman kaçak gözüküyorum ve tecil etirimsem tecili hemen bozum askere gidebiliyormuyum ?

Ziyaretçi
2 yıl 1 ay önce

tecilli isenizi kaçak görünmesseniz.eğer tecili bozdurmak isterseniz kayıtlı olduğunuz kütüğe göre ilk celbte alırlar.

Ziyaretçi
2 yıl 1 ay önce

ben 91 doğumluyum tecil hakkım varmı

Ziyaretçi
2 yıl 1 ay önce

ben 92 doğumluyum 2012de askerliği tecil ettirdim normal meslek lisesinden tecilim 2014te bitecek dediler acıköğretime kaydı mı yaptım askerliği tecil edebilir miyim kaçak sayılıyor muyum şimdi

Ziyaretçi
2 yıl 1 ay önce

Bunun için şubeye giderseniz daha iyi olur.büyük ihtimal tekrar tecil için bir belge alacaksınız.

Ziyaretçi
2 yıl 1 ay önce

ben 91 doğumluyum . kaçağım sanırım sınava girecem tecil hakkım var mı?

Ziyaretçi
2 yıl 1 ay önce

size en yakın şubeye giderseniz daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Ziyaretçi
2 yıl 1 ay önce

mrb ben 1994 temmuz dogumluyum lise mezunuyum ve üniversite sınavına giricem askerlik erteletmem icin en geç ne zaman askeriyeye gitmem gerek

Ziyaretçi
2 yıl 1 ay önce

üniversiteyi kazanırsanız okul sizin için bu işlemleri yapıyor ama siz kendiniz yapacaksanız en yakın askerlik şubesine gidip bilgi alabilirsiniz.

Ziyaretçi
2 yıl 1 ay önce

Merhaba ben 11.01.1994 doğumlu lise mezunuyum 2. kez sınava gireceğim askerliği tecil ettirebilir miyim?

Ziyaretçi
2 yıl 1 ay önce

okul için ise evet olur arkadaşım

Ziyaretçi
2 yıl 1 ay önce

Merhaba ben 10.09.1994 doğumluyum 2 . Kez üniversite sınavı na gireceğim herhangi bir okula yada dershaneye gitmiyorum tecil hakkım var mi varsa son gün nezaman? Tesekkurler

Ziyaretçi
2 yıl 1 ay önce

Merhaba. Ben Lise son sınıf beklemeli Öğrenciyim kasım 94 doğumluyum askerliği tecil etttirme şansım varmı ?

Ziyaretçi
2 yıl 1 ay önce

tabiki var :)

Ziyaretçi
2 yıl 2 ay önce

Merhaba 10.26.94 dogumluyum acik lise ogrencisiym askerligimi ne zamn tecil ettirebilirim..

Ziyaretçi
2 yıl 2 ay önce

ben askerlik muayenesi olduldum acaba açık öğretime yazılsam askerliği ertelete biliyormuyum?

Ziyaretçi
2 yıl 2 ay önce

Okuldan yazılı bir kağıt getirirseniz evet :)

Ziyaretçi
2 yıl 3 ay önce

Ben2009 da üniversite bitirdim. Okul bitince iki yıl tecil ettirdim. Tecil biteli iki yıl oldu ne yapmalıyım?

wpDiscuz